Prema podacima specijalizovanog sajta IQAir, Sarajevo je poslednjih godina nekoliko puta proglašeno najzagađenijim gradom na svetu, a na toj neslavnoj listi često mu se pridruže Zagreb i Beograd.
Upravo ovaj visok nivo zagađenja doveo je do veće potražnje za prečišćivačima vazduha u Bosni i Hercegovini.
Reč je o uređajima koji za nekoliko minuta čiste vazduh od virusa, alergena i nezdravih čestica smoga. Prema njihovim karakteristikama, većina uređaja čisti iznad 90 odsto 3nm čestica i nudi "sleep" opcije. Uređaji precizno detektuju i brzo reaguju na čak i najmanje promene u česticama u vazduhu i daju povratne informacije o nivoima PM2.5.
Almin Fisović, menadžer nabavke iz Tehnoshopa, kaže da će se kategorija prečišćivača u narednim godinama intenzivno razvijati na našem tržištu. Ova kompanija je direktni uvoznik brendova kao što su Philips, Rowenta, LG i Electrolux.
"Ako kao parametar uzmemo jediničnu prodaju, povećanje prodaje u 2021. u odnosu na 2020. bilo je 30 odsto, dok je ovogodišnji rast u odnosu na prošlu 100 odsto. Naravno, osnovica je i dalje mala, tako da je ovaj procenat rasta nije bilo teško ostvariti", kaže Fisović i napominje da se prečišćivači mogu smatrati sezonskim proizvodom i da je prodaja uglavnom izražena u periodu kada je zagađenje vazduha najizraženije.
Najprodavaniji model je Philips - AC1215 od 290 evra, zatim sledi AC2729 od 495 evra, dok je na trećem mestu AC0830 - 219 evra, što je najjeftiniji model. Najskuplji model je LG prečišćivač od 970 evra.
Podaci su pokazatelj da kupci ne biraju najjeftinije proizvode, već srednje ili visoke cenovne rangove, kaže Fisović i dodaje da je tržište neobrazovano, što ostavlja prostor za manipulaciju. Objašnjava kako su svim proizvodima potrebni filteri koji imaju rok trajanja. Filtere treba menjati prema potrebi i potrošnji.
Najveći izazov je što jedan uređaj ne može da očisti vazduh u celom stanu, pa se veličine moraju prilagoditi kvadraturi prostorije. Međutim, prednost je što uređaji nisu veliki i lako se premeštaju.
"Pravilo je da jedan uređaj pokriva jednu prostoriju, a ne ceo stan, pa ako neko ima trosoban stan i želi da ima čist vazduh, onda mora da ima uređaj u svakoj prostoriji", ističe Fisović.
U kompaniji Domod prodaja je porasla za 89,86 odsto (90 odsto) u odnosu na 2021. godinu. Samra Gugić, produkt menadžer ove kompanije, kaže da je u njihovim radnjama najniža cena prečišćivača 120 evra, a najviša 610 evra. Najprodavaniji model je Rowenta PU3040.
"Verujemo da će se prodaja povećati ako stanje vazduha ostane ovakvo kao što je sada, a shodno tome će se i proširiti ponuda", kaže Gugić i dodaje da je pored prečistača vazduha povećana i prodaja odvlaživača vazduha.
Zbog zagađenja cele zemlje, lanci tehničkih prodavnica svoje proizvode nude putem maloprodaje ili onlajn prodaje. Prema rečima Edina Kujovića, generalnog direktora kompanije Univerzalno, prodaja prati zagađenje - kada se zagađenje smanjuje, prodaja se smanjuje i obrnuto.
"U svetu prečišćivača imate A i B kategorije. Najviše prodajemo A, koja u maloprodaji košta od 75 evra do 770 evra u zavisnosti od specifikacija", objašnjava Kujović i kaže da su brendovi koji se najčešće prodaju Philips, Beurer, Xiaomi i Levoit.
Najprodavaniji uređaj koji Univerzalno ima u svojoj ponudi je "xiaomi pro 4 lite".
Indeks kvaliteta vazduha se zasniva na merenju emisija čestica (PM2.5 i PM10), ozona (O3), azot-dioksida (NO2), sumpor-dioksida (SO2) i ugljen-monoksida (CO).
U BiH najzagađeniji gradovi su Sarajevo, Tuzla i Zenica. Najveći krivci za zagađenje u Sarajevu su grejanje na čvrsta goriva i saobraćaj, a zagađenje je najveće zimi. U Tuzli i Zenici industrija je dodatni zagađivač, a zagađenje je prisutno tokom cele godine.
Građani su sve svesniji lošeg kvaliteta vazduha koji udišu, posebno nakon pandemije virusa korona i posledica koje su ostavile na zdravlje i disajne puteve velikog broja obolelih građana. Stoga, kao jedno od rešenja za prostor u kome uglavnom borave vide prečišćivače koji sve više postaju sastavni deo kućnih aparata.