Došlo je vreme praznika, a sa njim i mnoga okupljanja porodice i prijatelja. Upravo zbog toga mnogi traže savršenu flašu vina, što da sami uživaju u njoj, što za poklon. Na novembarskoj Vinskoj viziji Otvorenog Balkana (Wine Vision), Caroline Gilby, verovatno najveći svetski stručnjak za vina iz Istočne Evrope, sastavila je listu svojih omiljenih srpskih vina koja može poslužiti kao inspiracija.
Gilby ne samo da prepoznaje vrhunska vina već ima dar da otkrije priče i karakter svakog vina. Njeno razumevanje teroara, tehnika vinifikacije i detalja u procesu proizvodnje vina je izuzetno duboko, a sama smatra da srpska vina imaju ogroman potencijal na svetskom tržištu - posebno kako se vinari navikavaju na razvoj tržišta, proizvode više i imaju više samopouzdanja da eksperimentišu.
"Potencijal za razvoj srpskih vina dolazi u zajedničkom predstavljanju centralne i istočne Evrope kao vinskog regiona, jer tako postajete značajan igrač na tržištu", rekla je Gilby na Vinskoj viziji.
Opširnije
Demokratizacija vina u Srbiju stiže preko Portugalije
Portugalska vina koštaju skoro kao voda, dok srpska prazne džep.
30.10.2023
50 najboljih svetskih vinograda koje vredi posetiti
Rast enoturizma i broja vinarija u svetu tržište je koje dostiže 85,1 milijardu dolara ove godine.
14.07.2023
Prošla godina rekordna za vrhunska vina, krug investitora se širi
Svi glavni vinski indeksi završili su godinu na višim vrednostima nego što su je započeli.
07.01.2023
Vina iz regiona kvalitetom osvajaju svet, evo koja su najskuplja
Vina iz Adria regije izuzetnog su kvaliteta, a pristupačnih cena, stižu do Kine i Amerike te osvajaju najprestižnije nagrade u Evropi.
29.10.2022
Pod vinogradima u Srbiji se nalazi oko 20.100 hektara, pokazuju podaci iz 2021. godine, a 56 odsto od ukupne proizvodnje čine bela vina. Prema mišljenju Gilby, ovo su vina koja oživljavaju priče o aromama i ukusima, i vode nas na putovanje kroz vinograde Srbije.
1. Žuti cvet, Aleksić (2021)
Ovaj dragulj od tamjanike sa juga Srbije, simbol vinarije koju su podigle tri sestre, odiše notama maslaca, vanile i cvetova. Podseća na svežinu ružinih latica i miris ličija, a ima jak ukus domaćih jabuka.
2. Trijumf Gold, Aleksandrović (2022)
Ovo vino napravljeno je spajanjem sovinjon blana sa rizingom i pino blanom pruža kompleksne note breskve, cveća, vanile, mente i tropskog voća. Napravljeno u oplenačkom kraju, ono odiše kompleksnošću, a opet je blago i jednostavno, što bi se svidelo i manje vičnim ljubiteljima vina.
3. Severna Morava, Deurić (2021)
Sa visokom kiselošću koja dolazi sa moravom kao sortom, ovim vinom dominiraju note limuna, bele breskve i kamena. Jedinstvena svežina će očarati svakog ljubitelja suvih vina.
4. Grašac beli, Vinčić (2020)
Vinčićev Grašac beli je zvezda čuvene liste Decantera pošto je dobio titulu Best in show 2023. godine - što znači da je na takmičenju bio među devet najboljih belih vina na svetu. Ovo vino iz Šida nudi bogatstvo aroma kuvane kruške i dunje, sa suptilnim dodirima hrasta koji ga čine jedinstvenim, a samo po sebi ima mogućnost dugog odležavanja u boci.
Za ljubitelje je interesantno da je vinarija Vinčić drugu polovinu vina iz 2020. prebacila u bačvu slavonskog hrasta i šest barika od po 500 litara na još godinu dana - to će biti Grand Fru, koji trenutno odležava u bocama i tek treba da izađe na tržište.
5. SoviNoa Fume Blanc, Matijašević (2020)
Ovaj Fume Blanc zrači aromama breskve, mandarine i obiljem minerala. Osvežavajuće i kompletno, tako da je samo po sebi kao gutljaj svežeg vazduha. Vino se pravi od sovinjon blana u vinogradu Orašačko brdo, blizu Aranđelovca.
6. Čokot Radovan Prokupac, Podrum Čokot (2020)
Ovaj prokupac je inovativan pristup jakoj tradicionalnoj sorti sa ovih prostora. Ima note hrasta i višnje, uz blage hladne začine. Upravo zbog tanke teksture i bogatog ukusa uz jake tanine, ovo vino je poput priče o snazi i eleganciji.
7. Breg Prokupac, Doja (2019)
U topličkom kraju gaji se vinova loza koja proizvodi ovo vino sa dosta elegantnih tanina i svežinom. Vino ima arome maline, crne trešnje i duda. Svaki gutljaj otkriva novu dimenziju ukusa koja će prijati ljubiteljima suvih crnih vina.
8. Cuvee No.1, Zvonko Bogdan (2021)
Ovaj spoj merloa, kaberne sovinjona i kaberne franka naglašava izuzetnu kiselost i note trešnje, ribizle uz zrnaste tanine. Proizvodi se na samom severu zemlje, uz rizik od mraza, na specifičnoj strukturi tla, te je i zbog toga interesantno poznavaocima.
9. Trianon, Erdevik (2018)
U ovom vinu, kombinacija kaberne sovinjona, merloa i sire stvara baršunastu voćnu strukturu, svežinu uz arome crne ribizle, kupine, crne čokolade i lavande. Uz 13,5 odsto alkohola, ovo vino je veoma kompleksno i prava zvezda liste.
10. Kremen Kamen, Matalj (2019)
Sada već poznat kao jedno od najboljih vina napravljenih na teritoriji Srbije, Kremen Kamen dokazao je da i jedna poznata sorta poput kaberne sovinjona može da proizvede veoma kvalitetno vino u Srbiji. Ovo vino osvaja voćnim notama uz suptilne tragove hrastovine. Svaki gutljaj je kao da se otvara priča o voćnom skladu uz dodir hrasta, a njegova najveća mana je to što ga je sve teže pronaći. Ipak, ovo je vino koje može godinama da odležava u boci, tako da je i dobra prilika za kolekcionare.