Dok Brisel pritiska Peking da se pozabavi ekonomskim problemima u toj državi, kineski predsednik Xi Jinping poručio je liderima Evropske unije da dve strane treba da ojačaju saradnju.
"Kina i EU treba da budu partneri u saradnji koja je korisna za obe strane, da stalno unapređuju međusobno političko poverenje" i da postignu strateški konsenzus, rekao je Xi na sastanku u Pekingu u četvrtak sa predsednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen i predsednikom Evropskog saveta Charlesom Michelom.
Xi je takođe pozvao Uniju da "eliminišu sve vrste smetnji", navodi državna centralna televizija Kine. Ta primedba je verovatno usmerena na SAD, koje su preduzele mere uključujući angažovanje Holandije u nastojanju da spreči Kinu da dobije poluprovodnike visokog kvaliteta.
Opširnije
Italija izlazi iz kineske inicijative 'Pojas i put'
'Pojas i put' treba da ojača kinesku privrednu prisutnost širom sveta, a posebno su u fokusu bili Afrika, Azija i istočna Evropa.
06.12.2023
Moody's smanjuje izglede i za kineske banke
Agencija Moody's Investors Service smanjila je izglede za osam kineskih banaka sa stabilnih na negativne.
06.12.2023
Moody's smanjio prognozu kreditnog rejtinga Kine na negativnu
Ovakva smanjenja rejtinga ili promene projekcija često su najniža tačka u lošim ciklusima na tržištu
05.12.2023
Von der Leyen je svoj razgovor sa Xijem opisala kao "dobar i iskren" u objavi na X, platformi ranije poznatoj kao Twitter. Razgovarali su o "glavnim izazovima u svetu sa sve većim geopolitičkim tenzijama", rekla je ona, dodajući da su se obavezali da će povećati međuljudsku razmenu i složili se da imaju zajednički interes u "uravnoteženim trgovinskim odnosima".
Zvaničnici EU održavaju svoj prvi samit uživo sa Kinom za četiri godine. Unija želi opipljiv napredak u vezi sa dugotrajnim pitanjima - od protoka podataka do pristupa tržištu, kažu ljudi upoznati sa njegovim planovima.
Evropski zvaničnici će takođe zatražiti više truda u suzbijanju pokušaja Moskve da zaobiđe sankcije jer se Kina izdvojila kao primarni put koji Rusija koristi za obezbeđivanje zabranjenih tehnologija i takozvanih bojnih dobara. Ali unija je i dalje realna u pogledu ishoda, bez očekivanih konkretnih rezultata, rekli su oni.
Duboki problemi stoje na putu dobrim odnosima između Pekinga i Brisela, rekao je za Bloomberg TV Jens Eskelund, predsednik Privredne komore Evropske unije u Kini. On je naveo ruski rat u Ukrajini, trgovinski deficit i kineski višak kapaciteta koji se izvozi u Evropu.
"To će morati da se reši, pre nego što stvari pođu po zlu između dve strane", rekao je on, dodajući da partnerstvo sa Kinom treba da stvori "jednaku ili približno jednaku vrednost" za obe strane.
EU je zabrinuta da će ekonomski oporavak Pekinga koji je sporiji nego što se očekivalo i koji podrazumeva slabu domaću tražnju dovesti do toga da Kina insistira na još većem izvozu, ugrožavajući važne industrije u Evropi i njihove radnike. Trgovinski deficit EU sa Kinom porastao je na više od 400 milijardi dolara prošle godine i Unija je željna da nastavi svoj strateški pristup koji Peking vidi kao partnera, konkurenta i rivala.