Kada fudbaleri Fudbalskog kluba (FK) Everton, zvani Toffees, (Karamele, nadimak kluba potiče od karamela koje su navijači pre utakmice kupovali u prodavnici u blizini prvobitnog stadiona, prim. prev.) budu u avgustu izašli na teren svog potpuno novog stadiona u Liverpulu, navijači će moći da sede u društvu bivših igrača u zoni Club View. Takođe, moći će da uživaju u vrhunskim pićima i skupoj hrani pre nego što zauzmu odlična mesta u toj zoni koja je smeštena u višim redovima stadiona i prostire se duž sredine terena.
Za tu privilegiju izdvojiće 1.200 funti (1.494 dolara) po sezoni. Još ekskluzivnija VIP ekipa biće u zoni Enclosure, nizu ograđenih loža sa po četiri sedišta na prvom nivou, iz koje se pruža panoramski pogled na teren. Ta zona nudi udobna sedišta, lične televizore za gledanje ponovljenih snimaka i personalizovani servis za dostavu hrane i naručivanje taksija za vraćanje kući. Ako baš morate da pitate koliko košta, nije to za vas - uostalom, već je rasprodato.
Sav ovaj luksuz daleko je od radničkih korena navijačke tradicije u engleskom fudbalu. Tipičan raspored aktivnosti na dan utakmice nekada je izgledao ovako: popiti nekoliko piva u blizini stadiona, 90 minuta strastveno navijati, rugati se gubitnicima, a zatim brzo izaći kako biste izbegli gužvu na putu kući. Ako niste bili VIP član, mogli ste kao običan navijač kupiti kartu po pristupačnim cenama. To znači da stadioni nisu nešto mnogo zarađivali imajući u vidu i da se na njima kratko boravilo i da u ponudi nije bilo mnogo drugih sadržaja i usluga.
Opširnije

Švajcarski brend patika prestiže Nike i Adidas
Patike "onsice" imaju ime koje može da zbuni, neobične đonove i zabavan logo. Kompanija koja ih pravi predvodi ekspanziju patika za trčanje i udobnih patika.
09.03.2025

Američka carinska politika ugrožava i fudbal - konkretno SP 2026
Kada su FIFA i organizatori objavili da će Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026. godine prvi put biti održano u tri zemlje - Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku - to je predstavljeno kao trijumf regionalne saradnje i globalne vizije.
12.04.2025

Šta veštačka inteligencija donosi fudbalu
Dok većina evropskih klubova tek eksperimentiše s digitalnim alatima, španski prvoligaš već koristi generativnu veštačku inteligenciju kako bi transformisao način na koji otkriva fudbalske talente.
27.03.2025

Svaki drugi bogati fudbalski klub gradi novi stadion
Real Madrid postao prvi fudbalski klub koji je u jednoj sezoni zaradio milijardu evra
20.03.2025

Šta u fudbalu ne smete da propustite - ovo su klubovi i treneri budućnosti
Fudbalski navijači svih vrsta, a posebno oni površniji, imaju karakteristiku da se fokusiraju na jedan tim ili čak jednu ligu i to prate decenijama. U međuvremenu propuste većinu onoga što sport čini boljim, nove sjajne igrače, trenere, klubove, brojne koji postavljaju nove standarde. I to je šteta.
16.02.2025
Situacija je sada drugačija jer se promenila ekonomska dinamika ovog sporta, pogotovo kada je reč o platama igrača i naknadama za njihov transfer koje dostižu astronomske iznose. Propisima Premijer lige određeno je koliko klubovi u Engleskoj smeju najviše da potroše na superzvezde, a milijarderima koji su vlasnici klubova zabranjeno je da ih plaćaju iz svog džepa. Finansijski gubici mogu da iznose najviše 105 miliona funti u periodu od tri uzastopne sezone; pored toga, klubovima se mogu oduzeti bodovi, kao što su to prošle sezone osetili na svojoj koži Everton i FK Nottingham Forest kada su kažnjeni sa osam, odnosno četiri boda. Oduzimanje bodova pri tom može voditi ispadanju iz lige. (Na kraju sezone, tri tima sa najmanje bodova ispadaju i prelaze u englesku drugu ligu, poznatu kao Championship, dok tri najbolja tima te lige prelaze u Premijer ligu).
Simon Roe/Brighton & Hove Albion
Prihodi od emitovanja stagniraju, dok prihodi od komercijalnih aktivnosti poput prodaje brendiranih proizvoda i sponzorstva zavise od rezultata koje klub postiže na terenu. U takvim okolnostima zarada od prodaje karata i stadionskih usluga (poput hrane, pića i suvenira, prim. prev.) jedini je preostali izvor prihoda koji klub može iskoristiti kako bi mogao da priušti pobednički tim. Prema najnovijim podacima, samo četiri od 20 klubova ostvarila su profit od svojih redovnih poslovnih aktivnosti u sezoni 2022-23. Tako da, imajući u vidu da je polovina klubova u vlasništvu Amerikanca, nije slučajno što je američki model poslovanja u oblasti sporta stigao na engleske stadione.
"Američko tržište uslužnih delatnosti u sportu tradicionalno je mnogo više orijentisano na aktivnosti van terena. U Engleskoj i ostatku Evrope ovo tržište više je orijentisano na bolja i ekskluzivnija sedišta, obično bez mnogo prilika za pristup igračima", kaže Paul Caine, predsednik On Location and IMG Events, kompanije koja nudi premijum usluge i ekskluzivne sadržaje za širok spektar sportskih događaja, uključujući NFL, Svetsko prvenstvo u fudbalu koje organizuje FIFA i Olimpijske igre. Međutim, engleski klubovi se bude, svesni prilike za zaradu koju propuštaju, dodaje on.
Navijači FK Aston Villa sada mogu da biraju između 18 različitih kategorija ulaznica za utakmicu i prateće sadržaje; FK Tottenham Hotspur ima gotovo 22 kategorije prema ceni i stepenu luksuza. Među 17 opcija u FK Chelsea, najskuplje ulaznice omogućavaju pristup novoj zoni "Dugout" iza klupa za rezervne igrače, a oni sa ulaznicom mogu da izađu na teren dok se igrači zagrevaju; cene dostižu čak 12.500 funti za jednu utakmicu.
Najbogatiji navijači na stadionu "Emirates" FK Arsenala, koji ima sedam kategorija ulaznica, mogu se za više od 30.000 funti godišnje učlaniti u Diamond Club, koga sponzoriše JPMorgan Chase & Co. Tamo se mogu smestiti u sedišta koja se greju tokom hladnih zimskih noći i popiti piće iz bara napravljenog od oniksa sa pozadinskim osvetljenjem, pre nego što večeraju u luksuznom restoranu ili u nekom od separea. Takve dodatne usluge sada kopiraju širom Engleske.
"Izlazimo u susret navijačima koji žele bogatiji doživljaj", kaže Russell Wood, komercijalni direktor FK Brighton & Hove Albion. On navodi da je cilj da se zadovolje različite demografske grupe. Klub planira da proširi svoj stadion koji ima 31.000 mesta, u okviru rekonstrukcije vredne 40 miliona funti. U okviru tog projekta ekskluzivni 1901 Club će dobiti novi prostor sa 600 premijum mesta. Klub bi trebalo da bude otvoren pred sezonu 2026-27. Od ključnog značaja je to što se troškovi unapređenja infrastrukture ne uzimaju u obzir prilikom proračuna profitabilnosti i finansijske održivosti kluba. To podstiče vlasnike da ulažu u obnovu stadiona kako bi povećali prihode.

Nisu svi navijači srećni. "Bez života, bez duše i bez strasti", tako je Dominic Rosso, zamenik predsednika Udruženje navijača kluba Chelsea, opisao u imejlu budućnost stadiona "Stamford Bridge" ako se luksuzne zone budu sve više širile; trenutno otprilike četvrtina sedišta spada u premijum kategoriju. Stephen Morley iz Udruženje navijača Aston Ville takođe je pisao o tom nezadovoljstvu, navodeći primere menjanja rasporeda sedišta ili razdvajanja grupa prijatelja zbog širenja luksuznih zona i delatnosti na stadionu: "Ne možete postići uspeh na račun vernih navijača koji godinama podržavaju klub".
"Ovaj trend postoji već 20 godina", kaže Christopher Lee. Kao vodeći arhitekta u globalnoj arhitektonskoj firmi Populous, učestvovao je u projektovanju i izgradnji više od 30 stadiona na pet kontinenata, uključujući najnovije stadione Premijer lige, i to klubova Arsenal, Fullham, Manchester City i Tottenham Hotspur. Umesto jednoobraznih korporativnih loža, kaže on, današnji navijači žele manje, specijalizovane klubove unutar klubova, različitih karakteristika i raspona cena, koji pružaju gledaocima osećaj ekskluzivnosti, ali i osećaj da su deo nečeg većeg. "Kada smo 2006. izgradili stadion ’Emirates’, imao je 152 lože", priseća se Lee. Tottenham Hotspur ima ih samo oko 70.
Taj stadion, vredan milijardu funti, postao je, kada je otvoren 2019. godine, referenca za luksuz u novoj eri ekskluzivnih usluga u Premijer ligi. Osim luksuznih i udobno uređenih prostora sa vrhunskom ponudom restorana i barova, Spursi, navijači Tottenhama, imaju pristup pivari i najdužem baru u Evropi, kao i u prostoru Market Place koji može da primi 17.000 ljudi u satima pre i posle utakmice. Samo prihodi od ovog prostora nadmašuju ukupne prihode prostora namenjenih običnim navijačima na Arsenalovom stadionu "Emirates", kaže Lee.
Tu je i Tunnel Club, u kome članstvo košta otprilike 15.000 funti po sezoni (plus jednokratna naknada za učlanjenje). Ova vrsta pogodnosti koja se ubrzano razvija inspirisana je ekskluzivnim ložama u jednom od najskupljih i najprofitabilnijem sportova na svetu, Formuli 1. Nove pogodnosti su prvi put uvedene na stadionu "Etihad" Manchester Cityja 2017. godine: u restoran-salonu sa ograničenim pristupom koji ima stakleni zid, ljubitelji fudbala mogu da izbliza vide igrače dok se spremaju da izađu na teren. Brighton & Hove Albion je svoju verziju ekskluzivnog prostora predstavio prošle sezone, a van Engleske, FK Barcelona takođe razmatra tu opciju, kaže Lee.
Zahvaljujući toj kombinaciji atraktivnih sadržaja dostupnih u svim cenovnim kategorijama, navijači sa standardnim ulaznicama troše sada oko 15 funti po utakmici, kaže Lee; na starom stadionu Tottenhama "White Hart Lane" trošili su manje od dve funte. Tottenham sada prosečno ostvaruje prihod od 4,8 miliona funti po utakmici na domaćem terenu, najviši prihod u ligi. Može, ako želi, sav taj novac da uloži nazad u plate igrača i budžet za transfere.
Everton je dobar primer prednosti koje donosi uvođenje skupljih opcija i luksuznijih sadržaja: odlazeći vlasnik Farhad Moshiri predviđa da će prihodi ostvareni na dan utakmice (obuhvataju različite izvore prihoda - prodaju karata, sponzorstvo, oglašavanje i drugo, prim. prev.), na novom stadionu porasti na 43,7 miliona funti po sezoni, dok su na stadionu "Goodison Park" iznosili nešto manje od 20 miliona funti. Taj značajan rast prihoda mogao bi da obezbedi sredstva za dovođenje igrača poput Mohammeda Salaha, veoma cenjenog napadača Liverpula, čija je godišnja bruto plata oko 18 miliona funti.
FC Tottenham Hotspur
Bill Foley, vlasnik FK Bournemouth, čiji je stadion sa 11.000 sedišta najmanji u Premijer ligi, sasvim je svestan toga kakav potencijal mogu imati prihodi generisani na dan utakmice. "Moramo da unapredimo naš stadion, ili da izgradimo prvoklasni, najsavremeniji stadion sa odgovarajućim uslugama, kako bismo povećali prihode i mogli da uložimo više sredstava u tim, umesto da prodajemo igrače pre nego što je to zaista neophodno", kaže on.
Stadioni koji generišu veće prihode takođe mogu omogućiti finansijsku stabilnost tokom perioda kada na terenu ide loše, na primer u slučaju da klub ispadne iz lige, što može zadati značajan udarac prihodima od prava na prenos i komercijalnih aktivnosti. Ti prihodi ne moraju ostati neiskorišćeni. Navijačka zona na Severnoj tribini Manchester Cityja, vredna 300 miliona funti, koja će biti otvorena sledeće sezone, imaće ne samo vrhunske barove i restorane i 7.900 dodatnih sedišta, već i hotel sa 400 ležajeva, poslovni prostor, kao i novu prodavnicu kluba i muzej. "U suštini, radi se o tome kako da kreiramo neverovatne doživljaje u danima kada se igraju utakmice, ali i da zatim maksimalno iskoristimo resurse kako bi stadion zaista radio sedam dana u nedelji", kaže Lee.
Nova tribina Riverside na stadionu "Craven Cottage" FK Fullham, koja takođe treba da se otvori ove godine, osmišljena je tako da funkcioniše kao privatni klub tokom cele godine, s tim što nekim slučajem ima i sedišta. U vreme fudbalskih utakmica, sa nje se možete pratiti igra, a tokom ostalih pet ili šest dana u nedelji, njen luksuzni hotel, barovi, restorani, spa-centar i bazen na samoj ivici krova, postaju sami po sebi aktraktivna odredišta duž reke Temze. Caine, čija je kompanija za sportski marketing i usluge IMG prošle godine sklopila partnerstvo sa Fulhamom u oblasti uslužnih delatnosti, kaže: "Ova građevina transformiše šetalište uz reku pored stadiona u vrhunsko odredište za uživanje".