Rejting agencija Moody's Investors Service promenila je svoju ocenu kineskih obveznice u negativnu, i time pokazala da je zabrinuta zbog zaduženosti druge najveće svetske privrede.
Moody's je smanjio ocenu sa "stabilne" na "negativnu", dok je državne obveznice i dalje imaju isti A1 rejting, navodi se u saopštenju. Upotreba fiskalnih mera u Kini, čija je namena da podrži lokalne vlasti i spreči pad na tržištu nekretnina, predstavlja rizik za nacionalnu ekonomiju, rekli su iz agencije.
Vlada je, ubrzo nakon promene ocene, kritikovala agenciju i rekla da je "razočarana" njenom odlukom i da će nacionalna ekonomija "ostati veoma otporna i da ima veliki potencijal". Uticaj pada na tržištu nekretnina je pod kontrolom, navodi se u saopštenju ministarstva finansija.
Opširnije
Goldman predviđa dalji rast cene aluminijuma zbog globalne nestašice
Cena aluminijuma napreduje dok je Goldman Sachs Group i dalje optimističan u pogledu metala, predviđajući povećanje globalne nestašice u 2024.
27.11.2023
Nakon razgovora Bidena i Xija, jačaju veze dve avijacije
Američki i kineski zvaničnici rade na povećanju broja putničkih letova između dve najveće svetske ekonomije.
23.11.2023
Kamatne stope u Kini ostale iste, centralnoj banci draže druge mere
Primarna jednogodišnja kamatna stopa (LPR) ostala je na 3,45 odsto.
20.11.2023
Proizvođači opreme za čipove sve više prodaju Kinezima
Nedavno pooštravanje američkih izvoznih ograničenja na naprednu tehnologiju čipova još uvek nije rezultiralo smanjenjem prodaje opreme Kini za proizvođače opreme - zapravo, moglo je ubrzati porudžbine.
17.11.2023
Promena ocene kreditne agencije došla je kao posledica pada na tržištu nekretnina koji je vladu primorao da upumpa još novca u privredu, a glavna mera za obezbeđivanje dodatnih sredstava je upravo zaduživanje. To je izazvalo zabrinutost zbog nivoa državnog duga, a Peking bi mogao da ove godine obori rekord u emisijama obveznica.
"Ovakva smanjenja rejtinga ili promene projekcija često su najniža tačka u lošim ciklusima na tržištu. Trenutno ne mislim da će se to desiti u sledeća dva do tri meseca", rekao je Viraj Patel, strateg za makroekonomiju u Vanda Researchu. "Teško da stvari mogu da postanu gore od trenutnih očekivanja, a potreban je samo pomak da bi se desio skok ili da bi pukao balon sa kratkim pozicijama", dodao je.
Kineska ekonomija se ove godine mučila i sporije se oporavljala od politike nulte tolerancije kovida nego što se to očekivalo. Imovinska kriza se produbila. Podaci objavljeni prošle nedelje pokazali su da i proizvodne i uslužne aktivnosti u novembru beleže pad, što bi moglo da znači da je potrebno još sredstava kako bi se privreda stimulisala.
U oktobru je kineski predsednik Xi Jinping najavio da se primetno smanjenje privredne aktivnosti i dugotrajni deflatorni rizici neće tolerisati. Posle toga je vlada povećala svoj ukupni budžetski deficit na najveći nivo u poslednje tri decenije.
U 2023. godini je udeo deficita u BDP-u porastao sa tri odsto (što je bio dugogodišnji reper), na 3,8 procenata.
Revizija je omogućila vladi da proda dodatne državne obveznice u vrednosti od jednog biliona juana. Lokalne samouprave su takođe izdavale posebne obveznice za refinansiranje kako bi zamenile vanbilansne zapise koje nose veće kamate.
"S obzirom na nivo duga i političke izazove koji on nosi, centralna vlada je fokusirana na sprečavanje finansijske nestabilnosti", piše Moody's. "Međutim, održavanje stabilnosti finansijskog tržišta uz izbegavanje dovođenje investitora u zabludu i plaćanje visoke cene ovih mera je veoma izazovno", dodaju.
Vrednost juana nije se mnogo menjala, dok je prinos na kineske 10-godišnje državne obveznice takođe bio stabilan na 2,68 odsto. Kineski indeks MSCI je pao za 1,7 odsto, i mogao bi da zabeleži najgori rezultat od novembra 2022. godine. Indeks je ostao u minusu nakon odluke Moody'sa.
Ova kompanija je poslednji put snizila kreditni rejting Kini 2017. godine, i to na A1 sa Aa3. Tada je razlog bila veća zaduženost i strah od posledica koje bi ona mogla da ima na privredu u celini. To je bilo prvo smanjenje ocene kineskog duga od 1989.
Ranije ove godine, iz agencije Fitch Ratings Ltd. za Bloomberg su rekli da bi mogli da preispitaju kineski rejting od A+. Kompanija je nedavno potvrdila taj rejting sa stabilnim izgledima.
S&P Global Ratings je takođe zadržao rejting Kine na A+ sa stabilnim izgledima, i to radi još od poslednjeg snižavanja rejtinga 2017. godine.
"Nije naročito verovatno da će rizik od smanjenja rejtinga preokrenuti plan emisija, što bi moglo pomoći da se ublaži zabrinutost zbog sektora nekretnina i sporog rasta Kine", rekao je Ken Cheung, glavni strateg za azijsko "forex" tržište u Mizuho Securitiesu. "Uticaj smanjenja rejtinga na tokove obveznica trebalo bi da bude ograničen, a glavna stvar će i dalje biti razlika između stopa u Kini i SAD", dodaju.