Skupocene, moderne vile na Kosmaju trenutno koštaju od oko 550.000 do preko 1.000.000 evra, zavisno od kvadrature, lokacije, upotrebljenih materijala, tehnoloških nadogradnji i drugih sadržaja, a uglavnom ih kupuju imućni kupci iz Beograda i okolnih gradova. O popularnosti ove planine svedoči i činjenica da je imanje tu pre izvesnog vremena kupio teniser Novak Đoković, a kada je pre dve godine holivudski glumac Johny Depp posetio Beograd mediji su prenosili kako mu je za oko zapala srpska zelena oaza na Kosmaju.
Kosmaj je inače najniže planina u Šumadiji (posle Avale), budući da ima svega 626 metara. Od centra Beograda je udaljena nepunih 60 kilometara, tako da predstavlja pravu oazu "za beg" iz grada, a zaista odiše čistim vazduhom zbog ruže vetrova.
Kada je reč o luksuzu ističu se vile u kompleksu Kosmajski vrtovi površine od oko 190 metara kvadrata , koje se prostiru na 10 ari placa. Takve kuće neretko imaju bazene, sportske terene, video nadzor i sofisticirane sisteme grejanja, poput toplotnih pumpi, što sve skupa doprinosi visokoj ceni i atraktivnosti.
Opširnije
Tržište stanova prikočilo: u Srbiji se sve manje gradi, a i cene sporije rastu
U avgustu izdato 2.578 građevinskih dozvola, što predstavlja smanjenje od čak 10,4 procenata u odnosu na isti period prethodne godine.
15.10.2024
Beg iz grada: Kupovina kuća na selu i dalje u trendu
Najtraženije kuće i placevi na Fruškoj gori, u okolini Beograda, ali i u Šumadiji
09.08.2024
Vikendice opet u modi - kvadrat na Kosmaju i Kopaoniku kao u Beogradu
Prodaja vikendica u padu, osim na turističkim loakcijama, ali cene rastu.
06.05.2024
Klimatske promene vratiće nas u kamene kuće i zemunice
Ljudi bi u budućnosti mogli da žive u kućama koje podsećaju na dom porodice Kremenko ili Hobita iz filma "Gospodar prstenova".
11.10.2024
Među luksuznim projektima je i Cosmos Place, imanje sa tipskim kućama, kategorisanima prema tipu 1, 2 i 3. Svaka vila ima bazen, više od 250 kvadrata, preko 15 ari placa, ugrađenu pametnu tehnologiju. Lokacija i opremljenost su jedan deo priče u pogledu visine cene nekog objekta, a dosta se polaže i na ekskluzivnost, statusni simbol, prateće sadržaje. Konkretno Cosmos Place obećava grejanje bazena tokom 12 meseci, po želji kupca, kao i održavanje kompletnog dvorišta, video nadzor, alarmni sistem...
Parče zemlje kao suvo zlato
Bloomberg Adria je proletos pisala o rastu cena kvadrata vikendica, pri čemu prednjači upravo Kosmaj. Ivana Štrbac, šefica odeljenja za procenu i vođenje vrednosti nepokrenosti Republičkog geodetskog zavoda, tom prilikom je rekla kako je primetan oporavak prometa građevinskog zemljišta na turističkim lokacijama kao što su Kosmaj, Divčibare i Fruška Gora.
Podaci govore da cene građevinskog zemljišta na Kosmaju variraju u zavisnosti od konkretne lokacije, površine, dostupne infrastrukture: u Sedlarima, nadomak Kosmaja, građevinsko zemljište od 140 ari može koštati čak 322.000 evra; u Rogači plac od 34 ara, dobro pozicioniran, košta 54.400 evra; u okolnim selima, kao što je Drlupa, veći placevi (oko 150 ari) mogu dostići vrednost od 304.000 evra. Na cene, svakako, utiču blizina glavnim putevima, uslovi za gradnju, pristup vodi i struju, asfaltirani prilaz.
Zbog rastuće potražnje, Kosmaj beleži konstantni rast cena.
Ana Mustafovski, rukovodilac sektora izdavanja stambenih nekretnina u CBRE, govoreći o luksuznim stambenim objektina u Beogradu, rekla je nedavno za Bloomberg Adriju da je ponuda ovih objekata na najekskluzivnijim lokacijama dosta mala kada govorimo o prodaji, ali se prodajne transakcije najprestižnijih objekata koji se nađu u ponudi završe gotovo odmah i to bez javnog oglašavanja.
Na Kosmaju, ne niču samo kuće, već i stambene zgrade. Imućni kupci nekretnina u Srbiji posebno cene mir, privatnost i visok nivo komfora, ali i to da su relativno blizu prestonice. Doduše, neki od značajnijih kompleksa na Kosmaju, poput Kosmaj Rosea i Kosmajskih Vrtova, privlače i inostrane investitore.
Tip gradnje, kvalitet, materijali
Vile na Kosmaju uglavnom grade kompanije specijalizovane za luksuzne projekte. Gradnja se zasniva na armirano-betonskim konstrukcijama sa termoizolacionim blokovima, što obezbeđuje odličnu toplotnu i zvučnu izolaciju, a fasade podrazumevaju kombinacije prirodnih materijala (kamen, drveni kompozit).
Osim eksterijeru, uređenju dvorišta i dodatnim spoljnim sadržajima, posebna pažnja se posvećuje enterijeru. Unutrašnjost ovakvih vila je najčešće obložena prirodnim drvetom, tako da se u isti mah dobija utisak luksuza i prirodnog okruženja. Osim toga, koristi se keramika visokog kvaliteta.
Sve vile su dizajnirane s akcentom na sigurnost i komfor, imaju privatne ulaze, veliku pokrivenost kamerama i pametne sisteme za kontrolu pristupa, kao i mogućnost za dodatno uređenje eksterijera i enterijera po sopstvenom ukusu.
'Ekomanija'
Sve su popularnije i ekološke vikendice, koje nude moderan dizajn u kombinaciji s održivim materijalima. Primeri su vikendice "Kosmaj Retreat" i "Tilia Houses & Spa".
Ekološke vikendice su često izrađene od materijala kao što su drvo i kamen, a karakterišu ih energetska efikasnost i pristup obnovljivim izvorima energije. Imaju velike terase s panoramskim pogledom, SPA centre, vrtove, saune, a neki objekti nude i đakuzije na otvorenom. Ono što je bitno istaći jeste maksimalna iskorišćenost prostora. Sve je više i objekata za izdavanje, poput "Kuće u šumi Kosmaj", koja nudi komfor, moderno uređenje, besplatan Wi-Fi i parking. Smeštena je u izolovanom delu planine.
Uticaj eko tendencija na gradnju
Kako bismo bolje razumeli širenje ekoloških trendova u arhitekturi i građevinarstvu, odnosno u kojoj meri se trenutno primenjuje biofilični dizajn, potražili smo stručno mišljenje od Jelene Vojvodić, arhitekta i osnivač BiroVIA.
"Glavna strategija biofiličnog dizajna podrazumeva integrisanje prirodnih materijala i živog, najćešće biljnog sveta u enterijere. Koncept uvođenja prirode u prostore se veoma primenjuje, i to ne samo u stambenim, već i u poslovnim objektima. Brojni novi projekti uvode zelenilo u prostore koje se samoodržava i tako oplemenjuje naše okruženje, što je agenda ovog veka i mora se sprovoditi aktivno. Tema je, takođe, i ponovna upotreba prostora i pregršt je mogućenosti da se sve realizuje prema zelenim i održivim planovima", kaže Vojvodić za Bloomberg Adriju.
Ističe i da živimo u vremenima kada se mnogo pažnje posvećuje održivoj gradnji i eko primerima, te da su svi profesionalci obavezni da ih primenjuju, pogotovo što su to i zakonske norme. "Solarni paneli i podno grejanje sa toplotnim pumpama daju fantastične rezultate tako da, na primer, kuća može da proizvede energiju za svoje održavanje i svi možemo da planiranjem i gradnjom smanjimo upotrebu resursa. Nedavno se u Beogradu održao skup posvećen toj temi pod imenom Održiva arhitektura - energetska efikasnost."
Budući da kosmajske vile, pretežno, kombinuju moderan stil, enterijer oplemenjen kvalitetnim nameštajem i zelenilom, a da su pritom ušuškane među čistom prirodom, pitamo Jelenu Vojvodić za savete o uređenju.
"Drvo je, recimo, izuzetan energetski efikasan materijal u arhitekturi i enterijuru i vrlo je primenljiv, lepo izgleda, unosi toplinu u prostor i mnogo je cenjen kod profesionalaca. Ključna tendencija je uvek kombinacija drveta kao strukture i dodatnih tonova, jer se tako postižu najbolji efekti. Dizajn nameštaja je danas, u suštini, više sveden - po uzoru na skandinavsko uređenje prostora, gde dominiraju detalji od drveta", navodi sagovornica Bloomberg Adrije.