Gérard Wertheimer, naslednik Chanela, postao je najbogatiji stanovnik Švajcarske nakon ekonomske ekspanzije u industriji luksuzne robe nakon pandemije, što je povećalo njegovo bogatstvo na čak 42 milijarde švajcarskih franaka (47,6 milijardi dolara) prošle godine, navodi Bilanz u svom godišnjem izveštaju o 300 najbogatijih ljudi u Švajcarskoj. Verthajmer, koji kontroliše francusku modnu kuću koja proizvodi parfem Chanel No. 5, ima prebivalište u Ženevi. Privatna grupacija luksuzne robe, koju je osnovala modna dizajnerka Coco Chanel 1910. godine, imala je prihod od 17,2 milijarde dolara u 2022. Alain i Gérard Wertheimer postali su vlasnici brenda Chanel nakon smrti njihovog oca, Jacquesa Wertheimera 1974. godine.
Inače, vlasništvo nad prestižnom modnom kućom ove porodice počelo je još 1922. kada je njihov deda Pierre Wertheimer upoznao Coco Chanel na trci konja Longchamp. Poznanstvu je ‘kumovao’ osnivač poznate francsuke robne kuće, Galeries Lafayette, Theophile Bader, koji će 1924. godine dobiti 20 odsto učešća u "Le Parfums Chanel". Naime, tada je Wertheimer sklopio ugovor sa kreatorkom u kojem joj daje 10 odsto za licenciranje imena kompaniji uz dogovor da se povuče iz operacija. Wertheimer je preuzeo proizvodnju, marketing i plasman za parfem Chanel no 5 koji je ubrzo postao bestseler. Uvidevši veliki uspeh koji je parfem postigao, Chanel je odlučila da se bori da povrati kontolu nad svojom linijom parfema, što će pokušavati decenijama. Kada je porodica Wertheimer pobegla u SAD 1940. godine, ona je, koristeći činjenicu da je u pitanju jevrejska porodica, od nacističkih vlasti tražila da se imovina koje bi i inače bila redistriburirana, vrati njoj, prema knjizi "Tajna Chanel No. 5" autorke Tilar Mazzeo. Međutim, Wertheimerovi su to predupredili. Pre nego što su napustili Pariz, preneli su svoj udeo industrijalcu Félixu Amiotu, kako ne bi bio zaplenjen, navodi Mayzeo. Nakon rata, imovina je opet bila u njihovom vlasništvu.
Uprkos ovoj intervenciji, do 1947. godine, kreatorka je imala profit od prodaje parfema Chanel No. 5, u iznosu ekvivalentnom 12 miliona dolara. Prilikom pregovora o preuzimanju totalnog vlasništva nad Chanelom 1954. godine, koja uključuje i modnu liniju, kreatorkin udeo od dva procenta od prodaje Chanel No. 5 širom sveta, činio ju je jednom od najbogatijih žena na svetu. Pored toga, prilikom pregovora Pierre Wertheimer se saglasio sa neobičnom odredbom: da joj plaća sve životne troškove - od trivijalnih do velikih - do kraja njenog života.
Opširnije
Kako vezati šal sa stilom
Svetsko tržište luksuznih šalova bi do 2028. godine trebalo dostići vrednost od 1,7 biliona dolara.
24.11.2023
Elisabetta Franchi predstavila novu kolekciju u Beogradu
Elisabetta Franchi izgradila je svoj posao u značajno globalno ime u luksuznom sektoru.
03.11.2023
Makedonski brend odeće prave samohrane majke, a nosi ceo svet
Motivisane željom da obezbede svoje porodice i postignu finansijsku i ekonomsku nezavisnost, preduzetništvo postaje sve privlačnija opcija za žene.
18.10.2023
Kako je dizajner iz Srbije kreirao najluksuznije tkanine za visoku modu
Bernat Klein, tekstilni i modni dizajner i kolorista poreklom iz Srbije, sarađivao je sa najvećim imenima visoke mode.
17.09.2023
Šanel je ostavila svoje bogatstvo i veći deo imovine svom nećaku Andréu Palasseu, koji je živeo u Švajcarskoj, i njegovim dvema ćerkama koje su živele u Parizu. Palasse, koji je ostao bez majke sa samo šest godina, odgajala je slavna kreatorka, a umro je deset godina nakon svoje tetke, 1981. godine.
Nakon smrti kreatorke, Chanel kao brend je postepeno gubio snagu, ostavljajući samo parfemsku liniju koja se prodavala u apoteci i zvaničnu prodavnicu. Braća Wertheimer bavili su se pretežno porodičnim biznisom konjičkog sporta, ali ipak odlučuje da ožive ovu modnu kuću proširenjem od "haute couture" na segment komercijalne odeće. Njihova najvažnija odluka u pravcu ostvarenja tog cilja bila je ubediti nemačkog dizajnera Karla Lagerfelda da postane umetnički direktor, što se i desilo 1983. godine. Danas, Alen je predsedavajući Chanela, dok Gérard vodi sektor satova. Žive veoma diskretno, nikada nisu prisutni na medijskim događajima svoje kuće, a i na revijama vole da ostanu neprimetni, pa sede u trećem ili četvrtom redu. "Mi smo veoma diskretna porodica, nikada ne pričamo", rekao je Gérard u članku za "New York Times" u februaru 2002. "Ovde se radi o Coco Chanel. Ovde se radi o Karlu Lagerfeldu. Ovo se radi o svima koji rade i stvaraju u Chanelu. Ovde nije reč o Wertheimerovima.”
Njihova ostala imovina uključuje tri vinograda i trke konja u Francuskoj.
Bloombergov indeks milijardera izveštava da Alain živi u stanu na njujorškoj Petoj aveniji, sa suprugom Brigitte i troje dece, a Gérard sa suprugom Valérie sa kojom ima dvoje dece u Švajcarskoj. Zatim, tu je i mlađi polubrat, Charles Heilbronn, inače izvršni potpredsednik u Chanelu koji takođe insistira na privatnosti. Čarls je čuvar bogatstva u porodičnoj investicionoj kompaniji, Mousse Partners, jedne od najvrednijih privatnih kompanija na svetu - sa oko tri milijarde dolara godišnjeg profita. Procenjuje se da zajedno porodica ima oko 90 milijardi dolara, prema Bloombergovom indeksu milijardera. Inače, sva trojica su sinovi Eliane Heilbronn, advokatice koja je sastavila doživotni ugovor Lagerfeldu.
Mousse Partners Ltd ima kancelarije na Menhetnu, u Hongkongu, Pekingu i na Kajmanskim ostrvima. Kompanija investira u širok spektar industrija. Evo pregleda nekih investicija: