Michelin Guide, koji je u vlasništvu francuskog proizvođača guma, jedan je od najprepoznatljivijih vodiča u svetu kulinarstva. Međutim, zbog sve veće konkurencije i rasta broja sličnih lista, francuski ocenjivači moraju uložiti dodatan trud kako bi povećali prihode. To postižu aktivnim proširenjem geografske prisutnosti, izveštava New York Times.
Gwendal Poullenc, direktor vodiča u Michelinu, kaže da iako kompanija prihvata "plaćena partnerstva" kojima pokriva troškove postupaka ocenjivanja, odluka da li će određena država ili regija dobiti svoj vodič i zvezdice zavisi isključivo od njihovih inspektora koji ocenjuju restorane. I dok tvrdi da pojedini restorani i kulinarski majstori ne mogu direktno kupiti "zvezdice", tu mogućnost im mogu omogućiti turističke organizacije.
Prema izveštaju, Florida je platila 1,5 miliona evra kako bi učestvovala u vodiču, a Kolorado skoro milion evra. Iako Michelin tvrdi da odluku o tome da li će pokriti određenu regiju ili državu u vodiču donose isključivo njihovi inspektori na osnovu kvaliteta hrane, New York Times ističe da su delovi Kolorada čije turističke uprave nisu finansijski doprinele Michelinu, isključeni iz razmatranja. Isto se dogodilo i na Floridi.
Michelinov vodič dodao je restorane iz Slovenije, Srbije i Hrvatske u svoj vodič Adria regiona. Hrvatska se pridružila vodiču 2017. godine, Slovenija tri godine kasnije, dok su restorani iz Srbije dodati od 2021. godine. Restorani u Sloveniji i Hrvatskoj trenutno imaju Michelinove zvezdice, dok ih restorani u Srbiji još uvek nemaju.
Trenutno postoji 3.400 restorana širom sveta sa barem jednom Michelinovom zvezdicom, od kojih 142 imaju tri zvezdice. Jedan je u Sloveniji. Slovenija je za svoj prvi Michelinov vodič, koji je došao 2020. godine, platila 925.000 evra za dve godine učešća. Zatim su ponovo sklopili dvogodišnji ugovor za 2022. i 2023. godinu, vredan 880.600 evra (bez PDV-a). Hrvatska i Srbija, međutim, ne otkrivaju troškove učešća s Michelinom. Pitanja o uslovima i cenama učešća postavljena su i Michelinu, ali nisu odgovorili.
Slovenija spremna da produži saradnju
Turistička organizacija Slovenije (STO) pokriva troškove s Michelinovim vodičem kao Michelinov partner za Sloveniju. STO planira nastaviti saradnju s Michelinom, a trenutno su u toku konkretni razgovori, prema informacijama koje su podelili za Bloomberg Adria. Ističu da je saradnja s Michelinovim vodičem dugoročna strateška orijentacija slovenačkog turizma. Naglašavaju da su u poslednjim godinama, zahvaljujući Michelinovom vodiču, ostvarili milionske rezultate u različitim medijskim objavama i na društvenim mrežama, te da ih mnogi ugostiteljski objekti obaveštavaju o povećanju broja rezervacija i medijskoj pažnji.
Korisnici Michelinovih usluga su, kako dodaju, pojedinci s visokom kupovnom moći kojima su iskustva, različita od masovnog turizma, zanimljiva. Iako Michelinova zvezda može biti snažan motiv za posetu destinaciji, ovi gosti ne jedu samo u vrhunskim restoranima, ističu. Često su zainteresovani za sveobuhvatno kulinarsko iskustvo, koje žele doživeti i u tradicionalnim gostionicama, uličnim štandovima hrane ili, recimo, na gastronomskim događanjima.
"S ekonomske perspektive, smatramo da je investicija opravdana, s obzirom na to da ocenjena vrednost medijskih objava predstavlja višestruk povrat ulaganja", kažu u STO.
Osim prepoznatljivosti i ugleda restorana koji su uključeni u vodič, Michelin jača razvoj gastronomske ponude i turizma i na širem području, tvrde.
Dolazak Michelinovog vodiča u Sloveniju, osim globalne promocije slovenačke gastronomije, podigao je interes za gastronomiju i posetu restoranima i među lokalnim gostima. Oni posećuju i mesta koja nisu uključena u Michelinov vodič, ističu u STO. S obzirom na to, smatraju da su sredstva uložena u saradnju s Michelinom ciljana i opravdana.
U Hrvatskoj ne otkrivaju vrednosti ugovora
Michelin sarađuje i sa Hrvatskom turističkom organizacijom. Važeći ugovor o saradnji obuhvata period 2022 - 2026. godine, a saradnja je počela 2017. godine. Kako su odgovorili za Bloomberg Adriju, zbog odredbi ugovora i činjenice da je saradnja još uvek u toku, ne mogu komentarisati njegov sadržaj. Sa pitanjima o vrednosti ugovora kontaktirali smo i sa srpskom turističkom organizacijom, ali nam tamo nisu odgovorili.
„Ako je suditi prema aktivnostima proizašlim iz saradnje, svake godine uspešno organizujemo specijalizovane radionice o gastronomiji i enologiji, te posebne prezentacije hrvatske gastronomije na događajima 'Four hands dinner'“, objašnjavaju. Ove godine je to održano u Rimu. Takođe su uvereni da Michelinovi vodiči, promotivni kanali, internet stranice te aktivnosti na tržištima doprinose prepoznatljivosti hrvatske gastronomije u svetu, jer se radi o povezivanju s prepoznatljivim i jakim brendom koji simbolizuje izvrsnost.