Nakon što se vratimo s putovanja, obično saznamo neke nove informacije o mestu u kojem smo bili. Neko nam spomene istorijski važnu lokaciju koju nismo posetili, a ulaz je baš u tom trenutku bio besplatan, ili restoran u kom se nudi najbolja poslastica u gradu, a mi je nismo probali, pa čak i jeftin prevoz koji nismo koristili, već skupi taksi. Baš u tim trenucima pomislimo da je baš šteta što se nismo bolje pripremili i istražili grad u koji smo putovali.
Ovakve situacije su nam se dogodile barem jednom u životu. Upravo zbog toga mnogi pre odlaska na putovanje, pretražuju stranice za putovanja ili savete iskusnih putnika.
Magistar ekonomije, teniski sudija, poliglota, putnik koji je posetio 90 zemalja – sve u jednom – Banjalučanin Robert Dacešin aktivno putuje 13 godina. Danas piše jedan od najčitanijh blogova na našim prostorima - RIO priče s putovanja. Tako svojim preporukama olakšava mnogim drugim putnicima njihova putovanja.
Opširnije
Ryanair najavio kraj ere veoma jeftinih avio-karata
Iz Ryanaira kažu da su cene karata za leto deset odsto skuplje nego pre pandemije.
22.05.2023
Dragulji poluostrva Češme su turski odgovor na Sen Trope
Regiju, koja se nalazi u blizini Izmira, nazivaju turski raj sa jedinstvenim grčkim šmekom.
17.05.2023
Osam saveta za putovanja dugogodišnjeg reportera i radio novinara
Dugogodišnji novinar podelio je najvažnije savete za putovanja.
13.05.2023
Nema baš toliko oporavka u putovanjima, nagoveštava Airbnb
Akcije su pale više od 10 odsto u trgovanju posle zatvaranja tržišta u SAD.
10.05.2023
Zašto treba uvek da nosite dva telefona na putovanje
SIM kartice koštaju oko 10 dolara.
09.05.2023
Znate gde želite da putujete, ali je potrebno istražiti sve opcije – cena, lokacija, vreme putovanja i način putovanja. Donosimo vam njegove savete za lakša putovanja:
Izbegavajte praznike
Ako putujete u Evropu, preporuka je da idete van turističke sezone. Početak proleća i kasna jesen su vreme kada su karte najpovoljnije, cene smeštaja niže, a gužve manje. Tako štedite novac.
Ipak, kako navodi Dacešin, ovo pravilo ne važi za čitav svet. Ako želite da posetite Brazil, u februaru bi vam karte bile i do dva puta skuplje nego da idete u novembru zbog čuvenog karnevala, kada Brazil beleži najveći broj poseta tokom čitave godine. Cene su mnogo više i za vreme međunarodnih praznika, a možete da uštedite i ukoliko putujete noću, jer ne morate plaćati smeštaj za taj dan.
Prevoz je važan faktor vašeg putovanja. Avion uvek koristite za destinacije do kojih biste autom vozili više od osam sati. Veliki broj jeftinih avio-kompanija i ruta vazdušni prevoz čine najjeftinijim i najprivlačnijim vidom prevoza.
Putovanja vam pružaju priliku i da probate egzotičnu hranu, zato obavezno saznajte koja je tradicionalna hrana mesta u kojem se nalazite.
Šest sati putovanja platite sedam evra
Najstandardniji vid prevoza svakako je autobus i on je idealan za putovanja od nekoliko sati. U Evropi imate nekoliko prevoznika: Flixbus, koji pokriva skoro čitavu Evropu, Mega bus, većinom pokriva zapadnu Evropu, i Polski bus, koji pokriva Poljsku i ostale zemlje. Robert je vožnju prevoznika Polski bus, koja je trajala šest sati, od Bratislave do Katovica, platio svega sedam evra, dok je putovanje od pet sati od Trsta do Bolonje platio svega 6,5 evra.
Voz je za neke zemlje idealno rešenje, međutim, za neke definitivno nije. U Italiji i Aziji funkcioniše odlično i karte su jeftine, dok je u Nemačkoj ili Austriji preskup. Auto je sjajna opcija kada putuje više ljudi, međutim, za jednu ili dve osobe može biti dosta skupo, naročito prilikom plaćanja putarina ili parkinga. Odlična zamena je Bla Bla car ili autostop.
Kupite karte sedam nedelja pre leta
Prema nekim istraživanjima, karte su najpovoljnije sedam nedelja pre leta, dok je za prekookeanske letove kartu dobro kupiti i do 10 nedelja ranije. Iako vlada mišljenje da je kartu najbolje kupiti mnogo ranije, pa i do godinu dana, to često nije tačno i te karte mogu biti mnogo skuplje u odnosu na spomenuti period.
Takođe, statistički najbolje vreme za kupovinu avionskih karata i najpovoljniju ponudu je sreda od 10 do 12 sati.
Često se dogodi da dan nakon pretraživanja karta bude dosta skuplja, a način na koji možete to izbeći jeste da kupite kartu odmah kada je vidite ili svoje veb pretraživanje podesite na "private".
Više pretraživača - više uštede
U Evropi postoji nekoliko veoma povoljnih "low cost" kompanija, u zavisnosti od destinacije na koju želite da idete, međutim, povoljnije karte možete naći uz nekoliko trikova. Stranice rumbo.es i rumbo.pt skoro uvek imaju jeftinije karte nego čak i avio-kompanije na svojim stranicama. Koristeći drugi pretraživač, Dacešin je uspeo da uštedi i nekoliko evra po letu. Flyfree je još jedna stranica na kojoj možete pronaći povoljnije letove.
Važno je voditi računa o tome da li vam je kofer uračunat u cenu, jer kod niskobudžetnih kompanija – obično nije. Uz malu torbu, u ovom slučaju obično imate pravo na torbu dimenzija 55x45x20 cm. Dodatni kofer često ume da košta kao još jedna karta.
Nakon što ste odvojili za džeparac, kupili kartu, ostaje smeštaj. Smeštaj često zna da bude vrlo skup, naročito ako odsedate u hotelima. Hosteli i privatni smeštaji su često povoljniji, dok su "couchsurfing" i kampovanja često najpovoljnija opcija.
Popularni pretraživači su Booking, Trivago, Last minute Hotel, Airbnb, HouseTrip i HomeAway.
Vize
Pre odlaska na putovanje važno je proveriti za koje države vam treba viza.
Tuđi kauč ili tuđa kuća
Mnoge zemlje nude opcije kampovanja u blizini gradova ili na livadama u gradovima, a "couchsurfing" može biti zanimljivo iskustvo i prilika za nova prijateljstva. Uz to što ćete upoznati nove ljude, možete dobiti odlične preporuke o tome šta možete posetiti, koje vam mogu olakšati putovanje.
"Housesitting" je takođe zanimljiva prilika za smeštaj. Naročito je popularan među penzionerima i mladim osobama. Na ovaj način – čuvajući nečiju kuću, dobijate besplatan smeštaj, koji može trajati od nekoliko dana do nekoliko godina, u zavisnosti od vašeg dogovora s vlasnicima.
Svaki savet je bitan jer može pomoći u organizaciji vašeg putovanja i smanjiti stres koji je često prisutan zbog ovih stvari. Takođe, pored Dacešina, danas na društvenim mrežama možemo pronaći mnoštvo ljudi kojima su putovanja stil života i koji mogu biti inspiracija i odagnati strah od nepoznatog. To može biti Kristijan Iličić, Toni Gilkson, slepi bekpeker iz Engleske, Cassandra de Pecol iz Connecticuta, koja je do 27. godine posetila sve zemlje sveta, ili ruska baka koja je sa 90 godina sama putovala svetom.