Među stranim turistima u Srbiji u poslednje vreme najviše je tradicionalnih gostiju iz Turske, Rusije i BiH, ali Kinezi vode "mrtvu trku" u pohodu na prvo mesto.
Leto je bilo udarno za Beograd, posebno jun, kada su Turci dominirali sa 26.626 zabeleženih dolazaka. Sledili su ih Kinezi sa 16.822.
Prema podacima Narodne Banke Srbije (NBS), devizni priliv iz Kine u Srbiju za prvih šest meseci ove godine iznosio je 74 miliona evra.
Opširnije
Od praznog bazena do muzeja Novaka Đokovića
Navijači proslavljenog srpskog tenisera dosad su tek sporadično mogli uživo da vide neke od sadržaja koji su obeležili njegov život i uspešnu karijeru. Budući muzej posvećen sportskom velikanu mogao bi da ponudi daleko više i privuče znatno više ljudi.
04.10.2024
Mere podrške u Kini daju rezultate, analitičari ipak oprezni
Ponedeljak je kineskim akcijama doneo deveti uzastopni dan rasta, a indeks CSI 300 od sredine septembra je porastao 27 odsto.
30.09.2024
Kinezi u pohodu na Srbiju: raste broj turista i avio-linija
Nacionalna avio-kompanija Air Serbia je u ponedeljak poslala prvi avion iz Beograda za Guangdžou, a pre nepune dve godine je pokrenula letove za Tjenđin.
30.09.2024
Da li je Trump Junior došao u Srbiju zbog glasova ili biznisa?
Donlad Trump Junior organizovao je poslovnu večeru u Beogradu na kojoj je poslužio malo biznisa i malo politike.
27.09.2024
Azijska nacija iz meseca u mesec varira od druge do četvrte pozicije, što je bio slučaj i u avgustu, prema poslednjim turističkim podacima Republičkog zavoda za statistiku. Ova statistika, zapravo, i ne čudi ako uzmemo u obzir sledeće društveno-ekonomske faktore:
-
Uvođenje bezviznog režima;
-
Uspostavljanje letova za Peking, Tjenđin i Guangdžou, a od januara sledi i Šangaj, što će dodatni podstaći taj rast;
-
Veliki broj kineskih investicija u Srbiji i radno angažovanih Kineza na domaćim gradilištima i u fabrikama;
-
Potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini.
Šta Kinezi vole u Srbiji?
U Turističkoj organizaciji Srbije za Bloomberg Adriju potvrđuju da je naša zemlja trenutno, u fokusu interesovanja potencijalnih turista iz Kine. "Imamo razloga da verujemo da će ova godina biti rekordna kada je reč o noćenjima u našoj zemlji."
"Prosečan turista koji poseti Srbiju je srednjih godina, najčešće iz srednje klase, a interesovanja ne možemo generalizovati jer su zaista raznolika, poput upoznavanja novih kultura, proučavanja kulturno-istorijskih znamenitosti naše zemlje, gastronomije i prirode", dodaju.
Većini turista su na prvom mestu muzeji, od kojih prednjače Narodni muzej i muzej Nikole Tesle, a ne zaostaju ni posete Kući cveća, Kalemegdanu, Hramu Svetog Save i Kineskom kulturnom centru koji se nalazi na mestu bombardovane ambasade. Česti su posetioci i Skadarlije, ali vole da uživaju i u brojnim kineskim restoranima u Beogradu. Nezaobilazan im je i šoping u TC Galerija, ali i poseta restoranima uz reku.
Kada je reč o destinacijama van Beograda, iz TOS-a navode da gosti iz Kine najradije obilaze Frušku Goru i Novi Sad, zatim Bajinu Baštu s akcentom na Kućicu na Drini, Drvengrad i Zlatibor. "Uživaju i u vožnji Šarganskom osmicom i ističu da im se dopada priroda zapadne Srbije."
Imajući u vidu ograničen budžet kojim zemlja raspolaže, osnovni pristupi ka kineskom tržištu su upravo bezvizni režimi i direktna avio-povezanost, ističu u Turističkoj organizaciji Srbije.
"Zbog toga smo akcenat stavili upravo na tržište Kine. TOS je godinama nastupala na sajmu u Tokiju, samostalno i u okviru balkanskih država, često uz pomoć Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA). Imali smo brojne novinare u poseti, kao i organizatore putovanja, ali statistika nam i dalje nije na zadovoljavajućem nivou. Slična je situacija i sa Južnom Korejom, gde smo nastupali na Balkanskoj radionici, imali brojne studijske posete, a čak je i jedan rijaliti program sniman kod nas. Od perioda pandemije nismo nastupali na drugim azijskim tržištima, osim Kine."
Kina je jedno od tri najveća svetska tržišta i predviđa se da će rasti mnogo brže od već zrelih tržišta. Prema tvrdnjama upućenih, svi letovi iz Beograda za Kinu su popunjeni.
"Guangdžou je jedan od najvažnijih gradova u Kini, sa bogatom istorijom i značajnim uticajem na globalnu ekonomiju, a čak i pre uvođenja direktnih letova, prema našim istraživanjima, putnici iz ove regije bili su među najbrojnijim kineskim turistima u Srbiji. Prednosti direktnih letova su očigledne, jer su oni jedan od osnovnih preduslova za putovanje. Guangdžou i njegova regija su među najmoćnijima i najbogatijima u Kini, što je od velikog značaja za turizam. Sada smo povezani direktnim letovima kompanija Air Serbia i China Southern, a prema informacijama koje dobijamo od njih - prodaja karata na ovoj destinaciji ide veoma dobro", kažu u TOS-u.
Iako možda deluje da je do ovog zamaha između dve zemlje došlo naprasno, podaci govore drugačije. Turistička organizacija Srbije duže od 10 godina kontinuirano sprovodi promotivne kampanje na kineskom tržištu, poput onlajn promocija, sajmova turizma iradionica na kojima organizuje sastanke između srpske i kineske privrede.
Srbija je, da podsetimo, prva u Evropi ukinula vize za turiste iz Kine, a TOS je prethodnih godina organizovala posete njihovih brojnih novinara, influensera i organizatora putovanja.
U prilog tome govore i podaci iz prve polovine ove godine. "Samo u prvih sedam meseci, Srbiju je posetio 79.761 turista iz Kine, što je za čak 72 odsto više nego za isti period prošle godine. Ostvareno je 206.995 noćenja, odnosno 34 odsto više nego prošle godine u istom periodu", kaže TOS.
Husein Memić, ministar turizma i omladine, nedavno je izjavio da do kraja godine očekuje između 145.000 i 155.000 kineskih turista. Takođe je naveo da se uspostavljenjem novog leta do juga Kine očekuje dodatni rast turističkog prometa sa tom državom.
Memić je rekao da je pre samo 10 godina u Srbiju dolazilo 5.000 do 10.000 kineskih turista. "Ovo je za nas jedno veliko tržište, Guangdžou ima oko 18 miliona stanovnika. Kineski turisti su do 2019. godine u Srbiji bili prvi po broju dolazaka i noćenja, došlo je do korone, ali ono što je interesantno - pre nešto više od godinu i po dana, Vlada Kine je kineskim turistima dala preporuku za grupna putovanja u Srbiji", rekao je Memić prilikom prvog leta Air Serbia za Guangdžou.