Klimatske promene su poslednjih godina dovele održivost u centar pažnje luksuznih industrija širom sveta. Kako je kupac uvek u pravu, mnoge kompanije su počele da slede model "triple bottom line", posvećujući se ne samo profitu, već i društvenom uticaju i uticaju na životnu sredinu.
"Zelene" poslovne ideje ne samo da su pozitivno uticale na životnu sredinu, već su promenile i način života. Kao potrošači, sve više se trudimo da živimo odgovorno i svesno, uživajući u stvarima koje nosimo i koristimo svakodnevno, kao što su moda i dizajn. Na tu temu, pre tri godine, intenzivno je počela da razmišlja Teona Mango.
Zbog globalne pandemije, 2020. godine se vratila iz Londona, gde je bila na postdiplomskim studijama, u svoju domovinu i tada shvatila koliko malo ljudi brine o održivosti i koliko je makedonsko tržište zapravo siromašno kada su u pitanju ekološki proizvodi.
Opširnije
'Radna snaga u tekstilnoj industriji nije jeftina'
U Srbiji tekstilna industrija ima 1.600 registrovanih privrednih društava za proizvodnju tekstila.
18.08.2023
Richemont kupuje brend cipela Gianvito Rossi
Luksuzni konglomerat Richemont stiče kontrolni udeo u proizvođaču visokokvalitetnih cipela Gianvito Rossi.
15.08.2023
Zašto je dobro znati koje nam boje dobro stoje?
To se ranije smatralo prestižnom uslugom koji su koristili uglavnom političari, direktori velikih kompanija i javne ličnosti kako bi poboljšali izgled.
11.08.2023
Gucci očekuje ružičastu budućnost sa Valentinom
Kering SA, vlasnik luksuznog brenda Gucci, kupio je 30 odsto udela u brendu Valentino za 1,7 milijardi evra.
03.08.2023
"Jedna stvar koja mi je najviše upadala u oči bile su plastične kese u marketima. Tada su bile besplatne i nisu se prodavale platnene torbe za višekratnu upotrebu. Dostupne platnene torbe nisu bile dovoljne. Tako sam odlučila da pokrenem ‘Beyond Green’ i prvi proizvod su bile upravo platnene torbe za šoping", objašnjava ona.
One se šiju kod nas, dok lan dolazi iz Indije, jer, kako kaže, u Makedoniji nema 100 odsto lana s ekološkim sertifikatima. Njen startap je trenutno u fazi rebrandiranja, a torbe su trenutno dostupne na konceptualnoj online prodavnici URMA, gde se prodaju po ceni od 10 i 12 evra, zavisno od modela odnosno dizajna.
Na toj platformi možete nabaviti i biorazgradive maske za telefone, koje se proizvode u Kanadi. Napravljene su od pšenične slame, a za pet do osam nedelja se potpuno razgrade i mogu poslužiti kao đubrivo za biljke. Trenutno su dostupne u četiri boje i koštaju 15 evra.
Još jedan jedinstven proizvod pod etiketom ‘Beyond Green’ su ručno izrađene sveće od pčelinjeg voska proizvedenog na padinama planine Plačkovica. Čak i saksiju možete koristiti za sadnju semena lavande koje dolazi kao dodatak uz sveću kada je kupite.
"U protekle tri godine ponudili smo na desetine eko-proizvoda, prisutni smo u nekoliko fizičkih prodavnica u Makedoniji, Srbiji, Norveškoj i Danskoj, imamo lojalnu bazu potrošača koji se vraćaju za svaki novi proizvod koji lansiramo i, najvažnije od svega, dobijamo veliki broj pozitivnih komentara za naše proizvode i za ceo koncept", kaže Teona.
Cilj ‘Beyond Green’ nije samo prodaja ekoloških proizvoda, već i edukacija i promocija proizvoda koji su ekološki i održivi i koji mogu napraviti razliku. Teona je ponosna što je osnovala brend koji je ekološki i održiv u svim aspektima, od nabavke i proizvodnje do marketinga i prodaje. Ističe da koriste materijale koji su etički kreirani i koji su biorazgradivi, reciklirani ili potpuno reciklirajući.
Svaka osoba uključena u sve ove procese je adekvatno plaćena i teži se ka minimalnom ili "nultom otpadu" pri pakovanju. Teona priznaje da, kada ide u šoping, još uvek nije savršena. Ipak, poslednjih godina je, priznaje, drastično promenila neke navike.
Ne samo da je prestala da kupuje komade od fast-fashion brendova, već je prestala i da sarađuje s njima, i da ih reklamira na svom Instagram profilu i blogu, zato što dobro zarađuje kao influenserka i kreatorka sadržaja o putovanjima. Bira odeću napravljenu od održivih materijala i počela je da nosi polovnu odeću. Kupuje stvari za koje je potpuno sigurna da će ih nositi i da su joj potrebne, a ne samo zato što su trenutno trendi ili na sniženju.
Rođena i odrasla u Bitoli, Teona Mango trenutno živi u Njujorku, iako često putuje širom sveta. Njenu strast prema jedinstvenim, često luksuznim putovanjima lako je uočiti i na njenom Instagram profilu, gde ima poseban uticaj. Kaže da svakim narednim putovanjem postaje bliža sebi i da svaka nova destinacija donosi unutrašnje promene.
Tvrdi da je novac potrošen na putovanja jedna od najboljih investicija koje osoba može da napravi za sebe. Pored upoznavanja novih tradicija i kultura, redovno posmatra i svest lokalnih stanovnika o životnoj sredini. Njena iskustva govore da su skandinavske zemlje i Švajcarska definitivno bez konkurencije kada je reč o održivosti i ekologiji.