Rusije je obustavila saradnju u okviru sporazuma o transportu žita kroz Crno more, objavilo je ministarstvo odbrane Rusije.
Odluka je doneta u subotu, a ministarstvo je navelo da se Moskva odlučila za ovaj potez zbog napada na brodove Crnomorske flote.
"S obzirom na teroristički akt koji je kijevski režim izveo 29. oktobra ove godine uz učešće britanskih stručnjaka protiv brodova Crnomorske flote i civilnih plovila uključenih u obezbeđenje žitnog koridora, ruska strana obustavlja učešće u implementacija sporazuma o izvozu poljoprivrednih proizvoda iz ukrajinskih luka", naveli su iz ruskog ministarstva.
Opširnije
Krenule isporuke ukrajinskog žita, ali fali brodova
Prve ukrajinske pošiljke žita od početka rata predznak su olakšanja za globalna tržišta pod pritiskom.
02.09.2022
Ukrajina izvezla milion tona žitarica, 20 odsto svojih kapaciteta
Pomorskim koridorom iz Ukrajine je izvezeno milion tona žitarica, ali to nije dovoljno da otkupna cena poraste, poljoprivrednici moraju odlučiti koliko će saditi.
27.08.2022
Prvi brod sa žitaricama isplovio iz Ukrajine
Ukrajina je poslala svoju prvu isporuku žitarica od početka ruske invazije.
01.08.2022
Trgovci procenjuju prinose od useva dok se čeka Ukrajina
Ocene prinosa su ispod očekivanja analitičara
27.07.2022
Ukrajinski izvozni izazovi su čišćenje mina, brodovi i Putin
Čak i sada kada je sporazum potpisan, trebaće nešto vremena da se trgovci i država uključe u trgovačke tokove.
23.07.2022
Brisel predlaže odstupanje od pravila radi veće proizvodnje žitarica
EU želi maksimalno da poveća svoje proizvodne kapacitete žitarica.
22.07.2022
Ranije u toku dana, Rusija je optužila Ukrajinu i Ujedinjeno Kraljevstvo za napad dronovima na ruske brodove u Crnom moru. Ruski zvaničnici rekli su da je u napadu upotrebljeno ukupno devet dronova i da su oni pogodili brodove koji su prenosili žito - u skladu sa sporazumom iz jula. Šteta koja je napravljena je bila mala, dodali su.
Ujedinjeno Kraljevstvo odgovorilo je da nije povezano sa napadom dok Ukrajina još uvek nije komentarisala.
Ukrajina je jedan od najvećih proizvođača pšenice, kukuruza i biljnog ulja, a ovog leta Rusija i Ukrajina potpisale su zasebne sporazume sa Ujedinjenim nacijama i Turskom kojima garantuju siguran prolaz brodovima koji prenose žito.
Otežano snabdevanje žitom jedan je razloga visokog rasta inflacije u svetu, a najnoviji potez Rusije mogao bi dodatno da ugrozi lance snabdevanja taman kada su investitori u Sjedinjenim Američkim Državama počeli da se uveravaju da smanjenje privredne aktivnosti može biti ograničeno uprkos tome što do njega mora doći.