Sport i privatni kapital svakim danom postaju sve više isprepleteni. Prodaja Boston Celticsa krajem marta za 6,1 milijardu dolara Billu Chisholmu, upravljačkom partneru i suosnivaču kompanije STG Partners LLC, najnoviji je dokaz toga. Chisholm je zatvorio ugovor uz pomoć od milijardu dolara od kompanije Sixth Street, koja takođe poseduje udeo u bejzbol timu San Francisco Giants i ima partnerstva sa fudbalskim klubovima Real Madrid i FC Barcelona (prodaja još čeka odobrenje Upravnog odbora NBA lige).
Gde god da pogledate, vrednosti sportskih franšiza vrtoglavo rastu. To je uglavnom zbog sve unosnijih ugovora o pravima na emitovanje, ali i zbog činjenice da postoji ograničen broj profesionalnih sportskih timova. Godine 2011, Forbes je procenio vrednost Boston Celticsa na 452 miliona dolara. Super Bowl šampion Philadelphia Eagles, tada procenjen na 1,16 milijardi dolara, danas vredi 8,3 milijarde, dok Los Angeles Dodgers, pobednik prošlogodišnje Svetske serije, čija je vrednost nekada bila 800 miliona dolara, sada vredi 6,9 milijardi dolara.
Ove procene znače da se broj ljudi koji mogu da priušte kontrolni udeo u nekom timu sve više smanjuje. Čak i mali procenat može biti astronomski skup. Tačne sume obično nisu javne, ali kada je, na primer, Stephen Ross prošle godine prodao 10 odsto udela u Miami Dolphinsima, čija je vrednost tada bila 8,1 milijardu dolara, kompaniji Ares Management Corp., verovatno je zaradio oko 800 miliona dolara - a to je samo početak.
Opširnije

Velika ulaganja Saudijske Arabije vraćaju boks na put stare slave
Saudijska Arabija je uložila milione dolara u organizaciju mečeva između nekih od najvećih imena boksa tokom poslednje dve godine.
pre 13 sati

Povratak Pume u svet trčanja - nove patike i gerilska kampanja
Puma je tek 2021. ponovo ušla u segment ozbiljnog trčanja i pokušava da nadoknadi zaostatak.
19.04.2025

Premijer liga igra na kartu luksuza
Igrači su skupi, pa klubovi moraju da pronađu nove načine i izgrade luksuznije stadione kako bi povećali prihode.
21.04.2025

Šta veštačka inteligencija donosi fudbalu
Dok većina evropskih klubova tek eksperimentiše s digitalnim alatima, španski prvoligaš već koristi generativnu veštačku inteligenciju kako bi transformisao način na koji otkriva fudbalske talente.
27.03.2025
Biti vlasnik tima znači stalno ulagati u njega - učestvovati u isplatama plata igračima, gradnji stadiona (koji mogu koštati i do tri milijarde dolara), trening centara, kao i razvoju lokalnih nekretnina.
Bloomberg
Firme privatnog kapitala postaju sve popularniji partneri, jer pomažu da se veliki projekti realizuju brže. U martu, samo nekoliko dana pre nego što su se obavezali na kupovinu Celticsa, kompanija Sixth Street je kupila 10 odsto udela u timu Giants, što će pomoći finansiranju unapređenja Oracle Parka, njihovog 26 godina starog stadiona.
"Ovo novo partnerstvo omogućava nam da dodatno ojačamo našu franšizu, kako na terenu, tako i u zajednici", rekao je Larry Baer, predsednik i izvršni direktor Giantsa, u saopštenju objavljenom prilikom najave partnerstva.
Novac kompanije Sixth Street zamenjuje finansiranje od grada ili države, što je bio tradicionalni način finansiranja ovakvih projekata. Oslanjanje na lokalne vlasti za ulaganja često izaziva sukobe, zbog protivljenja poreskih obveznika i političara, a timovi ponekad prete odlaskom iz svojih gradova kako bi izvršili pritisak i iznudili dogovor.
Buffalo Billsi su zapretili da će napustiti grad ukoliko ne dobiju javna sredstva za izgradnju novog stadiona, ali su uspeli da postignu dogovor sa državom Njujork i NFL-om. Tim se suočava sa velikim prekoračenjima troškova - stadion koji je trebalo da košta 1,4 milijarde dolara sada je procenjen na 2,1 milijardu dolara, a do otvaranja je ostalo još 17 meseci. U decembru je porodica Pegula, vlasnici Billsa, prodala 20 odsto udela u timu, uključujući 10 odsto kompaniji Arctos Partners (pravila NFL-a nalažu da firme privatnog kapitala ne mogu posedovati više od 10 odsto udela u jednoj franšizi, dok ostale velike lige dozvoljavaju vlasništvo do 30 odsto). "Obezbeđujemo mnogo likvidnosti za porodicu Pegula", rekao je Doc O'Connor, upravljački partner kompanije Arctos, za Bloomberg News u decembru.
Rivali Billsa, Kansas City Chiefs, osvojili su tri Super Bowla u poslednjih šest godina, ali ipak razmatraju mogućnost preseljenja iz Misurija u drugi Kansas City, u saveznoj državi Kanzas, ukoliko se ne postigne dogovor o finansiranju renoviranja GEHA Arrowhead stadiona ili izgradnji novog objekta. Kansas City Royals (takođe iz Misurija) i Chicago Bears traže slične aranžmane, mada sva tri tima za početak gledaju prema javno-privatnim partnerstvima.
Uglavnom, vlasnici timova ne žele da se odreknu udela u vlasništvu ako to mogu izbeći, čak i ako to znači da će se suočiti sa drugim problemima.
Buđenje NFL-a po pitanju privatnog kapitala dogodilo se 2023. godine, kada je Josh Harris, osnivač kompanije 26North i suosnivač Apollo Global Managementa, kupio Washington Commanderse za više od šest milijardi dolara. U tom trenutku institucionalnim investitorima nije bilo dozvoljeno da poseduju vlasničke udele. Harris je uložio oko dve milijarde dolara sopstvenog novca, prikupio oko tri milijarde od partnera i zadužio se za još oko milijardu dolara kako bi zatvorio dogovor. Nije bilo lako obezbediti toliki kapital bez pomoći privatnog kapitala.
"Bilo je i drugih zainteresovanih za Commanderse, ali nisu mogli da prikupe kapital, dok sam ja uspeo da prikupim tri milijarde - NFL je shvatio koliko je to teško. To ih je nateralo da preispitaju svoju politiku prema institucionalnom kapitalu", rekao je Harris za Bloomberg u intervjuu iz novembra 2024. Malo više od godinu dana nakon što je Harris kupio Commanderse, pravila su promenjena.
Jedna od stvari koja vlasnicima timova odgovara kod privatnog kapitala je to što je to pasivan novac - investitori obično ne pokušavaju da zamene postojeće vlasništvo. Drugi ograničeni partneri često žele put ka kontroli čitave franšize, što ponekad može dovesti do toga da pregovori propadnu. Takođe, institucionalni investitori nisu "navijači na brzinu".
Arctos, na primer, poseduje udele u nedavnim šampionima kao što su LA Dodgers i Golden State Warriors, ali takođe ima udele u timovima bez takvih prestižnih postignuća: MLB tim San Diego Padres; NBA timovi Philadelphia 76ers, Sacramento Kings i Utah Jazz; NHL tim New Jersey Devils i MLS tim Real Salt Lake. Slično tome, Sixth Street je uložio u San Antonio Spurs, koji nisu osvojili šampionat od 2014. godine. Njihovo razmišljanje je da će vrednosti ovih timova rasti bez obzira na trenutnu situaciju na terenu, parketu, ledu ili stadionu.
Bloomberg
Međutim, u nekom trenutku, ove firme će želeti da unovče svoj ulog. Do tada, da li su oni dobri vlasnici i partneri? Još je prerano reći, a nije da firme privatnog kapitala javno obelodanjuju svoje ciljane brojke vezane za profit. Sigurno postoji razumljiv strah - od navijača, možda i igrača - da će ovi investitori prioritet dati odlukama koje garantuju dobar povrat ulaganja, a ne onima koje bi mogle obećati pobede. Da li je stadion vrhunskog kvaliteta ili višemilionski ugovor sa sportistom vredan truda, ako će navijači i dalje dolaziti na utakmice ili ih gledati na TV-u?
"Još je prerano reći", kaže Shawn Quill, nacionalni lider sportske industrije u KPMG-u, na medijskom okruglom stolu u martu. "Da li ćemo ikada doći do trenutka kada će privatni kapital imati većinsko vlasništvo? To ne znam. Mislim da bi to bila stvarna promena u načinu na koji svi sportovi gledaju na vlasništvo. Mislim da bismo s vremenom mogli da vidimo sve više i više rasta u udelima koji nisu kontrolni."
Do sada, privatni kapital je realizovao samo dva izlaska iz ulaganja u SAD. Dyal HomeCourt, investicioni fond usmeren na sport unutar Blue Owl Capitala, ušao je u vlasništvo Phoenix Sunsa kada je tim bio procenjen na 1,55 milijardi dolara; 18 meseci kasnije, vlasnik tima, Robert Sarver, prodao je franšizu nakon što je NBA istraga utvrdila da je on "jasno prekršio" standarde u radnom okruženju (Sarver je negirao korišćenje rasno osetljivog jezika). Tim je prodat za četiri milijarde dolara Matu Ishbia, izvršnom direktoru United Wholesale Mortgagea, što je značilo rast profita od 158 odsto za Dyal. Jedini drugi poznati izlazak u SAD do sada bio je izlazak Arctosa iz vlasništva NHL tima Tampa Bay Lightning, iako uslovi tog dogovora nisu poznati.
U Evropi, fudbalski klubovi kao što su Real Madrid, FC Barcelona i AC Milan prodali su udele institucionalnim investitorima. Jedina prava drama dogodila se sa 777 Partners, čiji je dogovor o kupovini Evertona propao nakon što je firma propustila rok za finalizaciju.
Kako vrednosti franšiza rastu, čini se neizbežnim da će lige morati da prilagode svoja pravila o vlasništvu kako bi bila prihvatljivija za partnere s ogromnim količinama novca. Dobra vest za vlasnike je da, ako ne žele da se udruže sa privatnim kapitalom, tu su i obični bogataši. Na primer, u decembru je vlasnik Eaglesa, Jeff Lurie, prodao oko osam odsto tima Susan Kim, predsednici odbora Amkor Technology Inc., kompanije za poluprovodnike, i trust fondu Eda Peskowitza, suosnivača United Communications Group Inc.
Godine 2019. dugogodišnji vlasnik Denver Broncosa, Pat Bowlen, preminuo je, a očekivalo se da tim naslede njegova deca. Kada njegovi naslednici nisu mogli da se dogovore o najboljem načinu nastavka rada, prodali su tim za 4,65 milijardi dolara. U ovom slučaju, većinski udeo je otišao vlasničkoj grupi kojoj pripada Rob Walton. Biti samo naslednik Walmarta je dovoljno.