Adresa 5 Bis rue de Verneuil u sofisticiranom 7. arondismanu u Parizu igra ključnu ulogu u priči o pevaču i tekstopiscu Sergeu Gainsbourgu. Kuća i predmeti u njoj ostali su nepromenjeni od kako ih je Charlotte Gainsbourg, glumica i muzičarka, a inače ćerka iz braka sa slavnom Jane Birkin, sačuvala nakon očeve smrti pre 32 godine.
Pored njegovog groba na Montparnassu u Parizu, gde su takođe sahranjeni Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir, koji je jedan od najposećenijih, ova kuća je više od trideset godina bila svojevrsno svetilište za njegove obožavaoce. Slikali su grafite, pisali citate i poruke ljubavi i odavali počast kontroverznom umetniku koji je zapamćen kao veliki pesnik, provokator, ali i zavodnik.
Brigitte Bardot, Marisa Berenson, Jane Birkin, France Gall, Cathrerine Daneuve, Vanessa Paradise neke su od poznatih dama koje nisu ostale imune na njegov šarm, bilo privatno ili profesionalno, a najčešće oba. Kultni status kontroverznog umetnika širom sveta stekao je sa pesmama "Je t'aime... moi non plus" i "Bonnie and Clyde", koje je izveo u duetu upravo sa ženama koje su obeležile njegov život - Birkin i Bardot.
Opširnije
Vizija Pharrella za Louis Vuitton na najstarijem mostu u Parizu
Prva revija Pharrella Williamsa za Louis Vuitton bila je pravi spektakl u Parizu.
22.06.2023
Pariz se bori da preuzme titulu grada umetnosti od Londona
Pariz je u oktobru krunisan titulom evropskog grada savremene umetnosti.
16.01.2023
Passalacqua na jezeru Komo proglašen najboljim hotelom na svetu
Osnivači liste 50 najboljih restorana i barova na svetu prvi put su proglasili najbolji hotel na svetu.
30.09.2023
Pogledajte najbolje nove hotele u Londonu s noćenjem ispod 500 dolara
Posetioci Londona su razmaženi izborom kada su hoteli u pitanju - grad će imati najviše hotelskih soba na svetu do 2025. godine.
26.09.2023
Autentičnost tekstova sa često provokativnim, lascivnim, satiričnim ili subverzivnim značenjima, kao i raznovrsni stilovi kojima se bavio: od džeza u ranoj fazi preko šansona i ye-ye muzike, kao i kasnijih iskoraka u rok, fank, rege i elektronsku muziku, čine ga jednim od najuticajnijih svetskih muzičara.
Bogata životna i umetnička zaostavština, zajedno sa muzejom, prodavnicom knjiga i suvenira, te Gainsbarre barom koji se nalaze preko puta, u broju 14, sada su deo prve kuturne insititucije posvećene Sergeu Gainsbourgu - Maison Gainsbourg, koja je u septembru otvorila vrata za prve posetioce.
Poseta kući odvija se uz originalni soundtrack koji je kreirala grupa Soundwalk Collective u saradnji sa Charlotte Gainsbourg. Soundtrack čini kolekcija neobjavljenih zvučnih arhivskih zapisa. Tokom tridesetominutnog doživljaja, publika obilazi dva sprata uz audio vođstvo Charlotte Gainsbourg, koja korak po korak ponovo oživljava sećanja i anegdote sa ocem i kućom iz svog detinjstva.
Sam muzej dom je za predmete, umetnička dela, nameštaj, fotografije, dokumenta i odeću koja je pripadala umetniku. U kolekciji se nalaze značajna dela kao što su "l'Homme à Tête de Chou" Claudea Lalanne, originalni rukopis Gainsbourgove "La Marseillaise" i "La Chasse aux Papillons" Salvadora Dalija.
Stalna izložba traje skoro jedan sat i pruža uvid u svet Sergea Gainsbourga kroz putovanje koje je sažeto u osam hronoloških poglavlja. Predstavljeno je gotovo 450 originalnih objekata: rukopisa, umetničkih dela, unikatnih predmeta, nakita i odeće koja su pripadali Sergeu Gainsbourgu i potiču iz kolekcije Maison Gainsbourg, njegovog obimnog dokumentarnog arhiva, kao i pozajmica iz institucionalnih i privatnih kolekcija.
Na osam ekrana prikazuju se retki i uglavnom neobjavljeni televizijski, filmski, radio i fotografski materijali iz arhiva. Narator ove pedesetominutne video-ture je sam umetnik koji priča o svom životnom putu. Podrum muzeja posvećen je privremenim izložbama koje ističu neke od ključnih događaja u njegovom životu i karijeri.
Kafić i klavirski bar Gainsbarre, inspirisan je muzičkim počecima Sergea Gainsbourga kao pijaniste u pariskim barovima i kabareima. Njegova dekoracija reprodukuje umetnikovu atmosferu i stilski pečat. Sa tepihom sa motivom lokvanja, belim okvirima vrata, prozorima u engleskom stilu i crnim lakiranim ramovima.
Za ručak, Gainsbarre nudi jednostavan i pristupačan meni za posetioce muzeja i lokalne goste. Inspirisan menijem hotelske usluge u sobama i britanskim čajdžinicama, koje je umetnik voleo, ovaj restoran poslužuje lagane, gurmanske obroke koje je kreirala ugostiteljska grupacija Paris Society: sendviče sa jastogom, kroasan sa tartufima, hrskavo povrće, paštetu od guščije džigerice, trio od tarama umaka, ostrige Cadoret #3, losos gravlax, sendviče sa prstacima.
Očekuje se da kuća slavnog umetnika ugosti 100.000 posetilaca godišnje, a kako navodi Guardian, sudeći po visini cena dostignutoj na prodajama umetnikovih ličnih detalja, ta procena je verovatno veoma konzervativna. Naime, godine 2012. rukom pisana lista za kupovinu umetnika prodata je na aukciji za 7.700 evra, navodi britanski list. Sledeće godine, četiri opuška od cigareta marke "gitanes" koje je Gainsbourg konzumirao (i to po pet paklica dnevno) i kutija šibica prodate su na aukciji za 500 evra.
Kako se navodi na oficijalnoj stranici Maison Gainsbourg, ulaznice za celokupno iskustvo posete kuće i muzeja su rasprodate do kraja godine istog trenutka kada je u septembru lansiran sajt. Ulaznice samo za muzej su dostune, a cena je 12 evra.
Ako planirate da se častite putom u Pariz naredne godine i istraživanje o ovom umetniku bude na mapi, informacije o dostupnosti za celokupno iskustvo trenutno možete dobiti ako se prijavite za newsletter.