Tržišna kapitalizacija francuskog proizvođača visoke mode Hermès premašila je tržišnu kapitalizaciju konkurentske kompanije LVMH, konglomerata koji je pre 15 godina pokušao da preuzme proizvođača kultnih Birkin tašni.
Vrednost kompanije Hermès International dostigla je u ponedeljak 243,65 milijardi evra, čime je nakratko premašila 243,44 milijardi evra koliko vredi LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, što ju je lansiralo među najvrednije kompanije francuskog referentnog indeksa CAC40.
Do ovog zapanjujućeg preokreta došlo je nakon što su akcije LVMH u Parizu pale za čak 8,35 odsto, razočaravši investitore zbog slabijih rezultata u prvom kvartalu, usled usporene potražnje u Kini i SAD, kao i zbog pretnji od zaoštravanja trgovinskog rata.
Opširnije

Novi talas Trumpovih carina ozbiljna je klackalica za luksuznu robu
Neke od najstrožih carina na uvoz koje je Trump najavio u sredu usmerene su na najveće proizvodne centre odeće i obuće u Aziji. Za EU uvedeno dodatnih 20, a za Švajcarsku 31 odsto. Šta to znači za modnu industriju i da li ćemo svi više plaćati za luksuznu robu?
03.04.2025

Šta promene uvoznih carina u SAD znače za luksuzne automobile, a šta za kupce
Rolls Royce, Aston Martin, Ferrari, Porsche, Maserati, Lamborghini, Volkswagen usko zavise od američkog tržišta koje je i dalje dominatno za plasman luksuznih automobila. Šta novi propisi uvoza u SAD znače za većinski evropske proizvođače, a šta za nas kupce?
02.04.2025

Kako trgovinski rat između SAD i EU utiče na vaš ormar
Visoke carine i globalni ekonomski pritisci povećavaju cene luksuznih proizvoda i ugrožavaju stotine hiljada radna mesta. Uzimajući u obzir posledice koje se već osećaju u industriji luksuza, pitanje je kako se trgovinski rat odražava na nas, krajnje potrošače?
13.03.2025

Zašto je postalo tako teško nabaviti Birkin ili Kelly tašnu?
Kultna tašna Birkin je postala toliko tražena - i nedostupna - da su dva nezadovoljna kupca u Kaliforniji tužila proizvođača, Hermes International SCA, da krši američki antimonopolski zakon.
21.09.2024
Za Hermès je ovo potvrda njegove strategije ostanka nezavisnim, nakon što je 2010. godine Bernard Arnault, većinski vlasnik LVMH-a i multimilijarder, otkrio da je suptilno kupovao deonice poznatog proizvođača svilenih šalova.
Arnaultov potez podstakao je članove porodice Hermès da udruže snage, što je na kraju primoralo čoveka, kojeg su zbog njegovih često nemilosrdnih preuzimanja prestižnih brendova zvali „vuk od kašmira“, da nekoliko godina kasnije proda svoje akcije.
LVMH, koji je vlasnik brendova kao što su Christian Dior i Tiffany & Co, prijavio je prihod od 84,7 milijardi evra u 2024. godini i operativni profit od 19,6 milijardi evra. Hermès je u istom periodu ostvario prihod od 15,2 milijarde evra i operativni profit od 6,2 milijarde evra.
Hermès je bolje od konkurencije izdržao pad potražnje za luksuzom, zahvaljujući orijentaciji ka najbogatijoj klijenteli i negovanju imidža ekskluzivnosti i kontrolisane dostupnosti proizvoda.
Poslovni model ograničene ponude je rezultirao većom potražnjom za Birkin torbama, nazvanim po pokojnoj britanskoj pevačici i glumici Jane Birkin, i Kelly, inspirisana princezom Grace Kelly.
Ove torbe se u Parizu prodaju za oko 10.000 evra, dok na sekundarnom tržištu mogu dostići znatno višu cenu. Hermès je osnovan 1837. godine kao proizvođač opreme za jahanje, što mu danas daje snažnu cenovnu moć i stvara duge liste čekanja za njegove proizvode.
Nasuprot tome, vrednovanje LVMH-a je, prema mišljenju analitičara, možda pogođeno takozvanim konglomeratnim popustom, jer brendovi poput Sephore ostvaruju niže marže u poređenju s ključnim brendom Louis Vuitton, koji je glavni izvor prihoda kompanije.
U ponedeljak je LVMH objavio rezultate za prvi kvartal, koji su bili znatno slabiji od očekivanja za njegovu ključnu modnu i diviziju kožne galanterije. Hermès će podatke o kvartalnoj prodaji objaviti u četvrtak.
Dok Arnault često prednjači na listama najbogatijih ljudi na svetu – trenutno je peti na Bloombergovom indeksu milijardera – porodica Hermès, čiji naslednik je Axel Dumas, najbogatija je u Evropi, sa procenjenim bogatstvom od oko 171 milijardu dolara u decembru prošle godine.
U februaru je tržišna vrednost Hermèsa nakratko premašila simboličnu granicu od 300 milijardi evra, ali su zabrinutosti zbog trgovinskih ratova i carina od tada negativno uticale na širi luksuzni sektor.