Puno ime joj je Barbara Millicent Roberts. Prema podacima koje posedujemo, rođena je 9. marta 1959. godine u (fiktivnom) gradu Vilouz, u Viskonsinu, SAD. Partnera Kena upoznala je 1961. godine. Njena omiljena boja je Barbie Pink (PMS 219).
Oprobala se u preko 200 karijera: astronaut, pilot, vatrogasac, novinarka i preduzetnica, da navedemo samo neke. Putovala je u svemir 1965. godine, četiri godine pre nego što je čovek kročio na Mesec. Godine 1973. spasla je mnoge živote kao hirurg, u vreme kada je vrlo malo žena bilo u operacionoj sali. Ipak, tih godina, i pored svih izuzetnih doprinosa čovečanstvu, feministkinje je nisu volele zbog stvaranja nerealnih ideja o telu, podržavanja rodnih stereotipa i forsiranja standarda lepote koji negiraju različitost. Sa aktuelnim filmom Grete Gerwig o njenom životu intriga o uticaju postaje sve veća. Da li je ona samo paradigma određenog stila, simbol značajnih društvenih promena ili poligon za ostvarivanje ogromne zarade?
Opširnije
Barbimanija osvaja Srbiju - prodaje se mnogo više od karata za film
Sa velikim nestrpljenjem gledaoci očekuju premijeru velikog letnjeg filmskog dvojca - filmova "Barbie" i "Oppenheimer".
19.07.2023
Barbenhajmer - fenomen koji oživljava prihod filmske industrije
Barbenhajmer (engl. Barbenheimer) nije samo mim.
15.07.2023
Mattelu je preko potrebno da film Barbie uspe
Već pet godina je indeks S&P 500 uspešniji od proizvođača Barbie, kompanije Mattel.
19.07.2023
Pogađate, ona je Barbie, najpoznatija lutka na svetu, do sada prodata u više od milijardu primeraka.
Manje je poznato da iza njenog globalnog uspeha stoji - žena. Ruth Handler i njen suprug Elliot osnovali su kompaniju za igračke Mattel u radionici u garaži na jugu Kalifornije 1945. godine. Ruth je kreirala lutku imena Barbie, po svojoj ćerci, koja je lansirana 1959. godine. U intervjuu za BBC pet godina pre svoje smrti 2002. godine, rekla je da je prvo predstavljanje njenog izuma naišlo na podeljen prijem: "Muškarci su smatrali da žene ne bi kupovale lutku sa ženskim telom - sa grudima, uskim strukom i tankim gležnjevima, lutku koja izgleda kao odrasla osoba. Mislili su da njihove supruge ne bi to želele i da to na kraju ne bi ni bilo prikladno za decu - ali bili su u krivu. Žene su se pak odmah zaljubile u lutku. Lutke nisu ni stigle do pulta, a već su razgrabljene!"
Ruth je bila pionir u marketingu igračaka i razumela je važnost konstantne inovacije, dodavanja novih proizvoda, što je put koji Mattel prati i danas. Međutim, njen uticaj nije bio ograničen samo na svet igračaka. Kada su joj 1970. godine dijagnostikovali kancer dojke, nakon radikalne mastektomije, suočila se sa izazovom pronalaženja kvalitetnih proteza za rekonstrukciju. Osnovala je Ruthton Corp, kompaniju koja je proizvodila proteze za rekonstrukciju dojke pod nazivom 'Nearly Me'.
Ruthina posvećenost, vizionarstvo i hrabrost inspirisale su žene širom sveta da sanjaju velike snove i ostvare svoje ciljeve, baš kao što je Barbie lutka ne samo igračka već i simbol koji je zauvek promenio način na koji žene gledaju na sebe i svoje mogućnosti.
Kroz različite karijere koje je Barbie predstavljala, od doktorke do astronautkinje, od advokatice do predsednice, inspirisala je mnoge devojčice da veruju da mogu biti šta god žele. Izgled i modna putovanja Barbie su evoluirali, transformisali se i pratili svetske socijalne i kulturološke promene. Barbie je igrala ključnu ulogu u promovisanju različitosti i inkluzivnosti, te prihvatanju identiteta. Danas, imamo Barbie u devet različitih telesnih tipova, 35 boja kože, a nedavno je predstavljena transrodna i Barbie sa Daunovim sindromom. Njena različita izdanja su poruka da lepota dolazi u svim oblicima, bojama i polovima.
"Postoji nešto iskreno i nostalgično u Barbie, a feministički uticaj je čini relevantnijom za današnju publiku. Kenu, koji je predstavnik zastarelih rodnih normi, dodeljena je u filmu donekle sporedna uloga, što drastično menja uobičajenu holivudsku dinamiku”, izveštava Andrea Felstead za Bloomberg Opinion i dodaje činjenicu da nas mnoge od Barbikinih i Kenovih odevnih kombinacija vraćaju u '80. i '90. godine te u emotivnom smislu podstiču osećaj nostalgije: "Sa ludilom oko filma, potrošači ponovo otkrivaju svoju ljubav prema jarkim bojama, kao i dezenima koje je kostimografkinja Jacqueline Durran izabrala za odeću Barbie u filmu".
Šta kaže modna javnost?
Barbiecore je postao viralni modni fenomen još od trenutka kada se Margot Robbie pojavila u tizer kampanji za film o omiljenoj lutki iz detinjstva, noseći upadljivu kreaciju u - naslućujete - pink boji. Sada, hešteg Barbiecore beleži preko 500 miliona pregleda na TikToku, potiskujući svoj modni opozit 'quiet luxury' koji je dugo držao primat. Podsetimo, u pitanju je trend koji zagovara suptilnu eleganciju, bez istaknutih brendova i jarkih boja, i služi kao oznaka za pripadnike moćnog i sofisticiranog kluba, što je dodatno pojačano popularnošću serije 'Succession', koja prikazuje životne stilove bogatih i moćnih.
Barbie modna pomama, poznata i kao 'dopaminska', nije novost i vezuje se za teorije koje naglašavaju uticaj jarkih boja na naše raspoloženje i lučenje hormona sreće. Sa ovogodišnjom Dior kolekcijom inspirisanom živopisnim koloritom Indije i hit bojom sezone iz Pantone radionice pod nazivom 'Viva Magenta', bilo je jasno da će mnogi brendovi iskoristiti ovaj talas i potencirati Barbiecore. Svedoci smo takođe da su brojne poznate ličnosti hrabro prigrlile trend na crvenom tepihu.
Koliko će uticaj Barbiecorea trajati i da li je trend uopšte vremenski ograničen? Mary Radenković, vlasnica luksuznog resortwear branda ‘Lavishly Appointed’ iz Londona, smatra da je aktuelna prevaga dopaminskog trenda odraz potrebe da kroz modu kao vrstu umetnosti iskažemo da ne pristajemo na stereotipe i ograničenja.
"Poznato je da je kraljica Elizabeta za javne nastupe birala kreacije u odvažnim bojama duge. 'Nikada ne mogu da nosim bež, jer tada niko neće poznati ko sam’, legendarna je njena izjava. Uvek otmena u pink, orange, pistaccio neon zelenoj, jarkoplavoj. I zaista, umela je da osvetli kišni dan i bila uzor za besprekornu eleganciju i stil. Mnogi govor boja dovode u vezu sa dres-kodom, i smatraju da samo klasične, smirene nijanse nose poruku da vredimo, da smo poslovni, ozbiljni i nismo podlegli “trendu”. Ne smatram da teget, siva i bež nisu inspirativne boje, ali moda je vid umetnosti, koja bi trebala biti van pravila i usađenih normi. Boje su jedan od načina na koji osoba može da izrazi svoj identitet. Za neke ljude, nošenje jarkih boja može biti način da se istaknu iz mase, da pokažu hrabrost i samopouzdanje, te da se oslobode normi koje nameću suzdržanost i neutralnost u oblačenju. Gledam na to kao na pozitivan signal da ljudi žele da izađu iz jednoličnosti crne i svedenosti neutralnih nijansi - trendu koji je ‘bojio’ naš dane tokom pandemije. U tom smislu, dopaminski efekat jarkih boja je više od prolaznog trenda”, zaključuje Radenković.
Šta govore brojke?
Za modne brendove mnogo: "Možete kupiti odeću i dodatke za Barbiku u prodavnicama poput Gap Inc. i Primark, maloprodajnog lanca koji se širi širom Sjedinjenih Američkih Država i pripada kompaniji Associated British Foods Plc. Takođe, možete pronaći Barbie kozmetiku pod brendom NYX, koje je u vlasništvu kompanije L’Oreal SA. Tu su i Barbie ogrtači za pse, tepisi i roleri. Kolekcija obuće kompanije Aldo Group Inc. trenutno je najtraženija Barbie saradnja, prema Lyst", izveštava Felstead.
Za proizvođača Barbie, kompaniju Mattel film očigledno ima veliki značaj - pre svega za prodaju Barbie lutaka i pratećih dodataka. "Potražnja za igračkama je procvetala tokom pandemije, ali kako su zabrane popuštale, a inflacija i ekonomska kriza jačale, industrija je usporila. Međutim, uspeh filma ima širi značaj. Mattel je sklopio partnerske sporazume sa više od 100 kompanija", kaže Felstead.
Barbie maniju obilato koriste i drugi biznisi. ‘202 Kitchen’ u Mančesteru prostor je koji izgleda kao set za pomenuti film: sa sobom za fotografisanje, kutijom za Barbie lutke i kućicom iz snova. "Real Housewives of Cheshire" već su snimali tamo, a poznati su hrlili da rezervišu sto za svoje proslave. ‘The World of Barbie’ u Santa Monici u Kaliforniji naplaćuje 34 dolara da uronite u Barbie svet, sa replikama njene vile iz snova i kampera u stvarnoj veličini do stilista koji prave Barbie frizure po želji.
Toliko košta i ulazak u "Malibu Barbie" kafe u Njujorku i Čikagu - opušteni restoran koji osim specijalnog Barbie menija nudi ekskluzivnu ponudu suvenira i različite interaktivne trenutke za fanove. Kao deo marketinške strategije za promociju filma napravljena je prava Barbie kuća u Malibuu koja se mogla iznajmiti na Airbnbu. I dok je Barbie na putu, goste dočekuje Ken.