Osvanula je sreda, dan posle toliko očekivanih američkih izbora. U utorak su građani SAD izašli na birališta u svojim mestima stanovanja kako bi podršku dali ili republikanskom kandidatu Donaldu Trumpu ili Kamali Harris predstavnici demokrata. Tokom promovisanja političkih i ekonomskih ideja dve strane - vodila se napeta borba, puna uvreda i sukoba, posebno imajući u vidu da Trump i Harris zastupaju krajnje različite interese; praktično se nigde ne podudaraju.
Donosimo pet stvari koje treba da znate danas i napominjemo sledeće: u momentu pisanja i objavljivanja ovog teksta, rezultati izbora još uvek nisu poznati.
Izborni dan u SAD je vremenom postao izborna nedelja, budući da svaka država ima svoja pravila kako broji glasove, a moguća su i pravna osporavanja rezultata. Sve to skupa može prolongirati objavu pobednika na izborima 2024. godine i niko ne može precizno reći kada će to biti.
Globalna tržišta u niskom startu
SAD gotovo da ne pamte ovako tesnu borbu između dva kandidata za predsednika. Samo nekoliko dana pre tzv. Superutorka razlike između potpredsednice Kamale Harris i bivšeg predsednika Donalda Trumpa, bile su na nacionalnom nivou, kao i u ključnim kolebljivim državama, u okviru statističke greške.
Dok se čeka konačan ishod ovih izbora, trgovci su posebno oprezni. Osim toga, tu je i Fed, čije odluke uvek značajno utiču na zlato, naftu i ostale sirovine, kao i na dolar i ključne valute. Očekuje se da Centralna banka Amerike u četvrtak ponovo smanji kamatu za 25 baznih poena, a više o postizbornoj neizvesnosti i uticaju pobednika na tržišta čitajte na LINKU.
Trumpova pobeda bi značila više kamate
Zahtevani prinosi na američke državne obveznice porasli su za oko petinu od septembra, a razlog za to je bolje stanje privrede, kao i činjenica da se očekuje povratak Trumpa u Belu kuću. Osim toga, neposredno pred američke izbore rastao je Indeks VIX, koji meri strah među ulagačima.
Čim su ankete počele da daju veću mogućnost za pobedu republikancu, tako su prinosi na obveznice počeli da skaču, a prema rečima Ivana Dražetića iz InterCapitala Trumpova potencijalna pobeda mogla bi da izazove novi odgovor obvezničkog tržišta.
Viši menadžer za upravljanje imovinom u NLB Rok Potočnik kaže za Bloomberg Adriju da Trump prilično agresivno postavlja svoju fiskalnu retoriku i da bi došlo do viših kamatnih stopa u slučaju njegove pobede. Ako se osvrnemo na valutnu politiku, pobeda Trumpa bi značila jačanje dolara, iako on to ne želi. U slučaju da pobedi Harris, može se očekivati slabljenje američke valute, a više o tome čitajte na LINKU.
Zaživela prodaja 'grande pande', ali još ne u Srbiji
Stellantisovi poslovni rezultati nisu ohrabrujući. Pala je prodaja automobila, a samim tim i prihod, i nema naznaka da će se nešto popraviti u završnici godine. Uprkos tome, prodaja kragujevačke "fiat grande pande" počela je u Francuskoj i Holandiji. U Srbiji, gde se prema ranijim najavama očekuje početak serijske proizvodnje u poslednjem kvartalu ove godine, prodaja još nije počela, a kada počne, električni automobil mogao bi da košta oko 15.000 evra.
"U objavama Stellantisa za treći kvartal 2024. nije bilo pomena o početku proizvodnje 'fiat pande', investitori i akcionari samo mogu da prave pretpostavke. Potencijalni razlozi odlaganja proizvodnje možda leže u upornim uskim grlima koja se javljaju u razvoju softvera, proizvodnje, kao i prekida u lancu snabdevanja) i zagušene potražnje za električnim automobilima", kaže Ilija Nešić, analitičar Bloomberg Adrije.
Saša Đorđević, predsednik Samostalnog sindikata Fiat Chrysler Automobiles Srbija, potvrđuje da serijska proizvodnja još nije počela i da bi ove nedelje trebalo da imaju sastanak sa menadžmentom kompanije. On očekuje da bi uskoro trebalo da odrede datum početka masovne proizvodnje, a više o ovoj temi čitajte na LINKU.
Kupiti bitcoin u ovom momentu - da ili ne?
Vrednost najveće kriptovalute, bitcoina, pre nedelju dana je za malo promašila rekord postavljen u martu. Prema mišljenju nekih analitičara, veće šanse za pobedu Donalda Trumpa na aktuelnim izborima doprinele su tadašnjem rastu ovog tokena. U vreme pisanja članka (utorak), cena bitcoina se kretala oko 63.000 evra, a pre sedam dana je dostigla 67.991 evra.
"Izbori će možda kratkoročno uticati na volatilnost bitcoina i drugih kriptovaluta, ali neće značajno promeniti smer kretanja bez obzira na ishod izbora", navodi analitičar Tilen Šarlah i dodaje da je digitalni novčić - tehnički - u bikovskom trendu. Podseća da se sentiment na tržištu u septembru okrenuo u pozitivnom smeru.
"Kada se situacija oko izbora smiri, sva finansijska tržišta, uključujući kriptovalute, vratiće se na svoje dugoročne pravce", dodaje analitičar.
Sledi...
U sredu, dan posle izbora, očekujemo reakcije iz Vašingtona na prve rezultate.
U ostatku sveta, jedna od važnijih vesti je poseta predsednika Italije Sergioa Mattarellae Kini.
Kada je reč o Srbiji, premijer Češke Petr Fiala dolazi u Beograd sa delegacijom privrednika.
Na portalu Bloomberg Adrije u danu pred nama čitajte i o tome da li se više isplati štednja u evrima ili dinarima, kao i o padu tzv. problematičnih kredita (NPL) i postizanju stabilnosti unutar regionalnih banaka.