Potrebe kupaca luksuznih nekretnina promenile su se poslednjih godina. Kupci sada žele da za njih budu obezbeđene dodatne usluge, poput bazena, teretane, recepcije, ili golf terena, a neki žele da plate i kriptovalutama. S druge strane, kupcima se priključuje i generacija Z, koja menja paradigmu zahteva, rekli su govornici trećeg panela "Luksuzne nekretnine u Adria regionu" na konferenciji "The Future of Luxury" u organizaciji Bloomberg Adrije.
Boro Vujović, osnivač i vlasnik hrvatske agencije Opereta nekretnine, istakao je da treba obratiti pažnju na saobraćajnu povezanost, aerodrome, infrastrukturu i sve prateće sadržaje koje zahtevaju novi kupci, ali i da novi klijenti jako cene zdravlje i bezbednost, te su bolnice i kvalitetno lečenje jedna od ključnih elemenata koje treba obezbediti blizu lukusuzne nekretnine.
"Kod celog regiona je dobro što imamo kvalitetnu vodu, vazduh i hranu – luksuz to traži. Šta vredi novac ako nemamo zdravlje?" Dodao je da se ne razmišlja dovoljno o kvalitetnim bolnicama, a klijenti luksuza žele bezbednost.
Opširnije
Potrošači lukuzne robe okreću se održivosti i ekologiji dok istražuju nova iskustva
Navike potrošača koji kupuju luksuzne proizvode brzo se menjaju.
05.10.2023
Održivost je ključna reč na tržištu luksuza
U poslednjih nekoliko godina kompanije se sve više fokusiraju na etičke i društvene brige i ulažu sve veće količine novca da bi rešile ekološke probleme.
05.10.2023
Slabljenje ekonomije prigušilo čak i sjaj proizvođača luksuza
Ovogodišnje slabljenje ekonomske aktivnosti nije poštedelo ni proizvođače luksuzne robe.
05.10.2023
Nova era luksuza: naglasak na personalizaciji
Nositi patike i džins uz luksuzan nakit, birati što unikatnije komade ograničenih serija, čekati automobile pet godina po specijalnoj narudžbini, koristiti samo dijamante koji zadovoljavaju vrhunske etičke norme. To je luksuz koji danas opisuje dizajner nakita Stephen Webster.
05.10.2023
Kako će milenijumski talas promeniti luksuz
U industriji luksuza reč je o sve zahtevnijim kupcima i novoj demografiji potrošača. Pomak bogatstva na mlađu generaciju ukazuje da su promene u ovom sektoru nužne.
05.10.2023
Nova generacija, nove potrebe
Dodao je da generacija Z menja paradigmu na tržištu jer je ta generacija, koja sada ima do 26 godina, više okrenuta ka ekološkim temama i održivosti, a manje ka posedovanju nekretnina.
"Mi u regionu štedimo u ciglama. Oni (generacija Z) malo menjaju paradignu jer iznajmljuju i nije im toliko bitno vlasništvo nego druga iskustva. Oni unajmljuju lukusuzne nekretnine, ali ne žele da se obavežu, ne razmišljaju o tome kao o štednji", dodao je. Istakao je jednu specifičnost luksuznih nekretnina - prinos je manji na luksuznim nekretninama, ali su cene otpornije na krizu u poređenju sa drugim tipom nekretnina.
Uz to, smatra, zelena gradnja je postala prioritet, ne samo generaciji Z, već generalno kupcima luksuznih nekretnina. To je apsolutna budućnost luksuza, smatra Vujović.
Sa tim se saglasio i Niko Laković, partner u Montenegro Sotheby's International Realty, koji smatra da će kvalitet nekretnina morati da raste jer je način života jako bitan.
"Kupci su osvešćeni - oni traže traže solare, dobru izolaciju, materijale, zelene površine oko nekretnina, puno zelenila... Veća je potražnja za tim nego pre 10 godina, svest i potencijal su veći", istakao je panelista.
To naravno nije sve što traže kupci. Kako raste potražnja za uslugama i iskustvima u celom segmentu luksuza, ne samo u segmentu nekretnina, menjaju se i potrebe kupaca i njihovi zahtevi od mesta na kom žive ili provode odmore.
"Usluge koje pruža rizort su jako važne. Današnji kupac nije isti kao onaj pre 10 godina – danas ljudi žele bazen, teretanu, menadžement...", rekao je Laković.
Bitcoin umesto keša
Interesantno je da se menja i sam način plaćanja, te i kriptovalute uplivavaju na tržište nekretnina, jer neki kupci žele da plate bitcoinom. Pored kripta, važno je da postoji i plan plaćanja, napominje Laković. "Zbog plana plaćanja mnogi razmišljaju da kupe nešto o čemu ranije nisu razmišljali. Kvalitet života je verovatno nova valuta luksuza", smatra on.
Treći panelista, Neil Emilfarb, predsednik Statex Grupe, potvrdio nam je da kupci zaista žele da plaćaju bitcoinom, ali je istakao da moramo da budemo spremni na tu promenu. Sve ide ka digitalizaciji, smatra Emilfarb, a mladi menjaju pravila igre.
"Dolazi puno novog novca i mladi kupuju luksuzne objekte – ne trebaju im ogromne kuće, sve ide ka korisnom prostoru – ne žele da troše višak prostora", dodao je.
Budućnost luksuznih nekretnina
Govornici su istakli potrebu da privreda i politika rade zajedno i da se posvete rešavanju nekih problema koji bi mogli da uspore ili čak zaustave prodaju nekretnina i razvoj tržišta. Kako su zaključili, pored volje, potrebna je politička stabilnost, ali i olakšane procedure.
"Trebalo bi olakšati procedure i lakše se dogovoriti i rešiti pitanja vlasništva. Mi imamo problem sa tim što je lokalno jedna vlast, u županiji druga, u državi treća. Kad bi se takve stvari olakšale, golf tereni, sadržaji, ono što nam treba – imali bismo luksuzni turizam", rekao je Vujović.
Kada su upitani o lokacijama čiji razvoj očekuju u narednim godinama, Emilfarb je istakao Kolašin, Vujović nautički turizam, a Laković sve što je pored mora, kao i ski-centre. Uz to, Emilfarb je istakao na panelu da regionu treba više projekata kao što je Porto Montenegro da bi se taj luksuz održao, dok je Vujović ocenio da treba obratiti pažnju u narednom periodu na rizorte kao što je Porto Montenegro, gde se konferencija Bloomberg Adrije i održala.
Na pitanje šta treba popraviti da bi sektor mogao da napreduje, govornici su bili saglasni: to su širi raspon usluga, lak način plaćanja, plaćanje kriptovalutama, održivost, bezbednost, dobre škole i bolnice, kao i saobraćaj i infrastruktura.