Podrška francuskom predsedniku Emmanuelu Macronu pala je na najniži nivo u prethodne tri godine usled sve glasnijeg protivljenja njegovom planu da reformiše penzioni sistem.
Samo 32 odsto Francuza se izjasnilo kao zadovoljno svojim predsednikom (dva procentna poena niže od prošlog meseca), pokazala je Ifop anketa objavljena u mediju Journal du Dimanche u nedelju.
Prethodni put kada je Macronova podrška pala jednakom brzinom desio se početkom 2020. godine. Tada je Francuska bila paralisana protestima protiv predložene reforme iste ove oblasti. Macron je kasnije olabavio sa ovim predlogom, tvrdeći da država treba da se fokusira na tada aktuelnu pandemiju kovida 19.
Opširnije
Zašto Francuzi besne zbog plana za odlazak u penziju sa 64 godine
Više od četvrt veka nije bilo francuskog predsednika koji nije pokušao da promeni državni penzijski sistem zemlje.
16.02.2023
Francuska vlada spremna i na ustupke, samo da penzijska reforma prođe
Francuska vlada je otvorena za određene ustupke u svom planu da podigne starosnu granicu za penzionisanje, izjavio je portparol vlade Olivier Véran.
13.02.2023
Francuska će izbeći recesiju ove zime, kažu iz centralne banke
Ekonomisti postaju sve optimističniji u pogledu kratkoročnih izgleda za francusku privredu.
08.02.2023
Le Maire ubeđen da ima većinu za penzionu reformu u Francuskoj
Predsednik Emmanuel Macron nailazi na ozbiljan otpor u svom pokušaju da minimalni uzrast za penzionisanje podigne za dve godine, na 64 godine.
02.02.2023
Njegov trenutni plan, koji uključuje odluku da se granica za penzionisanje pomeri sa 62 na 64 godine, od januara na ulice izvodi štrajkače i demonstrante. Odvojeno istraživanje pokazuje da se 67 odsto stanovnika Francuske i dalje protivi predlogu, a sindikati prete da će zaustaviti Francusku sedmog marta ako Macron ne odustane od svog predloga.
Podrška predsedniku se sada kruni i među onima koji su glasali za njega prošle godine, i među nacionalistima koji podržavaju njegove pojedine odluke. Poslednja anketa (sprovedena u trajanju od devet dana počevši od devetog februara) obuhvatila je uzorak od 1,952 ljudi.
Rezultati su objavljeni nakon što je Predstavnički dom završio analizu predloga zakona u petak. Senat, u kom većinu ima desnica koja se zalaže za to da se u penziju ide kasnije, svoju raspravu o predlogu zakona počeće drugog marta, dok se očekuje da će se o njemu javno debatovati 12. marta.