Retrospektiva radova slavne umetnice srpskog porekla na Kraljevskoj akademiji umetnosti u Londonu traje do 1. januara 2024. Prilikom ulaska na izložbu prvo što vidite je zatamnjena galerija i nekoliko desetina slika slavnih osoba (uključujući Lou Reeda, Lady Gagu i Ulaya) koji su sedeli preko puta umetnice, u tišini, tokom 75 dana njenog nastupa "The Artist is Present’", u njujorškom muzeju MoMA 2010. godine. Oni koji su imali prilike da vide njenu izložbu "Čistač" u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu prepoznaće sličnosti iako ova izložba u Londonu podrazumeva mnoštvo dodatnih radova, kao i živih performansa. Nakon MoMA, izložba se vraća njenim ranim radovima.
Marinina saradnja sa Ulayem, koji joj je 12 godina životni partner i kolega, ima veoma značajno mesto u njenom stvaralaštvu. Na izložbi dominiraju njihovi kultni radovi, kao što je "Rest Energy", film o luku i streli iz 1980. Abramovićeva drži luk, dok Ulay povlači tetivu, napetu, sa strelom usmerenom pravo u njeno srce. Umetnica ovde pogađa briljantno složenu i zastrašujuću metaforu.
U "Night Sea Crossingu" sedeli su nepomično jedno naspram drugog, držeći kontakt očima, a u "Breathing In/Breathing Out", delili su isti dah. U rekonstruisanju "Imponderabilia" para (1977) dva ravnodušna mlada izvođača zamenjuju Abramović i Ulay, a njihova gola tela su okrenuta jedno prema drugom u uskom pazažu. Njihova poslednja saradnja bila je "The Lovers" (1988) u kojoj su krenuli sa suprotnih krajeva Kineskog zida da bi se sreli u sredini. Prvobitna ideja je bila da se tamo venčaju, ali dok su dobili sve potrebne dozvole od kineskih vlasti, njihov odnos se pogoršao, a nakon što su za tri meseca završili komad, umesto da se venčaju, odlučili su da je vreme da se raziđu.
Opširnije
Sajam Frieze London Art privukao bogataše uprkos krizi
Ovogodišnje izdanje Frieze London predstavlja više od 160 galerija iz oko 40 zemalja.
15.10.2023
Da biste mudro ulagali u umetnička dela, možda ćete morati da zanemarite brojke
Na tržištu umetnosti, vrednom skoro 65 milijardi dolara, primećuje se nesigurnost, ali i promene.
10.07.2023
Nacionalna galerija portreta UK sija posle renoviranja od 44 mil. funti
Nacionalna galerija portreta u Londonu godinama je čeznula za renoviranjem.
05.07.2023
U sledećoj galeriji posvećenoj njenom kasnijem radu, primećuje se da je Marina počela da se oslanja na različite rituale i meditativne prakse (npr. Vipasana) i istražuje istočnjačku filozofiju. Možemo govoriti o njenom prisvajanju različitih kulturnih praksi i preimenovanju u "Abramović metod", u kojem je istraživala alternativne tradicije, više povezane sa duhovnim, religioznim praksama i gde se njegova umetnost graniči sa filozofijom New Agea. Umetnica traži od vas da se oslonite na komad minerala dok ne osetite njegovu moć. Engleska umetnička kritika nije dobro primila ovu spiritualnu i New Age Marinu koju naziva i ‘vudu’ umetnicom.
Šta kada umetnica nije prisutna?
Tokom godina, njen rad je bio i cenjen i kritikovan. Baza njenih obožavatelja raste i već neko vreme se smatra jednom od najuticajnijih savremenih umetnika. Ipak, njeni najvatreniji kritičari dodeljuju joj različite epitete, od eksploatatorske do satanske. Neki rencenzenti su kritikovali izložbu zbog toga što umetnica nije prisutna, već drugi umetnici loše izvode njene ranije performanse; takođe, što unosi spiritualnost i New Age u umetnost na neadekvatan način. Za njene kasnije skulpturalne radove - na primer, Portal (2022), koji predstavlja luk od osvetljenih kristala selenita koji je dovoljno vreo i svetao da izazove migrenu, kritika smatra da je bio izložen prvenstveno zbog selfija! Londonski kritičari se pitaju da li bi neka buduća retrospektiva koristila istu tehnologiju kao Abbin scenski šou koji projektuje holografske avatare, gde bi posetioci mogli da prođu kroz listu najvećih hitova.
Činjenica je da su izvođači performansa bili slabo pripremljeni, iako su učestvovali u jednom od asketskih kampova gde se sprovodi "Abramović metoda" koja uključuje post, uzdržavanje od tehnologije, seksa ili razgovora; i mnogo vežbi izdržljivosti. Takođe, umetnica se trenutno još uvek oporavlja od skoro fatalne plućne embolije i lošeg je zdravlja, iako učestvuje u dodatnim aktivnostima u Southbank Centru i daje intervjue.
Istovremeno se čini da je publika bolje odreagovala od umetničkog esnafa koji većinom nije bio uveren u "Abramović metoda". Poznato je da publika gaji neobičnu ličnu identifikaciju sa umetnicom i gotovo kultno sledbeništvo. Umetnica je više puta naglasila da smatra britansku kritiku pomalo ciničnom i spremnom da se podsmeva, a da u isto vreme ne želi da bude otvorena ili ranjiva. Ona je svesna kontroverzi koje pokreće i prihvata suprotne percepcije svog rada. Možda je zato svoje memoare "Walk Through Walls" posvetila i prijateljima i neprijateljima.
Uprkos "mlakim" ocenama londonske kritike, umetnica se zadržava na umetničkoj sceni grada nešto duže, ali ovog puta sa operom.
Naime, njen proslavljeni operski projekat, "Sedam smrti Marije Callas", "Smrt Tigrice", kako je Callas nazvana, ponovo je kreiran uz neke od arija koje su operskoj divi bile najvažnije. Marina Abramović i koizvođač Willem Dafoe će umreti sedam puta u sedam filmova. U operi će biti i nova muzika u aranžmanu srpskog kompozitora Marka Nikodijevića. Ovim projektom koji će biti prikazan u londonskoj Narodnoj operi obeležava se 100 godina od rođenja slavnog grčkog soprana rođenog u Americi.
Šta kažu kolekcionari?
Prema podacima Art Market Researcha, samo šest njenih ranijih radova je na aukciji prodato za više od 50.000 funti. Ključna prekretnica nastupila je 2010. godine, kada je Abramovićeva napravila velika izdanja fotografija koje su počele da se prodaju za zadovoljavajuće iznose. Aukcijski rekord je došao u oktobru 2020. godine kada je Christie's prodao "The Life", instalaciju koja je prvi put prikazana u galeriji Serpentine u Londonu 2019. godine. Dostigla je 287 hiljada funti, znatno ispod procene.
Uzgred, samo je mali deo iznosa od milion funti koliko je navodno koštalo da se delo napravi! Njeni performansi nisu na prodaju jer umetnica više voli da sama zadrži vlasništvo nad nastupima. Institucije mogu da ih izlažu na pozajmicu, ali oko toga se dogovara sa umetnicom lično, u njenom ateljeu. Što se tiče nasleđa njenih nastupa, ostaje da se vidi kako će Abramović studio to definisati.
Što se tiče radova, kolekcionari mogu nabaviti foto ili video dokumentaciju; rani nastupi su najtraženiji. Na aukciji, cene fotografija njenih najpoznatijih nastupa kreću se od 30.000 do 100.000 dolara. Fotografije balkanskog baroka (1997), koji je odneo nagradu na bijenalu u Veneciji, koštale su oko 30 hiljada dolara. Primarne tržišne cene za novija dela su mnogo veće. Pored "Lison" galerije u Londonu, umetnicu predstavlja "Sean Kelly" u Njujorku. Istorijski gledano, Abramovićeva je imala velike sledbenike u Evropi i SAD, posebno među institucijama. Poslednjih godina, njeni radovi postaju sve popularniji kod novije generacije kolekcionara, a naročito kod privatnih muzeja i mecena u Kini i Brazilu.