Pregovarači republikanaca i Bele kuće sve su bliži dogovoru o povećanju granice duga i ograničavanju federalnih troškova na dve godine, navode osobe upućene u pregovore, dok ponestaje vremena da se spreči katastrofalni američki bankrot.
U pregovorima vođenim prethodnih dana dve strane su se, kako navode izvori, trudile da prevaziđu razlike, kažu izvori, ali detalji oko kojih su se saglasili su preliminarni i konačni sporazum još uvek nije postignut. Dve strane se još uvek nisu dogovorile o iznosu ograničenja.
Prema uslovima ovog sporazuma u izradi, sledeće godine bi bilo odobreno povećanje vojnih troškova za tri odsto, u skladu s budžetskim zahtevom predsednika Joea Bidena.
Opširnije
Dr Propast: Hladni rat Kine i SAD će se pogoršati nakon samita G7
Nouriel Roubini je upozorio da SAD i Kina idu putem konfrontacije nakon samita Grupe sedam (G7) u Japanu.
24.05.2023
Sastanak Bidena i McCarthyja završen optimistično, ali bez postizanja sporazuma
Predsednik SAD Joe Biden i predsednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy nisu postigli sporazum o limitu duga u ponedeljak.
23.05.2023
Cena nafte u padu treći dan, u fokusu priče o dugu u SAD
Brent za jul nazadovao je za 0,9 odsto i prodavao se za 74,91 dolar po barelu u 6.38 po londonskom vremenu.
22.05.2023
Pregovori o granici duga su sve napetiji, ali Biden je optimističan
Pregovori su u petak prekinuti, a ubrzo su i nastavljeni.
20.05.2023
Sporazum bi takođe uključivao meru za modernizaciju državne električne mreže da bi ona bila prilagođena obnovljivoj energiji, što je jedan od ključnih ciljeva u vezi sa klimom, dok bi se ubrzavala izdavanja dozvola za naftovode i druge projekte fosilnih goriva koje podržava Republikanska stranka, izjavili su upućeni izvori.
Dogovorom bi povećanje budžeta od 80 milijardi dolara za poresku upravu, koje je Biden dobio u okviru svog zakona o smanjenju inflacije, bilo sniženo za 10 milijardi dolara. Republikanci su upozorili na talas inspekcija i revizija, dok su demokrate izjavile da će se povećanje isplatiti kroz smanjenje utaja poreza.
Dogovor koji se napravi bio bi daleko ograničeniji od početne ponude republikanaca, koji su tražili da se granica duga poveća do marta sledeće godine u zamenu za desetogodišnja ograničenja troškova. Konzervativci u Predstavničkom domu već su se protivili ideji o manjem dogovoru, dok je grupa slobodnih poslanika u Predstavničkom domu uputila pismo McCarthyju, zahtevajući od njega da bude odlučan.
Savetnik demokratskog rukovodstva u Predstavničkom domu izjavio je da Bela kuća nije podelila nikakve informacije o dogovorima o ograničenjima troškova ili finansiranju poreske uprave.
New York Times je prethodno izvestio da su pregovarači sve bliže dogovoru o granici duga.
"Znamo koje su naše razlike", izjavio je predsednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy za novinare u Kapitolu i dodao da planira da radi tokom prazničnog vikenda.
"Još uvek nemamo sporazum. Znali smo da to neće biti lako. Radimo na tome i nastavićemo da radimo dok ne završimo", rekao je.
Prinosi na američke državne obveznice su porasli. Trgovanje akcijama počelo je s malim povećanjem u Japanu i Južnoj Koreji, dok su njihove referentne vrednosti u Australiji ostale nepromenjene. Hongkonška berza je zatvorena zbog državnog praznika.
Jan Hatzius and Alec Phillips iz kompanije Goldman Sachs Group su u saopštenju za investitore izjavili da su najveće šanse da se postigne sporazum u petak. "Pregovarači su, kako se čini, sve bliži dogovoru."
Ukoliko dogovor bude uskoro postignut, glasanje u Predstavničkom domu biće najverovatnije održano u utorak. Zatim bi Senat morao brzo da reaguje i pošalje ga na Bidenov sto pre prvog juna, datuma do kog bi, kako je rekla Janet Yellen, ministarstvo finansija moglo ostati bez gotovine.
Narednog dana vršiće se isplata milionima primalaca socijalne pomoći, što vrši pritisak na političare da reše zastoj.
"Dobro je što je berza zatvorena"
Predstavnik Garret Graves iz Luizijane, jedan od pregovarača, dok je napuštao kancelarije u četvrtak uveče, opisao je napredak pregovora kao spor. Rekao je da se Bela kuća čvrsto drži odbijanja republikanskih zahteva da se uvedu radni uslovi kao kriterijum za sticanje prava na medicinsku i druge programe socijalne pomoći.
"Imamo mnogo problema", rekao je. "Ali to je jedan od većih."
Predstavnik Patrick McHenry, republikanac iz Severne Karoline i još jedan pregovarač, upitan je u četvrtak uveče šta bi rekao investitorima o napretku pregovora. Našalio se: "Drago mi je što je berza zatvorena." McHenry, predsednik Komiteta za finansijske usluge, jedan je od glavnih pregovarača McCarthyja.
Fitch je u sredu kreditnom rejtingu SAD dao ocenu AAA za moguće snižavanje. SAD je izgubila svoj AAA rejting kod S&P Global Ratingsa tokom sličnog partijskog zastoja u vezi s granicom duga 2011. godine.
Bela kuća i ministarstvo finansija su izjavili da Fitchov potez ukazuje da je važno da se spor u vezi sa dugom reši što pre. Međutim, McCarthy je rekao da ga ne brine Fitchova najava i da pregovaračima nije potrebna agencija za rejtinge da ih podseti na važnost postizanja sporazuma.
Pregovarači su imali nesuglasice u vezi sa obimom i trajanjem ograničenja potrošnje, koja će biti uključena u zakon o povećanju ili suspenziji granice duga. Ekonomisti su upozorili da čak i uz sporazum kojim se izbegava katastrofalni bankrot, ograničenja izdataka vlade mogu doprineti recesiji u SAD.
- U pisanju pomogli Jarrell Dillard, Stiven T. Denis, Erik Vason, Josh Wingrove i Dženifer Džejkobs.
(Tekst ažuriran u sedmom pasusu podacima o demokratskom rukovodstvu i beleškom Goldman Sachsa. U petom pasusu ispravljeno da finansiranje poreske uprave nije deo Zakona o smanjenju inflacije.)