Rimac Nevera R dostigla je brzinu od 431,2 km/h prošle nedelje na stazi Automotive Testing Papenburg u Nemačkoj, što hrvatski proizvođač hiperautomobila opisuje kao svetski rekord u maksimalnoj brzini električnog vozila.
"Obaranje rekorda je u našem DNK, i tu nećemo stati", izjavio je Mate Rimac, osnivač i predsednik Rimac Group, kao i izvršni direktor kompanija Bugatti Rimac i Rimac Technology, u saopštenju za medije. Slovo "R" u imenu modela označava radikalno, neumoljivo i buntovno, rekao je Rimac kada je predstavio električni hiperautomobil vredan 2,3 miliona evra tokom Monterey Car Week prošle godine.
Ipak, u elitnim krugovima ekstremnih brzina, mnogi rekordi zavise od tehničkih nijansi i semantike.
Opširnije

Mrtva trka između električnog Porschea, Renaulta, Škode i VW-a
Renault R5 E-Tech Electric dobio je najbolje ocene u najnovijem ADAC-ovom testu u klasi mikro i malih električnih automobila.
05.07.2025

Renault i kineski Geely - veza koja obećava više od braka s Nissanom
Renault produbljuje saradnju s kineskim Geelyjem - obećava pristup azijskom tržištu, inovacije u oblasti električnih automobila, pa čak i potencijalno spajanje s grupacijom Volvo. Da li bi ta veza mogla redefinisati budućnost evropske auto-industrije?
28.06.2025

Da li je Porsche u problemima sa preuzimanjem Bugatti Rimca
Akcionari Rimca su Hyundai, Goldman Sachs, Softbank i Invest Industrial.
24.12.2024

Da li Bugatti automobili od četiri miliona dolara mogu spasti Porsche
Bugatti prodaje snove za milionere. Ipak, da li bi prodaja jednog od najprestižnijih imena bila pravi potez za jačanje imidža u svetu ultraluksuznih automobila za Porsche?
04.04.2025
Rimac Nevera R je snažnija, unaprijeđena verzija električnog hiperautomobila Nevera, koji je prvi put predstavljen 2021. godine/ Licencirane fotografije Rimac Grupa
Rezultat Rimca premašio je prethodni maksimum Nevere R od 412 km/h, ali nije nadmašio 440 km/h koliko je postigao Aspark Owl SP600 2024. godine - koji je ušao u Ginisovu knjigu rekorda kao "najbrži električni prototip hiperautomobila na baterijski pogon na svetu". Oznaka "prototip" ovde je ključna: Nevera R će biti proizvedena u 40 primeraka, a isporuke kupcima počinju kasnije ove godine, dok je Aspark Owl SP600 korišćen za rekordnu vožnju bio prototip.
"Verujemo da je to važna razlika za kupce: ne kupujete samo jedinstveni prototip, već automobil koji obara rekorde i kojim zaista možete da vozite po putu", rekla je Marta Longin, portparolka kompanije Rimac. Predstavnici Asparka nisu odgovorili na zahtev za komentar.
Rimac je koristio visokoprecizni sistem za prikupljanje podataka kompanije Dewesoft kako bi zabeležio vožnju. Predstavnici Guinness World Records nisu bili prisutni, kaže Longin, pozivajući se na njihovu zahtevnu strukturu sertifikacije.
"Njihova procedura zahteva neuobičajene formate događaja, poput istovremenih vožnji sa više od 10 konkurentskih automobila, što je više relevantno za potrošačke događaje i šou programe", navodi Longin. Guinness je sertifikovao rekord iz 2023. kada je Nevera u vožnji unazad postigla 275 km/h.
Nova maksimalna brzina Nevere R samo je jedna od 24 postavljene reference tokom testiranja od 5. do 8. jula. Među njima je i poboljšano ubrzanje od 0 do 100 km/h za samo 1,66 sekundi (prethodno 1,74), kao i rezultat od 25,79 sekundi za ubrzanje 0–400–0 km/h, čime je Nevera za 2,04 sekunde brža od Koenigsegg Jesko Absolut koji je 2024. postigao 27,83 sekunde.
Automobili sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem i dalje imaju prednost u ekstremnim brzinama. Bugatti Chiron Super Sport 300+ je 2019. dostigao 490 km/h, a i Koenigsegg i SSC Tuatara proizvode automobile na benzin sa većim maksimalnim brzinama od Nevere.
Koliko brz može biti električni auto?/Licencirane fotografije Rimac Grupa
Vesti dolaze u trenutku kada se Rimac suočava s razočaravajućom prodajom svog električnog hiperautomobila, što je izazvalo napetosti među investitorima. Porsche poseduje oko 20 odsto Rimac Group, koja ima 55 odsto udela u Bugatti Rimac i stopostotni udeo u Rimac Technology. (Ostali investitori uključuju Hyundai Motor, Goldman Sachs Asset Management i Softbank Vision Fund 2.)
Nemački proizvođač automobila nije zadovoljan partnerstvom zbog slabe prodaje Nevere i pada prihoda kompanije Bugatti Rimac za 46 odsto prošle godine, na 182 miliona evra, prema godišnjem izveštaju Porschea. Rimac Group je razmatrao kupovinu Porscheovog udela u Bugatti Rimac, procenjujući kompaniju na više od milijardu evra, prema izveštaju Bloomberga.
U maju 2024, Mate Rimac je izjavio da je isporučeno samo 50 od planiranih 150 Nevera (Longin je odbila da komentariše noviji broj za ovaj tekst); kasnije tog leta, u intervjuu za Bloomberg, Rimac je slabu potražnju objasnio time što kupci i dalje preferiraju superautomobile na benzin.
Kompanija je od tada najavila zaokret u svojoj hiperautomobilskoj strategiji, navodeći da planira izradu autonomnog taksija sa dva sedišta i da nije trajno vezana za isključivo električni pogon.
"Razmišljamo o svim uzbudljivim tehnologijama koje postoje, o svim idejama koje možemo osmisliti", rekao je Rimac. "Ne samo baterije - razmatrao sve mogućnosti kada je reč o budućnosti brenda."
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...