Američki birači će danas birati novog predsednika. Njihov uticaj seže daleko izvan političke scene, geografskih granica, dotiče se ekonomske sfere i utiče na valutna tržišta. Očekivanja i rezultati izbora mogu izazvati oscilacije vrednosti valuta, što potom utiče na raspoloženje investitora, politička očekivanja i reakcije tržišta. U članku analiziramo kakav bi uticaj imali Kamala Harris i Donald Trump na valutno tržište.
Ako želimo da sagledamo mogući uticaj ishoda američkih izbora na valutna tržišta, moramo posmatrati kretanje dolara. On (zasad) ostaje svetska valuta broj jedan. Iako je u poslednjim godinama bilo mnogo priča o dedolarizaciji i usponu juana ili neke nove valute zemalja BRICS-a, dolar i dalje dominira. Da bismo procenili potencijalni uticaj izbora oba kandidata, analizirali smo kretanje vrednosti valuta u periodu predizborne kampanje. Kakav uticaj će imati predsednički kandidati na valutno tržište? Da li možemo ponovo da očekujemo paritet sa evrom?
Republikanski kandidat Donald Trump je u predizbornim javnim nastupima više puta spomenuo svoje stavove o valutnom tržištu i naročito o ulozi dolara. Kamala Harris, s druge strane, nije iznela nikakve konkretne stavove u vezi sa valutnom politikom. Trump je u nedavnom intervjuu za Bloomberg izjavio da američki dolar ne sme izgubiti status svetske rezervne valute. Zemljama koje bi kao rezervnu valutu odabrale neku drugu, zapretio je uvođenjem 100 odsto carina. Trump je, međutim, u svojim nastupima ponekad kontradiktoran. Iako se zalaže za dolar kao najvažniju svetsku rezervnu valutu, protivi se snažnom dolaru.
Opširnije
Odbrojavanje počinje, sve oči uprte u Ameriku – pet stvari koje treba da znate danas
Koga će Amerika izabrati za predsednika - Kamalu Haris ili Donalda Trumpa, ishod neizvestan.
05.11.2024
Kladionice u Srbiji: Trump ima prednost na američkim izborima
Prema ovim kvotama, Trump je favorit među kladioničarima u Srbiji, a slično je u Adria regionu.
04.11.2024
Amerikanci se pripremaju za nemire nakon izbora, vojska simulira krizne scenarije
Neki se brinu da će doći do nasilja ili građanskih nemira u danima nakon američkih izbora.
04.11.2024
Milijarder Warren Buffett gomila gotovinu uoči napetih izbora u Americi
Kompanija 94-godišnjeg Warrena Buffetta na svojim računima ima 325,2 milijarde dolara.
04.11.2024
Dolar je u vreme predsedavanja Joea Bidena bio natprosečno jak. Tako je 2022. godine na neko vreme premašio vrednost evra. Svetska valuta bila je na najvišem nivou poslednjih godina, još od prvog mandata Georgea W. Busha. U aprilu je dolar u poređenju sa japanskim jenom dostigao najviši nivo u poslednje 34 godine. "Katastrofa za naše proizvođače", napisao je Trump na društvenim mrežama. Za snažan dolar optužio je Bidena i njegovu trgovinsku politiku prema Kini i Japanu, izveštava Forbes.
Kako se dolar kretao u predizbornom periodu
Dolar je u početnom delu predizborne kampanje bio stabilan u odnosu na vrednost evra. Nakon izbornog duela, na kojem je tadašnji kandidat Joe Biden imao problema sa odgovorima na pitanja, dolar je počeo da gubi na vrednosti. Najveći pad dolara u odnosu na evro usledio je u avgustu. Krajem jula Biden je izašao iz predsedničke trke. U avgustu je dolar u odnosu na evro izgubio gotovo tri procenta vrednosti i pao ispod nivoa od 0,9 evra za dolar. Pre Bidenovog izlaska iz trke, Trump je smatran favoritom, što se odražavalo i na valutnom tržištu.
Uspon Kamale Harris potisnuo dolar naniže
Kandidatkinja Demokratske stranke brzo je osigurala podršku članova demokratske stranke, čime je i dobila nominaciju. To je, kako je izveštavao Economic Times, učinilo berzansko i valutno tržište nepredvidivim. Za razliku od Trumpa, Kamala Harris u svojim javnim nastupima nije govorila o dolaru ili valutnoj politici. Podaci iz predizborne kampanje pokazuju da je dolar gubio na vrednosti s povećanjem verovatnoće njenog izbora.
Kada su istraživanja javnog mnjenja ukazivala na veću verovatnoću izborne pobede Kamale Harris, vrednost dolara u odnosu na druge valute počela je da opada. Analitičari su slabiji dolar povezivali sa prodajom akcija koje bi porasle u slučaju Trumpove pobede. Investitori su počeli da prodaju takozvane "Trump Trades" - ulaganja koja bi se isplatila ukoliko bi Trump ponovo pobedio. Zbog rezultata istraživanja javnog mnjenja, investitori su procenili da Trump verovatno neće pobediti, pa su počeli da se povlače iz tih ulaganja, izjavio je analitičar Thierry Wizman iz investicione banke Macquarie Group za Fortune.
U slučaju Trumpove pobede, investitori očekuju viši nivo inflacije, koju bi podstakli njegovi potezi i politike. To bi u SAD dovelo do viših kamatnih stopa i jačeg dolara. Prema procenama Wizmana, mnogi investitori su očekivali da će dolar ojačati. "Jul je bio mesec Trumpa, a avgust je bio mesec Harris", izjavio je za Fortune Frank Kelly, viši politički strateg u investicionoj kompaniji DWS.
Po istoj teoriji, moglo bi se reći da je septembar ponovo bio mesec Harris, dok je oktobar bio mesec Trumpa. Indeks dolara, koji meri njegovu vrednost u odnosu na korpu od 10 najvažnijih svetskih valuta, pokazuje da je u septembru pao najniže od decembra prošle godine. Međutim, u oktobru je ponovo znatno ojačao, i porastao za više od 3,5 odsto. Ovaj rast dolara podržali su ohrabrujući podaci iz američke privrede, izveštava The Business Times.
Trump provocira dolar, a želeo bi da je jeftiniji
U slučaju Trumpove pobede, postojala bi veća neizvesnost. Investitori su Trumpa povezivali sa jačim dolarom. Tokom leta, Trump je u intervjuu za Bloomberg izjavio da SAD imaju veliki problem sa svojom valutom. Smatrao je da je vrednost dolara previsoka, što ometa izvozne aktivnosti SAD. "Predlaže mere koje bi kratkoročno uticale na jačanje američkog dolara. Uvođenje novih carina, smanjenje imigracije i smanjenje poreza imaju inflacioni efekat, zbog čega bi Fed bio primoran da ili poveća kamatne stope, ili da ih smanjuje sporije nego druge zemlje", smatra Rok Brezigar, menadžer investicija u NLB fondovima.
Ocenjuje se da bi to povećalo razliku između kamatnih stopa u SAD i ostatku sveta, zbog čega bi kapital pratio veće kamatne stope i dolazio u SAD, što bi dovelo do jačanja vrednosti dolara. "S druge strane, srednjoročni efekat tih mera mogao bi da bude upravo suprotan. Prepreke u međunarodnoj trgovini i manjak radne snage smanjuju ekonomsku aktivnost, što bi uz potencijalno veći deficit moglo da pritisne dolar ka devalvaciji", navodi se u analizi.
Tokom svog predsedničkog mandata, Trump je više puta optuživao druge zemlje za potcenjivanje svojih valuta. Često je od Federalnih rezervi (Fed) tražio popuštanje monetarne politike. Najčešće je kritikovao Kinu. Američko ministarstvo finansija je 2019. godine Kinu označilo za valutnog manipulatora, prenosi Politico. To je bio prvi put od početka 90-ih godina kada je ta etiketa dodeljena Kini. Takođe je 2017. optužio Japan za devalvaciju jena. Trumpove politike se mogu povezati sa višim kamatnim stopama u poređenju sa politikama Kamale Harris, smatra Wizman, što znači i jači dolar.
Manje govora, jasnija politika
"U slučaju pobede Kamale Harris možemo očekivati nastavak trenutne politike, što znači da u kratkom roku ne očekujemo veće promene u kursu dolara, koji je poslednje dve godine bio relativno stabilan", ocenjuje Brezigar.
Kurs evro-dolar se u tom periodu uglavnom kretao između 1,05 i 1,1. "Kamala Harris obećava veća ulaganja u zelenu tranziciju i više regulacija, što može smanjiti konkurentnost američke privrede i srednjoročno pritisnuti vrednost dolara. S druge strane, očekujemo da će više podržavati slobodnu spoljnu trgovinu, što bi bilo korisno za američke izvoznike", dodaje Brezigar. On smatra da će mnogo zavisiti od uspešnosti implementacije politika i reakcije globalnih tržišta.
Pretnja trgovinskog rata jača dolar i smanjuje vrednost evra
U oktobru je nakon smanjenja kamatnih stopa u evrozoni i povećanja verovatnoće trgovinskog rata uz pobedu Trumpa, evro počeo da gubi na vrednosti. U slučaju Trumpove pobede, analitičari švajcarske investicione banke Pichet Wealth Management i Deutsche Bank smatraju da bi dolar mogao ponovo da dostigne paritet sa evrom. Prema procenama JP Morgana i ING grupe, paritet dolara i evra mogao bi se ostvariti već pre kraja godine, izveštava Bloomberg. Loše raspoloženje na tržištu je očigledno, s obzirom na to da se trgovci sve više klade protiv evra.
Zbog osetljivosti Evrope na spoljne političke promene i mogućnost uvođenja carina pod Trumpom, investitori daju prednost dolaru, izjavio je Aroop Chatterjee, strateg u Wells Fargo. On dodaje da su obično kineski juan, meksički pezos i japanski jen bili prve žrtve novih trgovinskih ograničenja koje je SAD uvodila. Međutim, evro je ovog puta ranjiv zbog slabe evropske privrede. Američke carine mogle bi da ugroze svetsku trgovinu u trenutku kada se ekonomski rast usporava, a centralne banke smanjuju kamatne stope. Trump je nedavno izjavio da mu je reč "carina" omiljena. Carine bi mogle da imaju ključan uticaj na kretanje na valutnim tržištima.