Izgleda da mališani neće biti jedini koji dodaju igračke na svoje liste želja za praznike — 89 odsto roditelja koji su učestvovali u anketi The Toy Associationa planira da kupuje igračke za odrasle ove sezone, pri čemu 43 procenta kupuje za svog supružnika ili partnera. Više od polovine anketiranih muškaraca (53 odsto) će takođe kupiti sebi igračke, kao i 48 procenata roditelja milenijalaca mlađih od 40 godina.
Odrasli koji su zainteresovani za igračke i sitnice, nazvani "kidulti", sada čine oko 25 odsto tržišta igračaka, što je oko devet milijardi dolara, prema podacima firme Circana. I dok je prodaja igračaka deci smanjena za čak 200 miliona evra od 2019. godine, tržište je poraslo za milijardu evra kada su u pitanju kidulti.
Termin "kidult" je prvi put skovan 1950-ih godina kada ga je TV industrija koristila za opisivanje odraslih koji su uživali u programima namenjenim mladima. Današnji kidulti pokreću potražnju za nostalgijom i igrom dok se prepuštaju popularnoj kulturi svog detinjstva.
Opširnije
Lego ipak neće proizvoditi kockice od recikliranih flaša
Lego je odustao od planova da koristi reciklirane plastične flaše za izradu svojih prepoznatljivih kockica.
26.09.2023
Kako najpoznatija lutka na svetu oblikuje modne i druge trendove
Puno ime joj je Barbara Millicent Roberts. Prema podacima koje posedujemo, rođena je 9. marta 1959. godine u (fiktivnom) gradu Vilouz, u Viskonsinu, SAD.
19.07.2023
Barbimanija osvaja Srbiju - prodaje se mnogo više od karata za film
Sa velikim nestrpljenjem gledaoci očekuju premijeru velikog letnjeg filmskog dvojca - filmova "Barbie" i "Oppenheimer".
19.07.2023
Prvi 'Sumosan' u Adria regionu nalazi se na obali crnogorskog primorja
Nakon Londona, Dubaija, Krita i nekoliko drugih svetskih destinacija, poznati brend savremene japanske kuhinje stigao je i u Adria region.
13.08.2024
Francuski gastro šik po Eskofijeu u centru Zemuna
Žorž Ogist Eskofije je bio čuveni svetski kuvar s početka 20. veka, restorater i pisac recepata koji je popularizovao i usavršio francusku kuhinju.
18.01.2024
Prema analizi trendova za igračke u 2024, The Toy Association, ističe da zahvaljujući dobro poznatim prednostima igre za sve uzraste, 20 odsto roditelja je izjavilo da će ove praznične sezone kupiti igračke i za starije rođake. Čak 70 procenata njih navelo da je mentalna stimulacija jedna od najpozitivnijih koristi igre za starije osobe u njihovim životima.
Igračke imaju trajan uticaj na pop kulturu (i obrnuto), povezujući generacije i izazivajući osećaje nostalgije. U godinama obeleženim uspešnim filmovima povezanim s igračkama poput "Male sirene", "Barbie" i "Nindža kornjača", 38 odsto roditelja je izrazilo interesovanje za kupovinu igračaka inspirisanih filmovima i popularnim zabavnim franšizama.
Kao i u svetu mode, svedoci smo oživljavanja i reinterpretacije igračaka iz 1990-ih i 2000-tih. Čak dvoje od petoro roditelja u pomenutoj anketi navodi da su skloni kupovini igračaka s kojima su se igrali u svom detinjstvu. S obzirom na navedene trendove, najnoviji marketinški potezi su jasno usmereni na milenijalce. Jedan od najpopularnijih proizvoda koji je ‘zapalio’ svet je lutkica ‘Sonny Angel’.
Prvi put izmišljeni 2004. godine od strane japanskog dizajnera Torua Soeye, Sonny Angels, nazvani po Soeyinom nadimku Sonny, bili su namenjeni da budu saputnici za mlade žene koje rade i suočavaju se sa stresom. Nešto u vezi sa lutkom predstavlja nevinost koja podseća na jednostavnija, manje uznemirujuća vremena.
Sonny Angels se obično prodaju po ceni od 10 do 20 dolara, a dolaze u zatvorenim kutijama, što dizajn Angel-a čini tajnom sve dok se ne otvori. Sa više od 1.000 varijacija, koje nose različite pokrivke za glavu inspirisane hranom, životinjama ili biljkama, obožavaoci pretražuju na sve strane u pokušaju da prikupe sve. Potražnja je ogromna, a ograničeni kapaciteti fabrike predstavljaju izazov za kompaniju ‘Dreams’ koja proizvodi popularnie figurice, kaže se u tekstu Bloomberga.
Prodaja figurica kompanije u SAD-u prošle godine bila je otprilike tri do četiri puta veća nego u 2022. godini, navodi se u pomenutom tekstu. U prvoj polovini ove godine gotovo se udvostručila u poređenju sa istim periodom prošle godine, a slični trendovi su zabeleženi i u drugim zemljama, prema navodima kompanije. Zalihe Sonny Angels figurica koje se obnove online rasprodaju se u roku od nekoliko minuta.
U Adria regionu Sonny Angels trenutno je jedino moguće nabaviti preko Ubuy-a, ali za daleko više - cene dostižu i 47 evra jer se zapravo proizvod šalje iz SAD, preko DHL-a i FEDexa. Retke verzije, poput lika nalik mišu po imenu Robby Angel, preprodaju se na eBay-u za stotine dolara.
Figure u kojima odrasli uživaju više od dece ujedinjuju fanove širom sveta
Pored toga što pomažu obožavaocima da se povežu sa svojim "unutrašnjim detetom", Sonny Angels su takođe pomogli kolekcionarima da se povežu sa zajednicom istomišljenika. Obožavaoci organizuju sastanke preko TikToka i uživo za razmenu, a ako istražite haštag videćete i da autfiti popularnih ‘andjelčića’ koji donose osmeh služe kao inspiracija za outfite ne samo za figure nego i za realne osobe, odnosno vlasnike istih. Oni izražavaju svoju ljubav prema ovim likovima i kroz tetovaže i nail art.
Pojačana potreba za zajednicom jedan je od bitnih faktora za porast ovog trenda. Potrošači traže načine da se povežu sa ljudima sličnih vrednosti i interesovanja, koji mogu da ih podrže na njihovom putu ka izlečenju i oslobađanju od stresa.
Na oficijalnom Sonny Angel sajtu upućuju na porast problema u vezi sa mentalnim zdravljem od kojih pati više od 450 miliona ljudi globalno. Proizvod reklamiraju kao onaj koji donosi izlečenje sa svežim idejama i uzbudljivim dizajnima. Sonny Angels se stavljaju na ulaz u kuću, pored kreveta ili radnog stola. Baš kao što je nekada bio slučaj sa kristalima. Kristalna terapija, poznata i kao kristalno isceljenje, je alternativna terapija koja koristi kristale i drago kamenje za promovisanje fizičkog, emocionalnog i duhovnog isceljenja.
Prema Business Research Insights izveštaju, globalno tržište kristalnih terapija je vredelo 77,61 miliona dolara u 2021. godini, a predviđa se da će dostići 223,35 miliona dolara do 2031. godine, uz godišnji rast od 11,15 procenata tokom predviđenog perioda. Tržište alternativnog lečenja, koje obuhvata različite proizvode i usluge usmerene na poboljšanje fizičkog, mentalnog, emocionalnog i duhovnog blagostanja, očekuje se da dostigne vrednost od 4,2 milijardi dolara do 2025. godine, prema izveštaju Grand View Researcha.
Kako se svet suočava sa izazovima kao što su klimatske promene, pandemije i društveni nemiri, potražnja za alternativnim rešenjima za lečenje i wellness rapidno raste. Bolja svesnost (mindfulness) stiče sve šire prihvatanje među potrošačima, o čemu svedoči upseh sve većeg broja aplikacija fokusiranih na meditaciju, kao što su Headspace i Calm. Gaia, streaming servis koji nudi hiljade videa na teme kao što su joga, meditacija, spiritualnost, alternativno zdravlje i lični razvoj, ima preko 500.000 pretplatnika u više od 185 zemalja.
Servis je osnovao Jirka Rysavy, češki preduzetnik koji se preselio u SAD i postao uspešan biznismen u industriji prirodnih proizvoda. Rysavy je bio inspirisan sopstvenim duhovnim putovanjem i vizijom da stvori platformu koja bi osnažila ljude da istražuju sopstvenu svest i potencijal.