Nakon dvodnevnih razgovora sa kineskim predsednikom Xi Jinpingom, Vladimir Putin obećao je još bliže veze sa najmoćnijim pristalicom Rusije i pozdravio predloge Pekinga da okonča svoj rat u Ukrajini.
"Mnoge odredbe mirovnog plana koji je predložila Kina su u skladu sa ruskim pristupima i mogle bi da se koriste kao osnova za rezoluciju kada Kijev i Zapad budu spremni", rekao je Putin u utorak, komentarišući plan.
SAD i njihovi saveznici odbacili su kinesku inicijativu kao pristrasnu prema Rusiji, a i Ukrajina je oprezno reagovala. Međutim, ti predlozi su najambiciozniji pokušaj Pekinga da okonča rat koji traje godinu dana. Xi i ja smo o njima detaljno razgovarali u ponedeljak, rekao je Putin.
Opširnije
Kineski apetit za ruskim energentima naglo porastao od početka rata
Od početka rata u Ukrajini apetit Kine za moskovskom naftom, gasom i ugljem je naglo rastao, a uvoz je porastao za više od polovine.
21.03.2023
Gospodine Zelenski, na liniji je Xi Jinping
Narednih dana se očekuje telefonski razgovor dvojice lidera
21.03.2023
Xi prvi put s Putinom o okončanju rata sa Ukrajinom
Prva poseta kineskog lidera Rusiji od početka rata
17.03.2023
Kina se oporavlja: uvoz u februaru porastao najviše u poslednjoj godini
Kina je prošlog meseca zabeležila najveći rast u uvozu za godinu dana, dok je pad izvoza usporen.
18.03.2023
Xi je pohvalio bliske odnose između dve zemlje, signalizirajući snažnu podršku Pekinga Rusiji usred napora SAD i njegovih saveznika da izoluju Putina zbog njegove invazije na Ukrajinu. Xi je pozvao Putina da uzvrati posetu tokom ove godine, za šta su zvaničnici Kremlja rekli da postoji mogućnost.
Nepoverenje prema zapadu
"Putin i Xi dele fundamentalno nepoverenje prema Zapadu i SAD i u tome Kina podržava Rusiju", rekla je Vita Spivak, naučnik Karnegijeve zadužbine za međunarodni mir. "Ali to ne znači da Kina podržava rat u Ukrajini. Oni rusku spoljnu politiku vide kao nepredvidivu i haotičnu i samo moraju da sačekaju da prođe."
Kina ne žuri da se posveti novom sibirskom gasovodu uprkos apelima Rusije. Moskva je posvećena povećanju zaliha i pristupa svojim glavnim tržištima u Evropi, koje je u velikoj meri prekinula zbog invazije na Ukrajinu, tako da Rusija nema mnogo uticaja da iznudi dogovor sa Kinom.
Ukrajinska kriza
Međutim, u razgovoru je dominirala ruska invazija na Ukrajinu. Očekuje se da će Xi nakon trodnevne posete Moskvi održati i prvi razgovor od invazije sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim.
Putin i Xi su se složili da je "odgovoran dijalog" rešenje za "ukrajinsku krizu", saopštilo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova posle razgovora u Moskvi.
Kineski dokument o prekidu vatre je oskudan u detaljima i uglavnom se sastoji od širih spoljnopolitičkih stavova koje Peking dugo drži. Dok je prihvatanje principa teritorijalnog integriteta dobilo pohvale u Kijevu, koji nastoji da vrati ruske snage nazad preko granice, poziv na prekid vatre koji bi zamrznuo snage na njihovim trenutnim pozicijama nije bio dobro primljen.
Čini se da nijedna strana trenutno nije spremna da ozbiljno pregovara.
Za Putina, Xi je daleko najznačajniji međunarodni lider koji ga je posetio od invazije, koja je izazvala najsmrtonosniji sukob u Evropi od Drugog svetskog rata i talase sankcija od SAD i njenih saveznika. Xi dolazi samo nekoliko dana nakon što je Međunarodni krivični sud izdao nalog za Putinovo hapšenje zbog optužbi za ratne zločine. Rusija je odbacila taj potez, a Kina je pozvala sud da izbegne politizaciju.
Dve strane su razgovarale o vojnoj saradnji, rekao je pomoćnik Kremlja Jurij Ušakov, ne iznoseći detalje, prenosi Tass.
Ne šalju oružje
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je u utorak da je alijansa videla "neke znake" da je Rusija zatražila pomoć Kine za rat u Ukrajini. Do sada, rekao je, "nismo videli nikakve dokaze da Kina snabdeva Rusiju oružjem".
Kina je, s druge strane, rekla da ne isporučuje oružje.
Kineski lider je poslednji put posetio Rusiju sredinom 2019. godine, dok je Putin otišao u Peking početkom 2022. da prisustvuje otvaranju Zimskih olimpijskih igara. Na tom sastanku dvojica lidera su se dogovorila o prijateljstvu "bez granica" i potpisala niz dugoročnih ugovora o snabdevanju energijom.
Njih dvojica su se sastali prošlog septembra na sastanku Šangajske organizacije za saradnju, gde je Putin rekao da razume "pitanja i zabrinutost" Pekinga u vezi sa njegovom invazijom na Ukrajinu, što je ipak priznanje napetosti između diplomatskih saveznika.