Evropska unija (EU) zvanično je pokrenula istragu protiv subvencija za električna vozila proizvedena u Kini. To će biti jednogodišnja istraga koja bi mogla da proceni kakav će efekat imati privremene mere kao što su kompenzacione carine uvedene u narednih devet meseci.
Istraga, koju je prošlog meseca najavila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, biće fokusirana na nova električna vozila na baterije (BEV) i navodne subvencije kineske države, potvrđeno je u sredu u zvaničnom časopisu EU.
Iako je uskog obima, istraga se fokusira na veliku globalnu industriju koja je zabeležila ogroman porast izvoza iz Kine poslednjih godina. Uprkos zabrinutosti u raznim sektorima da bi Peking mogao da uzvrati, EU želi da reaguje sada s obzirom na dominaciju Kine koja se dogodila u drugim subvencionisanim industrijama kao što su solarni paneli.
Opširnije
Evropsko-kineski spor oko električnih vozila – borba za tržište ili budućnost?
Politička važnost auto-industrije znači da određen deo elektorata od nje direktno zavisi, te su subvencije uvek u igri.
01.10.2023
'Carine na EV između EU i VB koristiće samo Kini'
Komesar za trgovinu EU rekao je da priliv EV iz Kine opterećuje odluku o tome da li će se odložiti carine na EV koja se isporučuju između EU i Velike Britanije.
30.09.2023
'Tesla je u Kini imala više koristi od blizine inovacija nego od subvencija'
Kina ima kompletnu kontrolu svih komponenti potrebnih za razvoj električnih vozila.
29.09.2023
Kina dominira tržištem električnih vozila, SAD i EU teško će je prestići
Dominacija Kine u tranziciji na električna vozila je najnoviji izvor geopolitičkih tenzija sa SAD i Evropom.
28.09.2023
Kina traži od EU da bude oprezna i suzdržana u istrazi o jeftinim EV
Kineski vicepremijer He Lifeng i Vladis Dombrovskis održali su brifing u Pekingu.
26.09.2023
EV pomogla da prodaja automobila u Evropi skoči za 21 odsto
Kupci u Nemačkoj su registrovali gotovo 87.000 potpuno električnih vozila u avgustu.
20.09.2023
Von der Leyen: Neophodna istraga kineskih subvencija za EV
Evropska unija treba da istraži kinesku podršku električnim vozilima i ogromne subvencije koje daje toj industriji.
20.09.2023
U obaveštenju EU se navodi da je komisija prikupila dovoljno dokaza koji pokazuju da su proizvođači automobila imali koristi od subvencija kineske vlade. "Te subvencije su omogućile subvencionisanom uvozu da brzo poveća svoj tržišni udeo u EU na štetu industrije Unije", dodaje se.
Podrška uključuje direktan transfer sredstava, državnih prihoda koji nisu naplaćeni i pružanje dobara ili usluga od vlade za manje od adekvatne naknade. U obaveštenju se naglašavaju dokazi o "različitim grantovima, davanju zajmova, izvoznih kredita i kreditnih linija koje daju banke u državnom vlasništvu ili obveznicama koje su preuzele državne banke i druge finansijske institucije po preferencijalnim uslovima".
Takođe se pominju smanjenja i oslobađanja od poreza na dohodak, kao i "oslobađanje od poreza na dividende, olakšice poreza na uvoz i izvoz; oslobođenja od PDV-a i rabati; i državno obezbeđivanje dobara (kao što su sirovine i ulazni materijali, kao i komponente)."
Istraga će se fokusirati na nova BEV vozila dizajnirana da prevoze devet ljudi ili manje, uključujući vozača. U obaveštenju se ne navode konkretni proizvođači, ali će se istraga fokusirati na sve proizvođače u Kini koji izvoze u EU, uključujući Teslu i glavne kineske brendove kao što su BYD, SAIC Motor i Nio.
Kina je opisala istragu kao isključivo zasnovanu na pretpostavkama i da nema dovoljno dokaza, navodi se u saopštenju Ministarstva trgovine u sredu. Peking je izrazio snažno nezadovoljstvo tim potezom, za koji je rekao da će ozbiljno poremetiti globalni lanac snabdevanja automobilima i imati negativan uticaj na ekonomske odnose Kine i EU.
Istraga obuhvata period od 1. oktobra 2022. do 30. septembra 2023, a procena povreda i kompenzacionih mera obuhvatiće period od 1. januara 2020. do završetka istrage.
Sve mere kompenzacije zavisile bi od nivoa subvencionisanja koji je utvrđen i do koje mere je to potkopalo proizvođače u Evropi. U nedavnim istraživanjima drugih sektora, kao što su e-bicikli i kablovi sa optičkim vlaknima, EU je otkrila da se subvencije kreću od četiri do 17 odsto, preneo je Bloomberg.
U okviru istrage, EU će nastojati da prikupi dokaze i svedočenja svih relevantnih strana, navodi se u obaveštenju.
- U pisanju teksta pomogao Felix Tam.