Rolls-Royce je predstavljanjem potpuno električnog modela Spectre 18 napravio prvi korak prema ispunjenju obećanja da će do 2030. godine prodavati samo električna vozila. Spectre je javnosti prezentiran 18. oktobra u sedištu kompanije, u Goodwood Houseu, u Engleskoj.
"Cilj nije proizvesti samo jedno ovakvo vozilo pa se vratiti na 12-cilindarske benzince. Želimo do kraja 2030. godine preći isključivo na električne automobile, korak po korak. Zato je razvoj Spectrea vrlo skup. To je velika investicija", rekao je Torsten Müller-Ötvös, glavni izvršni direktor Rolls-Roycea.
Müller-Ötvös je odbio precizirati koliko je novca kompanija uložila u proizvodnju Spectrea koji je počela testirati još 2011. godine. Međutim, izjavio je kako bi Spectre mogao ostvariti istu profitnu maržu kao i limuzine Phantom i Ghost.
"Ne bi bilo prihvatljivo imati različite marže samo zato što prelazimo na električnu energiju. Želimo ostati na istom nivou profitabilnosti na kojoj jesmo, a lepo smo profitabilni. To je put za dalji razvoj kompanije", rekao je.
Ova najava Rolls-Royceu osigurava snažan iskorak na tržištu ultraluksuznih automobila. U januaru je Bentley najavio kako će potrošiti 3,4 milijarde dolara za proizvodnju pet potpuno električnih vozila, počevši od 2025. i prebaciti se na potpuno električni portfelj do 2030. godine. Sa Spectreom, Rolls-Royce prestiže svog glavnog rivala u donošenju prvog potpuno električnog ultraluksuznog modela na tržište.
Spectre proizvodi 577 konjskih snaga uz 664 stope okretnog momenta. Brzinu od 100 kilometara na sat postiže za 4,4 sekunde, a maksimalno ide 250 kilometara na sat. Ukupni domet mu je 420 kilometara, a vreme punjenja s 10 na 80 odsto procenjuje se na 34 minuta.
Müller-Ötvös je napomenuo kako većina vlasnika Rolls-Roycea nikada neće koristiti javne punjače. "Većina naših klijenata ima električni automobil u garaži, u proseku imaju sedam automobila te ih pune kod kuće ili u svojim kancelarijama."
Spectre ima vrlo osetljiv sistem vešanja koji može odvojiti stabilizatore automobila kako bi svakom točku omogućio nezavisno kretanje, sprečavajući tako ljuljanje do kojeg dolazi kada jedna strana vozila naleti na neravnine na putu. To takođe smanjuje visokofrekventnu buku uzrokovanu lošim površinama podloge i pomaže u očuvanju Rolls-Royceove reputacije proizvođača najtiših i najelegantnijih vozila na tržištu. Oprema za prigušivanje zvuka teška više od 700 kilograma povećava ukupnu težinu automobila na 3.000 kilograma.
Postavljen na 23-inčne točkove i s fastback stilom karoserije, Spectre je duži i teži od Wraitha i podseća na Phantom kupe koji je Rolls-Royce proizvodio od 2008. do 2016. godine. Spreda nema prtljažnik, kao i mnoga manja električna vozila poput onih iz Lucida i Tesle. Prostor ispod haube zauzimaju električni sistemi i rezervoari tečnosti za brisače vetrobranskog stakla.
Spectre ima najširu rešetku ikada ugrađenu na Rolls-Royce, osvetljenu s 22 LED diode, a redizajnirana figura Spirit of Ecstasyja na haubi niža je od dosadašnjih. Kabina dolazi s krovom i vratima osvetljenim s 5.876 sićušnih svetlosnih tačaka koje nalikuju zvezdanom nebu – nastavak prepoznatljivog efekta koji Rolls-Royce već duže ugrađuje u svoja vozila.
Kroj potpuno novih prednjih sedišta inspirisan je britanskom zastavom, a dolaze u kontrastnim bojama ili u boji enterijera. U debitantskom modelu, dvobojni dizajn prati gornji poklopac motora preko linije krova do prtljažnika, upotpunjujući moćni izgled. Dvobojni efekt je takođe opcija među više od 44 hiljade dostupnih kombinacija boja, a Rolls-Royce ga preporučuje jer naglašava besprekorne linije koje se protežu duž celog vozila.
"Po mom mišljenju, svaki bi Rolls-Royce trebao biti dvobojan", kaže direktor dizajna Anders Warming, napominjući kako je Rolls-Royce odlučio svoje prvo električno vozilo premijerno predstaviti u karoserijskoj izvedbi kupea, a ne limuzine ili SUV-a.
Spectre ime vuče iz daleke istorije Rolls-Roycea. Godine 1910. marka je napravila demonstracioni automobil nazvan Silver Spectre. Do 1936. su napravili devet eksperimentalnih automobila pod kodnim imenom Spectre pre nego što je model ušao u proizvodnju pod zvaničnim imenom Phantom III. Ovo je prvi put da je taj naziv dodeljen vozilu u serijskoj proizvodnji.
Rolls-Royce je električnim vozilima godinama pristupao s određenom strepnjom, iako je suosnivač Charles Rolls 1900. godine predvideo kako će motorizovane kočije tog vremena naposletku voziti na električni pogon. Uprkos ranim testiranjima električnih prototipova 2011. i 2016. godine, Müller-Ötvös je još 2019. rekao kako želi što je duže moguće zadržati snažan V-12 motor s unutrašnjim sagorevanjem koji je osnova Rolls-Royceovih svetski poznatih tihih i uglađenih automobila.
No vlasnik Rolls-Roycea, BMW, nije ostavio sumnju u kom smeru svi njegovi brendovi moraju da idu. Prošle godine je kompanija predstavila prvi potpuno električni iX SUV i potpuno električni i4 sedan. Izvestili su da su im narudžbine baterijskih ćelija premašile 24 milijarde dolara, kako bi držale korak s rastućom potražnjom za električnim automobilima. Tokom prve polovine 2021. godine, električna vozila činila su 11 odsto isporuka cele BMW Grupe. U raspravi za okruglim stolom 17. oktobra, predsednik BMW-a Oliver Zipse je rekao kako predviđa da će do 2030. godine 50 odsto svih prodatih vozila biti električni automobili.
Cenovno će Spectre biti smešten između Cullinan SUV-a, vrednog 350 hiljada dolara, i Phantom sedana, teškog 460 hiljada dolara, otkrio je portparol. Müller-Ötvös kaže kako će proizvodnja novog modela biti manja od proizvodnje Cullinana i Ghosta, ali će premašiti proizvodnju Phantoma. Više od 300 klijenata već je posebno pozvano da vide automobil, s izrazito pozitivnim utiscima, kaže.
"Dosadašnji broj narudžbina je dobar i vrlo ohrabrujući", zaključio je Müller-Ötvös i otkrio da isporuke počinju u četvrtom kvartalu 2023. godine.