U četvrtak ujutru odjeknula je vest u medijama, na društvenim mrežama i ulicama da je u istrazi nakon obrušavanja nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici uhapšeno 11 osoba, ali i da je jedan od uhapšenih Goran Vesić, ministar građevinarstva u ostavci. Samo dan ranije Tomislav Momirović, ministar spoljne i unutrašnje trgovine, podneo je ostavku, ali nije obrazložio zbog čega, osim što se zna da je bio ministar građevinarstva kada je počela obnova železničke stanice. Dinamično je bilo i u komšiluku. U Hrvatskoj je krajem prošle nedelje uhapšen ministar zdravlja Vili Beroš.
Hapšenje pripadnika vlasti u Srbiji se ne dešava često. Poslednji put, Srbija je hapsila funkcionera 2008. godine, i to Gorana Kneževića, tada gradonačelnika Zrenjanina. Doduše, procesuirani su i ministri Oliver Dulić, Predrag Bubalo, Saša Dragin i Marija Rašeta Vukosavljević. I svi su oslobođeni optužbi. Da li će i ova hapšenja i ostavke biti samo performans ili će odgovorni biti kažnjeni, pokazaće vreme, u kojem će građani gledati svoja posla, podizati decu i brojati do penzije.
I to sve duže.
Opširnije
Ministar Goran Vesić podnosi ostavku zbog tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu
Goran Vesić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, saopštio je da podnosi ostavku na tu funkciju iz moralnih razloga.
04.11.2024
Uhapšeni bivši ministri Vesić i Tanasković zbog nesreće u Novom Sadu
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu objavilo da su među uhapšenima i Vesić, Tanasković, kao i bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan
21.11.2024
Evo kolike penzije očekuju zaposlene u Srbiji - šta 40 godina rada donosi u starosti
Formula za obračun nije jednostavna, a visina penzije zavisi od plata tokom radnog veka i broja godina staža. Da li možemo spokojno u starost?
18.11.2024
Bambi ponovo proizvodi plazmu, ali trećinom kapaciteta
Bambijeva fabrika u Požarevcu još se oporavlja od požara koji ju je letos zadesio.
18.11.2024
A i kad taj predah od rada, napokon, dođe, teško da će, bar prema sadašnjem, komplikovanom kalkulatoru Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO), primanja moći da obezbede dostojanstven život u starosti. Ne čekajte 65. godinu, saznajte sad kolika će vam biti penzija.
Prebrojavanje dana do penzije obično prati i razmišljanje o nekoj kući van gradske vreme. No, kako stvari trenutno stoje na tržištu nekretnina, za većinu radnih građana Srbije to je samo još jedan sanak pusti, jer cene za vile na Kosmaju idi i preko 1.000.000 evra. Do dođu do kvadrata posebno je teško preduzetnicima, jer banke nisu naročito raspoložene da im daju kredite bez garancije bliske osobe.
Pitanje pred kojim se našao svako ko je uspeo da uštedi neki novac jeste šta s tim novcem - čuvati ga kod kuće "u slamarici", oročiti ga u banci, investirati u kupovinu nekretnine ili ulagati na berzi.
Na Beogradskoj berzi, u okviru "Open Market" segmenta regulisanog tržišta, uskoro bi mogle da se nađu NIS-ove obveznice. I to nije sve, desetak kompanija se priprema za emisiju obveznica, a do 2027. planirano najmanje 17 izdanja korporativnih obveznica na domaćem tržištu kapitala.
Za one manje ekonomski umešne, sa projektom "Investiraj na kvadrat" otvorila su se vrata za "oplemenjivanje" para. Ovaj projekat je prvo grupno investiranje u nekretnine i zabeležio je veliko interesovanje malih ulagača, za samo sedam minuta rezervisano je svih 1.880 kvadrata za gradnju.
U nedelji za nama Air Serbia, koja je nakon što je u prošloj godini prevezla rekordnih 4,19 miliona putnika, najavila da će taj broj biti oboren u 2024.
A upravo nacionalnom avio-kompanijom Air Serbia u julu je u Beograd doleteo ruski olimpijac Sergej Svidin. Dobrim vestima obradovala je Srbiju i Evropska komisija svojom jesenjom ekonomskom prognozom, a u zenitu nedelje vesti stigle su i za državne i privatne fakultete.
Vlada odlučila da, zbog "nezapamćenog pritiska i ucena rukovodstva Univerziteta", kako kaže premijer Miloš Vučević, povuče Predlog zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju koji je otvarao vrata univerzitetima iz inostranstva u Srbiji. Ipak, ono što je za većinu građana Srbije od sedam do 77 godina verovatno bila najlepša vest jeste da je nakon pet meseci pauze fabrika Bambi ponovo počela da proizvodi “plazmu”.
Domaće kompanije nisu spremne da investiraju, na portalu Bloomberg Adrije pročitajte zašto. Digitalni faktoring se probija u Srbiji i obećava spas za mala i srednja preduzeća. Startap EcoHive je napravio uređaj koji uništava pčelinjeg krpelja varou na ekološki način, istraživali smo koliko su zeleni strtapi zastupljeni kod nas i u svetu.
U svetlu energetske tranzicije Srbija planira da zakupi deo nuklearke u Mađarskoj, a šta kažu stručnjaci o tome, pročitajte na našem sajtu.
Dešavanja u svetu mogla bi stati u tri reči: pretnje, plašenja i panika.
Ukrajinske oružane snage su u utorak, navodno, izvele svoj prvi napad na granični region u Rusiji, koristeći rakete koje je isporučio Zapad, nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin u utorak potpisao ukaz o izmenjenoj nuklearnoj doktrini.
Dvadeset najvećih svetskih ekonomija (G20) okupilo se u ponedeljak i utorak u Brazilu, tačnije u Rio de Žaneiru. Inicijalno, glavna tema Samita je borba protiv siromaštva, gladi i klimatskih promena u svetu, mada su temu već prvog dana zasenili sukobi u Ukrajini i na Bliskom istoku.
Sve u svemu teška nedelja, zato vam predlažemo da se za vikend opustite uz film “Gladijator”. Nije objavljeno kada će novi hit biti dostupan na striming platformama, što je razlog više da „Gladijatoru 2” date šansu u magiji bioskopskog mraka.