U svetu luksuza, šampanjac je postao mnogo više od pića za posebne prilike. Potrošači sve češće kupuju prestižne boce da bi ih čuvali, umesto da ih popiju. Tržište prestižnog šampanjca neprestano raste, čak i tokom globalnih kriza.
Champagne 50, koji je deo Liv-ex Fine Wine 100 Indexa - najpoznatijeg indeksa za praćenje cena finih vina i šampanjaca, bio je u nekim trenucima veći od indeksa rasta cena zlata. "Zabeležio je drastičan rast između avgusta 2021. i oktobra 2022. godine, tokom kojeg je porastao za 60,4 odsto. Od tada je pao za 29,9 odsto, ali je i dalje na visokom nivou", objašnjava za Bloomberg Adriju Tom Burchfield, glavni analitičar tržišta iz Liv-exa, vodeće svetske platforme za analizu tržišta vina.
Navodi da je šampanjac činio 11,6 odsto ukupne trgovinske vrednosti u 2024. godini, učvrstivši tako svoju poziciju kao treći najznačajniji vinski segment po vrednosti, odmah iza Bordoa (36,4 odsto) i Burgundije (22,7 odsto).
Opširnije
Imamo listu najvrednijih luksuznih brendova, među kojima dominiraju Francuzi
Na vrhu liste najvrednijih brendova u 2024. godini je poznati nemački proizvođač automobila.
11.12.2024
Vrhunsko vino dobija s vremenom: otkrijte pet u koja vredi uložiti sada
Tržište vrhunskih vina predstavlja mali ali značajan segment globalnog vinskog tržišta vrednog 450 milijardi dolara.
23.11.2024
Institucija poslovnog ručka ili gde se sada dobro jede na Balkanu
Ono što je u antičkoj Grčkoj bio trg, na Balkanu je kafana. Istražujemo gde je nastala prva, kao i u kojima se danas sklapaju važni poslovi.
01.11.2024
Zašto su zelene mikrobiljke više od trenda u gastronomiji
Neobična, ali i tradicionalna jela sa zelenim mikrobiljkama možete probati u Ohridu.
27.10.2024
Liv-ex Fine Wine 100 Index prati kretanje cena 1.000 najtraženijih vina i sastoji se od sedam podindeksa: Bordeaux 500, Bordeaux Legends 40, Burgundy 150, Champagne 50, Rhône 100, Italy 100 i Rest of the World 60. Sa podacima koji obuhvataju više od dve decenije, indeks pruža globalnu perspektivu performansi finih vina.
Ako ipak volite zvuk mehurića u čaši i svečanu atmosferu koju nosi, otkrivamo koji brendovi donose najveću vrednost, kako u čaši, tako i na bankovnom računu.
Burchfield kaže da tržištem šampanjca dominiraju Grandes Marques brendovi (poput Louis Roederera i Dom Pérignona) pri čemu je Louis Roederer Cristal 2015 vodeći kao najtrgovaniji šampanjac po vrednosti i obimu. "Poslednja zabeležena prodaja ovog šampanjca iznosila je 3.380 funti za kutiju od 12 flaša", kaže on i dodaje da se to odnosi na sekundarno tržište. Za regularnu prodaju predlaže berbu iz 2012, koja je prva dobila sertifikat biodinamičke proizvodnje i čija je cena 345 dolara.
Dom Pérignon takođe beleži konstantno visok obim trgovine, pri čemu je berba iz 2013. godine najtrgovanija ove godine, kaže Burchfield. "Ovi brendovi su proizvedeni i konzumirani u velikim količinama, što ih čini jednom od najlikvidnijih kategorija vina na tržištu", ističe naš sagovornik.
Od ostalih, izdvajamo bezvremenski klasik Krug Vintage Brut 2006, omiljen među poznavaocima šampanjaca. Tokom poslednjih pet godina, cena berbe iz 2006. porasla je za 57 odsto. I dalje predstavlja relativno povoljnu kupovinu, jer košta oko 400 dolara, upola manje od nešto bolje ocenjene berbe iz 2008. godine.
Posebnu notu na šampanjskoj sceni izazvao je Jay-Zjev Armand de Brignac - poznatiji kao Ace of Spades, koji je proširio ponudu na vintidž šampanjce. Premijum etiketa Blanc de Noirs Vintage 2015 prodaje se po ceni od 3.400 dolara isključivo u magnum flašama od 1,5 litara. Proizvedeno je samo 1.258 boca, a cena odražava njegovu retkost.
Šampanjci Armand de Brignac u redovnim veličinama obično se mogu naći po cenama od 300 dolara naviše, ali se magnum boce često koriste za proslave.
Vintage Rare Brut Millesime manje je poznat penušavac i prvi put je predstavljen 1976. godine. Vinska kritičarka Elin McCoy iz Bloomberga objašnjava da cene starijih berbi beleže stalni rast, jer je realizovano samo 12 berbi. Edicija iz 2008. može se pak pronaći za 175 dolara.
Ulaganje u šampanjac datira još iz 18. veka, a ako vas zanima koji su najskuplji šampanjci, u nastavku je lista, kao i zanimljivosti koje ih prate.
Zašto se roze šampanjac sve više ceni
Jedan od trendova koje bi valjalo razmotriti kao delo portfolija i kućnog bara jeste roze šampanjac. Poslednjih godina privlači pažnju investitora i pokazuje veliki potencijal tokom godina.
On je obično nešto skuplji od belog, jer je proces proizvodnje kompleksniji. Pored toga, tanini iz crnog vina koji se dodaju u blend mogu povećati potencijal starenja i omogućiti vinu da zadrži svoju strukturu duže. Stoga će stariji roze, koji je ređi, biti sve traženiji od kolekcionara.
Dom Pérignon roze je bio prvi ikada proizveden vintidž Moët & Chandon prestižne kupaže i ograničene proizvodnje, a cene (vratite se na listu) dostižu i desetine hiljada evra.
Kao pristupačnije varijante koje će ulepšati svaku priliku izdvajamo Moët & Chandon Rosé Impérial (oko 78 evra). Prijatne je boje lososa, uz paletu ukusa sa notama maline, jagode i blagim začinskim tonovima. Nešto skuplji (oko 99 evra) Laurent-Perrier Cuvée Rosé je napravljen od 100 odsto pino noara i jedan je od omiljenih za uparivanje sa jelima. Intenzivan je i ima prijatan osećaj na nepcima.
Kako da čuvate svoju investiciju
Važno je da vredni šampanjac čuvate u sigurnom i temperaturno kontrolisanom okruženju, sa temperaturom između sedam i 12 stepeni Celzijusa. Kako biste izbegli bilo kakva oštećenja od svetlosti, skladištite ga u tamnoj prostoriji, bez izlaganja svetlu.
Za one koji pak odluče da u šampanjcu uživaju lagano, pa ga i ne popiju do kraja, na tržištu postoji i određena ponuda stopera (zatvarača) od kojih su neki i prigodan poklon za ljubitelje mehurića. Cene se kreću od samo šest evra za one plastične do nešto otmenijih verzija za 1.690 dinara.
Šampanjac kao sjajan način da započnete razgovor
Čaša penušavca uobičajen je doček na proslavama, s namerom da se gosti opuste i uspostave komunikaciju. Ali tema je i sjajan način da započnete inspirativan razgovor. Još zanimljivije od samog šampanjca može biti film o šampanjcu. Prvi predlog je film o ženi koja je zaslužna što je Veuve Clicquot jedna od najmoćnijih šampanjskih kuća danas.
Barbe Nicole Clicquot Ponsardin 1805. godine nakon samoubistva supruga preuzima da vodi imanje, i uprkos otporima okruženja nastavlja eksperimente u cilju savršenstva onoga što je postalo kultni "comet" vintidž. Sa finansijama u rasulu i Napoleonovim ratovima koji ometaju trgovinu, ona smišlja tajnu mrežu za prodaju uz pomoć šarmantnog brokera Louisa Bohnea.
Ako želite da budete inspirisani, ali i informisani direktno od najpoznatijih šampanjskih kuća, preporuka je dokumentarac "Sparkling: the Story of Champagne".