Ovogodišnje slabljenje ekonomske aktivnosti nije poštedelo ni proizvođače luksuzne robe. Na najvećim tržištima luksuznih brendova, poput Kine, Sjedinjenih Američkih Država i vodećih evropskih ekonomija, nivoi potrošnje rastu sporije. Ti brendovi su poslednjih godina imali velike koristi od jačanja kupovne moći u ekonomijama u razvoju. Na primer, raspoloživi lični dohodak je u Kini rastao dva puta brže u poslednjih deset godina nego u SAD.
Iako Kina ove godine beleži značajno slabljenje privredne aktivnosti, što se nepovoljno odražava i na tražnju luksuznih dobara, ipak postoji jedan pozitivan element za ovu mnogoljudnu zemlju. Reč je o ukidanju ograničenja u vezi sa kovidom 19 početkom godine, što je omogućilo Kinezima više turističkih putovanja. Kada ljudi putuju, u isto vreme troše više, posebno na luksuznu robu.
Velika imena iz sveta luksuza, kao što su LVMH, Rolex, Cartier, Dior, Hermes, Chanel i Gucci, imaju nekoliko zajedničkih tačaka u svom poslovanju. Proizvodi ovih kompanija imaju nižu cenovnu elastičnost na privredna kretanja u poređenju sa mnogim drugim proizvodnim sektorima. Njihovom poslovanju pomaže i to što često objavljuju nove dizajnerske kolekcije i blisko sarađuju sa marketinškim stručnjacima kako bi se direktno obraćali svojim klijentima.
Opširnije
Nova era luksuza: naglasak na personalizaciji
Nositi patike i džins uz luksuzan nakit, birati što unikatnije komade ograničenih serija, čekati automobile pet godina po specijalnoj narudžbini, koristiti samo dijamante koji zadovoljavaju vrhunske etičke norme. To je luksuz koji danas opisuje dizajner nakita Stephen Webster.
05.10.2023
Kako će milenijumski talas promeniti luksuz
U industriji luksuza reč je o sve zahtevnijim kupcima i novoj demografiji potrošača. Pomak bogatstva na mlađu generaciju ukazuje da su promene u ovom sektoru nužne.
05.10.2023
Sve više IT-jevaca kupuje luksuzne automobile i nekretnine
ProizvođačI luksuznih proizvoda ostvaruju dvocifreni rast prodaje i zarade tokom 2023.
29.09.2023
Passalacqua na jezeru Komo proglašen najboljim hotelom na svetu
Osnivači liste 50 najboljih restorana i barova na svetu prvi put su proglasili najbolji hotel na svetu.
30.09.2023
Kako je dizajner iz Srbije kreirao najluksuznije tkanine za visoku modu
Bernat Klein, tekstilni i modni dizajner i kolorista poreklom iz Srbije, sarađivao je sa najvećim imenima visoke mode.
17.09.2023
Razmišljate o kupovini jahte? Ovih pet najskupljih se nudi u Hrvatskoj
Jadransko more je poznato kao jedna od najatraktivnijih destinacija za nautički turizam.
09.09.2023
Zašto bi Birkin tašna mogla biti vaša najglamuroznija i najunosnija investicija?
Svi, od TikTok senzacija do dama iz visokog društva, žele Hermesovu torbu Birkin (i Kelly).
31.07.2023
Tržišta kapitala su u poslednjih nekoliko meseci, između ostalog, zabeležila korekciju cena akcija velikih, evropskih proizvođača luksuzne robe koje kotiraju na berzama. Međutim, prinosi ovih kompanija u višegodišnjem periodu bili su znatno veći od indeksa koji se sastoje od akcija iz različitih sektora. Na primer, prinos evropskih proizvođača luksuzne robe od početka 2010-ih bio je dvostruko veći od prinosa na ulaganje u akcije iz preostalih sektora.
Zbog toga je vrednovanje akcija evropskih proizvođača luksuzne robe u MSCI indeksu danas veoma visoko sa odnosom P/E od 26x. Ovaj odnos je dvostruko veći u odnosu na MSCI indeks sastavljen od akcija preostalih sektora. Slične poruke šalje odnos EV/EBITDA, koji je 14x za evropske proizvođače luksuza u MSCI indeksu akcija, dok je za širi MSCI akcijski indeks oko 8x. Ovi odnosi pokazuju da je sektor veoma privlačan za investitore i njegovim prosečnim vrednostima među ostalim sektorima može da konukriše samo IT industrija.
Osim mogućnosti za rast prodaje, postoji nekoliko finansijskih osnova koji privlače investitore u akcije proizvođača luksuzne robe. Za početak, industrija radi sa manje izloženosti poremećajima u globalnim lancima snabdevanja. Drugo, ove kompanije vide značajan potencijal u prodaji putem onlajn kanala.
Treće, proizvođači luksuzne robe čvrsto vezuju zalihe svojih proizvoda za dinamiku prodaje, što smanjuje njihovu potrebu za povremeno agresivnijom prodajom proizvoda po sniženim cenama. I konačno, na osnovu često profitabilnog poslovanja, ove kompanije često akumuliraju neiskorišćeni novac, što im omogućava da prošire svoje poslovanje akvizicijom drugih proizvođača ili ekspanziju kroz širenje brendova u okviru spajanja sa drugim proizvođačima.