“Da li se Vaše visočanstvo oseća više kao srebrna ili zlatna osoba?” Godina je 1951, a pitanje je upućeno princezi Margaret povodom haljine koju Christian Dior priprema za proslavu njenog 21. rođendana. Očekivano, princeza bira zlato, ali kreativni odgovor je neočekivan: umesto zlatnih niti, Dior koristi rafiju, šljokice od drveta prekrivene slamom, svetlucave sedefne školjke i imitaciju dragog kamenja i vez koji upotpunjava legendarnu kreaciju dostupnu svetskoj javnosti kao deo stalne postavke kostima Londonskog muzeja od 1968. godine.
I sada, nakon više od 70 godina od ovog trenutka koji je obeležio Diorov proboj na modnoj sceni izvan granica Francuske, grupacija LVMH, vlasnici Dior carstva, osvaja nova prostranstva.
Predsedavajući grupacije Bernard Arnault, koji je, kako smo nedavno objavili, bogatstvom od 210 miliona prevazišao i Elona Muska, započeo je svoj proboj u svet luksuza 1984. godine preuzimanjem Boussac Saint-Freres, relativno nepoznate tekstilne grupe u bankrotu koja je, međutim, posedovala jedinstveni dragulj u svom portfoliju: Christian Dior. U naredne tri decenije i kroz nekoliko strateških akvizicija, Arnault je postavio LMVH u epicentar luksuza, prodavajući poznate robne marke pića, garderobe, tašni i nakita u 5.600 radnji širom sveta.
Opširnije
Legendarna Tiffany radnja na Petoj aveniji u Njujorku ponovo radi
Novi izgled Tiffany & Co. flagship radnje na Petoj aveniji u Njujorku koja sada nosi naziv ‘Landmark’.
26.04.2023
LVMH dostigao vrednost od 500 milijardi dolara, prvi u Evropi
LVMH je postao prva evropska kompanija čija je tržišna vrednost dostigla 500 milijardi dolara.
24.04.2023
Kralj luksuza Arnault bogatstvom od 210 milijardi dolara Muska ostavio za petama
Bernard Arnault, najbogatija osoba na svetu, povećao je svoju prednost pred drugoplasiranim milijarderom Elonom Muskom.
14.04.2023
Evropske akcije mešovite, LVMH ulazi u istoriju
LVMH je nakratko postao deseta najveća kompanija sveta posmatrano po tržišnoj kapitalizaciji.
13.04.2023
Kinezi ponovo kupuju luksuzne proizvode, Louis Vuitton profitira
Prodajna francuske korporacije LVMH naglo su porasli jer su se kineski kupci oporavili od najstrožeg karantina na svetu.
13.04.2023
Još 1992. godine naslućuje da će Kina postati ključno tržište i otvara prvu Luis Vuitton radnju u Pekingu. Nedavnom uspehu, koji je Arnaulta i zvanično učinio najbogatijim čovekom na svetu, doprinela je upravo prisutnost na kineskom tržištu i potražnja kupaca za skupom robom.
Odlukom da nedavno premijerno predstavi kolekciju za jesen 2023. u Mumbaju, Dior je prva svetska modna kuća koja novu kolekciju otkriva u Indiji.
Takva odluka nije novost za Dior koji je već prikazivao kolekcije na neotkrivenim lokacijama sa svetski poznatim toponimima kao scenografijom: setimo se prošlogodišnje jesenje kolekcije za muškarce koja je prikazana sa Piramidama u Gizi kao pozadinom.
Izbor “Vrata Indije” (naziv za grad Mumbaj, ali i za monumentalnu građevinu kroz koju se iz luke ulazi u grad) kao scenske platforme za reviju na simboličan način nagoveštava stratešku ambiciju kuće da osvoji vrtoglavo rastuće tržište koje je, po istraživanju Oxfama, već sada baza za čak 119 milijardera.
Upečatljiv modni igrokaz u vidu suknji i bolera inspirisanih sarijem, te vibrantne svilene kreacije protkane egzotičnim motivima, i vibrantim bojama Indije, već istog dana dao je više nego upečatljiv rezultat za LVMH, grupaciju koja je vlasnik brenda: Dior beleži rekordni rast deonica u jednom danu za jedan odsto na 838.7 evra (913 dolara), izveštava Malavika Kaur Makol za Bloomberg.
“U pitanju je još neosvojeno tržište sa rastućom srednjom klasom i kupovnom moći i sve više milionera”, objašnjava Deborah Aitken, senior analitičarka Bloomberg Intelligencea. “Kada pomenete Dior, direktna asocijacija su parfemi, make-up gde su izuzetno jaki i koji predstavljaju startnu poziciju za ulazak u svet luksuza za mnoge potrošače,” smatra Aitken. “Vibrantno je to uvođenje novog dizajna, novih tehnologija u svet luksuznih proizvoda, što je Indiji potrebno”, dodaje ona.
Jedan od načina kako se Dior povezao sa lokalnom privredom je svakako saradnja sa Chanakya radionicama, poznatim po svetskom izvozu ručno rađenih veženih komada.
Chanakya radionice već sarađuju sa brendovima kao što su Versace, Valentino, Balmain, Saint Laurent, Balenciaga, Moncler, a neke od njihovih ornamenata nosila je i Madonna. Saradnja sa Diorom dobila je još ozbiljnije razmere od 2016. godine kada je za kreativnu direktorku postavljena Mariza Grazia Chiuri, koja je bila mentor projekta edukacije žena u okviru kojeg je preko 1.000 njih dobilo priliku da nađe zaposlenje ili osnuje svoju radionicu, aktivnosti koje su do tada bile rezervisane isključivo za muškarce. Prva žena koja je na čelu ove modne kuće, poznata je po feminističkim zalaganjima i porukama, redefiniciji ženstvenosti koju su do tada ‘krojili’ njeni muški prethodnici, ali i po tome da je utrostručila dobit drugog najvećeg brenda u LVMH portfoliju.