Chanel, poznat po parfemu broj pet, tvid jaknama i mini-suknji, u poslednjih nekoliko meseci doživeo je odlazak nekoliko izvršnih direktora iz ove kuće luksuzne mode usled usporavanja potražnje za skupocenim proizvodima u toj branši. Bivši šef Chanela za Japan pridružio se direktorima Chanel Ltd. iz SAD i Velike Britanije koji su otišli dve godine nakon početka mandata izvršne direktorke Leene Nair.
Ovi potezi dolaze u vreme prilagođavanja sektora luksuznih proizvoda normalnijim nivoima potrošnje nakon što je potražnja skočila kada su se smanjile restrikcije tokom pandemije. Konsultantska firma Bain procenjuje da će industrija ove godine porasti do četiri odsto, što je najverovatniji scenario, a to je pad u odnosu na osam odsto u 2023. godini, naglašavajući izazove s kojima se suočavaju luksuzne kompanije.
Richard Collasse, koji je vodio posao za Chanel u Japanu od 1995. do 2018. godine, napušta brend nakon četiri decenije, izjavio je nedavno predstavnik Chanela. On je, kako su rekli, u poslednjih nekoliko godina postavio globalni posao maloprodaje na putnim destinacijama.
Opširnije
Naslednik Chanela je najbogatiji stanovnik Švajcarske
Gérard Wertheimer, naslednik Chanela, postao je najbogatiji stanovnik Švajcarske.
29.11.2023
Vertikalna integracija u sektoru luksuza dobija novo ubrzanje
Sposobnost proizvođača luksuzne robe da ostvare dvocifreni rast tokom 2023. ostaje netaknuta.
11.11.2023
Chanel torbe od 10.000 dolara mogu biti još skuplje u septembru
Chanel redovno analizira cene torbi dva puta godišnje, u martu i septembru.
06.06.2023
I drugi izvršni direktori su otišli u prethodnoj godini. John Galantic je napustio kompaniju krajem juna nakon 16 godina, doprinoseći razvoju Chanelovog e-commerce i digitalnog poslovanja kao predsednik i izvršni direktor regiona SAD. Stephane Blanchard ga je zamenio u septembru.
U martu je Olivier Nicolay napustio kompaniju posle više od tri decenije, prema njegovom LinkedIn profilu, nadgledajući operacije u Velikoj Britaniji, Kanadi i Latinskoj Americi. Nikolay je predvodio napore Chanela da zajedno sa drugim luksuznim kućama lobira kod britanske vlade za ponovno uvođenje oslobađanja od plaćanja takse za turiste, što se još uvek nije dogodilo. Na poziciji predsednika u Velikoj Britaniji zamenila ga je Elizabeth Angles d’Auriac, koja je u Chanel došla 2019. godine iz LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE.
Chanel je u privatnom vlasništvu milijardera braće Alaina i Gerard Wertheimera, čija se pojedinačna bogatstva procenjuju na otprilike 45 milijardi dolara prema Bloomberg Billionaires Indexu. Kompanija, osnovana u Parizu, ali sa sedištem u Londonu od 2018. godine, svoje finansijsko poslovanje objavljuje jednom godišnje, obično krajem maja. Prihodi su porasli za 17 odsto na 17,2 milijarde dolara u 2022. godini u poređenju sa prethodnom godinom.
Brend se smatra jednim od najekskluzivnijih u sektoru luksuza, a torbe poput flap torbe srednje veličine sada se prodaju za otprilike 10.000 evra u Francuskoj nakon godina agresivnih povećanja cena. Chanel modne kolekcije predvodi Virginie Viard, koja je tu poziciju zauzela nakon smrti Karla Lagerfelda 2019. godine.
Govoreći za Bloomberg u maju, finansijski direktor Chanela Philippe Blondiaux izjavio je da je tražnja u SAD oslabila, ali da i dalje beleže rast u tom delu sveta, kao i dvocifren rast u Kini. Tada je Nair izjavila da Chanel ne planira da lansira javne ponude akcija kompanije, što je dugo bilo predmet spekulacija.