Holandski premijer Mark Rutte saopštio je da napušta politiku nakon što se, zbog sukoba u vezi sa migrantskom politikom, njegova koaliciona vlada raspala.
Obraćajući se holandskim poslanicima u Hagu u ponedeljak, Rutte je izjavio da napušta poziciju vođe partije nakon 13 godina. Premijer sa najdužim stažom u ovoj državi suočio se sa izglasavanjem nepoverenja u parlamentu koje je trebalo da bude održano kasnije u toku dana, ali je nakon njegove izjave opozicija povukla zahtev za glasanje.
"Juče ujutru sam odlučio da više neću biti vođa VVD", rekao je Rutte. "Nakon izbora, kada nova vlada otpočne s radom, prestaću da aktivno učestvujem u politici."
Opširnije
Holandiji dozvoljeno da smanji broj letova na Schipholu
Holandska vlada može da smanji broj letova na aerodromu u Amsterdamu za narednu sezonu nakon što je dobila sudsku žalbu.
09.07.2023
Nemačka: Otkup najveće strujne mreže stoji, zvaničnici se cenkaju
Nemački zvaničnici pokušavaju da postignu dogovor oko preuzimanja najveće elektroenergetske mreže od holandskog državnog TenneT Holding BV.
22.06.2023
Holandija ove godine zatvara najveće evropsko nalazište gasa
Holandska vlada je spremna da trajno zatvori najveće evropsko nalazište gasa za manje od četiri meseca.
16.06.2023
Rat čipovima: Holanđani zabranjuju kineskim studentima tehničke kurseve
Mere su poslednja eskalacija u diplomatskoj borbi između Holandije i Kine na polju industrije poluprovodnika.
17.06.2023
Rutteovom ostavkom spušta se zavesa na karijeru koja ga je dovela u središte politike Evropske unije u trenutku kada se lideri bloka bore sa dužničkom krizom, koja je besnela kada je on stupio na dužnost 2010. godine, globalnom pandemijom i ratom u Ukrajini. Rutte je bio spretan vođa koji je postao ključni igrač u savetu evropskih lidera zbog njegove sposobnosti da oblikuje agendu i upravlja kompleksnom mrežom nacionalnih dužnosti i obećanja.
Njegov odlazak označava nastavak promene u evropskoj politici, nakon što se nemačka kancelarka Angela Merkel povukla 2021. Time na listi premijera sa najdužim stažom u EU ostaje mađarski populista Viktor Orban, koji je na vlast došao nekoliko meseci pre Ruttea.
Rutteova vlada raspala se iznenada u petak, nakon što je početkom prošle nedelje koaliciji dao ultimatum da ograniči pravo na okupljanje migrantskih porodica iz ratnih zona, stavljajući tako na kocku opstanak svoje četvrte koalicije ne bi li ih primorao da se povinuju njegovim stavovima.
Dok se Rutte pripremao da se obrati poslanicima u ponedeljak, bilo je jasno da je na ivici, a neki od njegovih bivših koalicionih partnera razmatrali su mogućnost da glasaju za njegovo smenjivanje, navode izvori koji su tražili da ostanu neimenovani jer je reč o privatnim informacijama.
Obaranje njegove četvrte koalicije u početku se posmatralo kao igra moći. Njegovi protivnici su rekli da je zemlji nametnuo vanredne izbore kako bi ojačao svoju političku poziciju, očekujući da će stav o imigraciji ojačati njegovu podršku.
Međutim, taj potez se izjalovio jer su se njegovi bivši partneri okrenuli protiv njega, što je povećalo izglede za nedostojanstven prinudni izlazak.
U toku četiri mandata, Rutte se suočio sa nizom kontroverznih pitanja. Bio je glavni tokom skandala oko subvencija za brigu o deci, koje su hiljade stanovnika gurnule u siromaštvo i izazvale raspad njegovog trećeg kabineta, a tokom prošle godine se borio sa visokom inflacijom i energetskom krizom.
"Poslednjih dana bilo je spekulacija o tome šta me motiviše", rekao je poslanicima najavljujući svoj odlazak. "Jedini odgovor je: Holandija."
(Tekst ažuriran Rutteovim komentarom u trećem pasusu i podacima kroz čitav tekst.)