Industrija vina suočava se sa teškoćama u mnogim zemljama širom sveta. Potražnja za vinom opada već nekoliko godina, navodi Statista u globalnom izveštaju o vinima. Globalno zagrevanje samo je jedan od izazova. Ono menja uslove uzgoja grožđa, što može uticati na kvalitet i dostupnost vina, ali i povećati cenu vina iz retkih berbi. Navodi se i da su mlađi potrošači manje zainteresovani za alkoholna pića nego ranije, te da kada piju - biraju pažljivije.
Ipak, ovo nije nužno loša vest za sve. Zbog navedenih trendova, u izveštaju se navodi da je budućnost industrije vina okrenuta premijum proizvodima, diverzifikaciji ponude, održivim vinima i onim sa nižim sadržajem alkohola.
Tržište vrhunskih vina predstavlja mali, ali značajan segment globalnog vinskog tržišta vrednog 450 milijardi dolara, samo oko jedan ili dva odsto ukupne vrednosti. Vrhunska vina se definišu prema sledećim kriterijumima:
Opširnije
Vinarije u regionu - udruživanje neophodno za dalji rast prodaje
U Adria regionu najzastupljenije su male vinarije, koje su prošle preobražaj od porodične do komercijalne proizvodnje.
22.11.2024
Šta se događa sa luksuznim brendovima? Direktore i dizajnere menjaju u stilu brze mode
Ako su kontinuitet, trajanje i tradicija merilo ekskluzivnosti, prestiža i uspeha za luksuzne brendove, onda je industrija u ozbiljnoj krizi.
19.10.2024
Kako klimatska kriza menja tržište luksuza?
Klimatske promene sve više utiču na tržište luksuza, pa je ova industrija u potrazi za inovativnim alatima kako bi se dugoročno smanjio negativan uticaj na životnu sredinu.
09.09.2024
'Održivost je prilika za modne dizajnere iz Srbije'
Održivost je jedna od tendencija koja oblikuje i tržište luksuza, a direktor Belgrade Fashion Weeka kaže da je to upravo prilika za dizajnere iz Srbije.
03.04.2024
-
Kvalitet: Vina moraju biti visoko ocenjena od uglednih kritičara.
-
Dugovečnost: Treba da budu sposobna za starenje u periodu od 10 do 20 godina ili više.
-
Cena: Cena po flaši obično prelazi 50 dolara, a mnoga kolekcionarska vina znatno su skuplja.
Fina vina se sve više tretiraju kao alternativna investicija, s obzirom na njihovu sposobnost da povećaju vrednost tokom vremena. U poslednje tri decenije, investiranje u vina prešlo je iz hobija u ozbiljnu alternativnu klasu imovine. Neke etikete su veoma tražene zbog svoje kolekcionarske vrednosti i preprodaju se na sekundarnim tržištima, gde potražnja često nadmašuje ponudu, što dodatno povećava njihovu vrednost.
U akademskom radu "Cena vina", objavljenom u časopisu Journal of Financial Economics 2015. godine, ističe se da su vrhunska vina od 1900. do 2012. godine ostvarila prosečan godišnji povrat od 4,1 odsto u realnim vrednostima. Ova investicija u tom periodu nadmašila je druge alternativne opcije poput umetničkih dela i poštanskih markica.
Istorijski gledano, vrhunska vina pokazuju minimalnu korelaciju s tradicionalnim finansijskim instrumentima, što ih čini efikasnim sredstvom za diverzifikaciju portfolija. Tokom ekonomskih kriza, kada akcije često gube na vrednosti, vrhunska vina često pokazuju izuzetnu otpornost, navodi se na portalu Wine Investement.
Vrhunski poznavalac vina, novinarka Bloomberga Elin MCCoy pitala je tajvanskog milijardera, poznatog kolekcionara umetničkih dela i vina Pierra Chena u koja vina vredi uložiti sada.
Njegov kolekcionarski put je zaista fascinantan, prešao je od moćnih bordoa i Napa kaberne do suptilnijih vina poput burgundija. Chen smatra da nalaženje vrhunskog vina u koje vredi uložiti uvek počinje sa hranom.
"Počeo sam sa vinima koja se slažu sa hranom koju volim, mestima koja posećujem i kulturama sa kojima se povežem", kaže on.
Potraga za savršenim uparivanjem sa hranom uvek je važna. "Preporučio bih da počnete na isti način: razmislite o sastojcima i pripremama u kojima uživate, i potražite vina koja odgovaraju vašem načinu života. To je vrlo lično putovanje. Ne brinite o tome šta drugi prikupljaju. Pratite svoje interese, pratite svoj ukus i razmislite o ljudima sa kojima volite da delite vino."
Na pitanje o sličnostima između njegove dve strasti, a to su umetnička dela i vina, Chen kaže: "Ako je umetnost o transformaciji prostora i stvaranju osećaja u njemu, vino je o vremenu. Vino evoluira kroz hranu i traje u sećanju, otkrivajući svoju priču sa svakim gutljajem".
Kako ulagati kao milijader
Chen ističe da mladi burgundi može biti veoma svestran, pa se ne slaže samo sa tradicionalnim crvenim mesima, već i sa "hrabrim" jelima poput začinjenog hot pota. Za one koji istražuju rafinirane kombinacije, Chen ukazuje na Loire Valley kao odličnu destinaciju, posebno za oštra bela vina poput sovinjon blana. Ta vina se odlično kombinuju sa morskim plodovima i laganim, svežim jelima.
"Nikad ne razmatram potencijal za investicije. Više sam posvećen umetnosti življenja - lepoti deljenja sa prijateljima. Svako ko kupuje vino da bi ga odložio, u neku ruku, ulazi u investiciju, ali ono u šta ulažu je uživanje u budućnosti, buduća sreća", objašnjava milijarder.
Predstojeća praznična sezona obično podstiče potražnju za šampanjcem i drugim vrhunskim vinima. Chenova kolekcija uključuje izvanredne starije berbe Dom Perignona, Kruga, Salona i drugih prestižnih šampanjaca; kao i retke, skupe burgundyje, poput kutije sa vinima Domaine de la Romanée-Conti iz 1999. godine (procena: 64.300 do 96.500 dolara); kao i amarone kultnog proizvođača Quintarelli.
Pet vina u koja vredi uložiti sada, a da nisu u pitanju hiljade (dolara)
2013 Grattamacco Bolgheri Superiore ($100)
Bolgheri u Toskani poznat je po toskanskim mešavinama kaberne sovinjona, merloa i sanđoveza. Ovaj mirisni, impozantan primer sa manje poznatog, ali istorijskog organskog imanja, živahan je i moćan, sa notama sladića i začinskog bilja. Može se piti sada ili tokom narednih 15 godina.
Svilenkasto meko, sa slojevima minerala, kupine i šljive, ovo bogato, ubedljivo čileansko vino uključuje visoki procenat autohtone sorte grožđa ove zemlje, karmener. Francuska porodica Lapostolle, bivši vlasnici Grand Marniera, stoje iza ovog brenda. Čekaće od pet do deset godina da se popije.
U poređenju sa burgundijem, bordo je povoljan, a 2019. godine, treći rast Château Palmer dostigao je nivo vrhunskih vina svog prvog suseda, Château Margaux. Veoma intenzivan, kompleksan i mirisan, Palmer ostavlja dugotrajan završetak. Takođe je sertifikovan kao biodinamički. Ovo vino moći će da traje do 2060. godine.
2015 Philipponnat Clos des Goisses Extra Brut ($280)
Prvi šampanjac proizveden sa uzgoja jedne vinove loze (1935. godine) nije toliko široko rasprostranjen kao Dom Pérignon, ali bi trebalo da bude. Najnoviji vintidž je intenzivan, mineralan i svilenkast, sa elegantnim karakterom i ozbiljnim potencijalom za starenje. Za još jednu ili dve decenije, vino će pokazati još veću složenost, sa notama pečenih jabuka, toplog peciva i kandiranih kora limuna.
2018 Heitz Cellar Martha’s Vineyard ($350)
Chen je prodao vintidž iz 1985. godine ovog legendarnog Napa vina sa mirisom eukaliptusa na svojoj aukciji u Njujorku. Najnovije izdanje je bogato i svilenkasto, prvo pod novim vlasništvom Lawrence Family Estates. Nećete biti razočarani. Pijte ga od 2027. do 2040. godine.