Uporedo sa zaoštravanjem trgovinskih sukoba koje je inicirao gnevni američki predsednik Donald Trump, započet je i valutni rat. Glavni poraženi u dosadašnjem carinskom ratu je američki dolar, koji drastično gubi na vrednosti u odnosu na druge ključne svetske valute.
Opširnije

Trumpove carine oživljavaju trgovanje valutama nakon godina
Banke i hedž-fondovi pojačavaju timove za trgovanje valutama dok volatilnost podstiče profit.
07.04.2025

Macron procenjuje šanse za evro, dok Trump potresa dolar
Nakon što je evro porastao u odnosu na dolar, francuski predsednik je u privatnim razgovorima sa šeficom centralne banke Christine Lagarde postavljao pitanja o prognozama kursa.
28.03.2025

Trump potvrdio preteće carine - pale valute Kanade i Meksika
Loonie je u ponedeljak pao za čak 0,5 odsto.
04.03.2025

Zašto dolar jača, a evro pada
Trumpova retorika je uzrokovala slabljenje jedinstvene valute, ali je izostavljanje EU u kontekstu američkih carina sačuvalo evro od dubljeg ponora.
05.12.2024
Analitičari Bloomberg Adrije su pre nedelju dana rekli da "američki dolar trenutno nije popularna valuta". Međutim, uprkos tome očekuju da će kurs između evra i dolara ove godine oscilirati oko nivoa od 1,06, sa povećanom volatilnosti oko te prognoze.
"Poverenje u dolar je ugroženo", rekao je za Bloomberg Christopher Wong, devizni strateg u Oversea-Chinese Banking Corporation. Dodao je da zbog faktora kao što su slabljenje izuzetnosti SAD i rastući dug SAD, raste sumnja u status dolara kao rezervne valute.
Mišljenju Wonga pridružuju se i ostali analitičari. "Danas smo svedoci dodatnog pokazatelja da su se struktura i priroda odnosa američkog dolara prema svetskim tržištima promenile", rekao je za Reuters Thierry Wizman, globalni devizni i kursni strateg u kompaniji Macquarie. "Mislim da ulazimo u režim prodaje američkih dolara", izjavio je za Reuters Brent Donnelly, predsednik kompanije Spectra Markets.
Evro dobija zamah
Evro je ove godine u poređenju sa dolarom porastao za čak 9,39 odsto i kreće se na višegodišnjem najvišem nivou. Evropska centralna banka (ECB) će u četvrtak doneti odluku o kamatnim stopama koja će imati značajan uticaj na kretanje evra. Finansijska tržišta sa visokim stepenom saglasnosti predviđaju smanjenje kamatnih stopa za 25 baznih poena.
EURUSD:CUR
EUR-USD X-RATE
1,1358 USD
+0,0076 +0,67%
cena na otvaranju
1,1283
prethodna cena na zatvaranju
1,1282
ovogodišnja zarada
9,8996%
dnevni raspon
1,13 - 1,14
raspon u 52 nedelje
1,01 - 1,15
"Iako razlika u kamatnim stopama ide u prilog dolaru, tržište sada prvenstveno prati efekte američkih carina. Aprecijacija dolara iz četvrtog kvartala 2024. dodatno se pojačala do aprila 2025. Naznake mogućeg okončanja sukoba između Rusije i Ukrajine dovele su do jačanja evra, dok je sve izraženiji strah od recesije u SAD negativno uticao na dolar", ukazuju u svom izveštaju stručnjaci Bloomberg Adrije.
Analitičari JPMorgan Chasea su prošle nedelje predvideli da će, zbog povećanih troškova koje izazivaju američke carine, ECB smanjiti kamatne stope na četiri uzastopna sastanka. Rast evrozone će u kratkoročnom periodu pretrpeti veći udarac nego što je ranije očekivano, što će izazvati "veoma slab" rast u naredna tri kvartala, napisali su analitičari banke u izveštaju.
Investitori pribegavaju švajcarskom franku kao sigurnom utočištu
Dolar je u četvrtak zabeležio najveći dnevni pad nakon 2022. godine, zbog čega su mnogi investitori sigurno utočište tražili prvenstveno u švajcarskom franku. Švajcarski franak je tog dana skočio za približno četiri odsto u odnosu na dolar – najveći jednodnevni rast od 2015. godine, kada je švajcarska centralna banka (SNB) neočekivano ukinula ograničenje kursa u odnosu na evro.
Od iznenadnog rasta zabeleženog u četvrtak franak je nastavio da raste prema dolaru. Trenutni kurs švajcarskog franka prema dolaru iznosi 1,2253. "Nesigurnost koju na tržištima izazivaju carinske mere podstiče jačanje švajcarskog franka kao sigurnog utočišta", rekao je za Bloomberg Brad Bechtel, globalni rukovodilac odeljenja deviznih poslova u Jefferies Financial Group. "Većina menadžera imovine koristi franak i jen kao približne vrednosti za zaštitu od rizika."
Međutim, švajcarska centralna banka trenutno se suočava sa drugim izazovima. Ekonomisti koje je anketirao Bloomberg, naime, smatraju da će švajcarska centralna banka (SNB) ove godine izbegavati smanjenje kamatne stope ispod nule, jer nastoji da obuzda snagu franka. Trenutna kamatna stopa SNB kreće se na nivou od 0,25 odsto.
Bloomberg
Japanski jen na najvišem šestomesečnom nivou
Krajem prošle sedmice i japanski jen je doživeo snažan rast u odnosu na dolar, sa skokom većim od dva odsto. Iako jen jača prvenstveno zbog potražnje za sigurnim valutama, nejasno je kako će japanska centralna banka (BOJ) usmeriti svoju monetarnu politiku u budućnosti.
Prema mišljenju analitičara banke Goldman Sachs, Banka Japana može razmotriti zamrzavanje povećanja kamatnih stopa ako jen ojača prema nivou od 130 za dolar i ako se smanje inflaciona očekivanja. Trenutni kurs dolara iznosi 143 jena.
Snažna aprecijacija jena mogla bi smanjiti profite japanskih izvoznika, sniziti uvozne cene, ograničiti domaće investicije i oslabiti rast plata, što bi predstavljalo izazov za BOJ da ostane na putu pooštravanja, napisali su Goldmanovi ekonomisti u jučerašnjem izveštaju.
Dolar prema juanu
Iako generalno slabi, američka valuta dobija na vrednosti prema juanu, jer Kina svesno dozvoljava deprecijaciju svoje nacionalne valute s ciljem zaštite izvozno usmerene ekonomije od udara Trumpovih carina. Pre oko nedelju dana, kineski juan je u odnosu na dolar pao na najniži nivo još od globalne recesije 2008, nakon što je Narodna banka Kine postavila srednji kurs na najslabiji nivo posle 2023.
"Kineski izvoznici pogođeni američkim carinama od 145 odsto imali bi koristi od slabljenja juana, kako to vidi centralna banka Kine", navode stručnjaci Bloomberg Adrije. "Međutim, devalvacija valute ne može nadoknaditi tako visoke carinske stope u trgovini sa Amerikom, ali može ojačati kinesku tržišnu poziciju kod drugih partnera zbog povećane cenovne konkurentnosti proizvoda."
Upravo se time ovih dana bavi kineski lider Xi Jinping, koji sprovodi diplomatsku misiju u Jugoistočnoj Aziji. U utorak smo pisali da kinesko političko rukovodstvo nastoji da iskoristi "samodestruktivno ekonomsko ponašanje" SAD, koje, prema proceni ekonomiste Marka Jakliča, Trump sve više gura u geoekonomsku i geopolitičku izolaciju.
Jednu od glavnih prilika kinesko komunističko rukovodstvo vidi upravo u slabljenju dolara i širenju trgovine denominovane u juanima.
Bloomberg
Međutim, trenutna monetarna politika Pekinga suočava se sa brojnim kritikama. CNBC je anketirao 11 ekonomista koji su izjavili da Kina neće moći da koristi slab juan kao oružje u trgovinskom ratu, jer bi takav potez mogao da izazove nestabilnost finansijskih tokova. Među 11 analitičara, većina smatra da juan neće značajno i dugoročno oslabiti i da će kineska centralna banka osigurati uređenu i postepenu deprecijaciju.
Bloomberg u međuvremenu navodi upozorenja analitičara da bi značajno slabljenje juana moglo imati posledice, uključujući odliv kapitala, što kreatori takve politike žele da izbegnu. Poslednji put kada je Peking devalvirao juan 2015. godine, prema podacima Instituta za međunarodne finansije, Kina je u istoj godini zabeležila skoro 700 milijardi dolara odliva kapitala.
"Velika deprecijacija juana bi previše uznemirila tržišta i kineske trgovinske partnere, zato nam se takav ishod ne čini verovatnim", rekao je za Bloomberg Wei Liang Chang, strateg u DBS Bank. "U sve više podeljenom globalnom trgovinskom okruženju, Kina bi mogla prepoznati važnost održavanja dobrih odnosa sa svojim trgovinskim partnerima."
"Velika deprecijacija juana bi previše uznemirila tržišta i kineske trgovinske partnere, zato nam se takav ishod ne čini verovatnim", rekao je Wei Liang Chang, strateg u DBS bank.
"Centralna banka pomera fiksni nivo kursa između dolara i juana oprezno i malim koracima, jer želi da izbegne iznenadne reakcije tržišta", kažu analitičari Bloomberg Adrije, koji dodaju da slabljenju juana doprinosi i slabljenje samog dolara, zbog čega je juan na još nižem nivou u poređenju sa drugim valutama.
Analitičari Bloomberg Adrije očekuju dalje slabljenje juana, na šta će uticati povećanje razlike u kamatnim stopama u korist SAD, umanjeni izvozni izgledi zbog carina, kao i manje direktne investicije u Kini, što će sigurno smanjiti priliv dolara i podržati deprecijaciju juana.
"Naglasak će biti na trgovinskim tokovima i obimu u kojem će Kina moći da preusmeri izvoz iz SAD na druga tržišta i time smanji uticaj carina. Slabiji izvoz će direktno značiti slabiji uvoz sirovina, što će smanjiti pritiske deprecijacije na juan", kažu i zaključuju sa prognozom da do kraja godine očekuju kurs između dolara i juana na nivou od 7,4, "međutim, rizici za deprecijaciju juana su se povećali".