Srbiju je od početka godine, zaključno sa novembrom, posetilo više od 3,5 miliona turista, a najposećeniji su bili regioni Šumadije i zapadne Srbije, pokazali su najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS). U odnosu na prošlu godinu, Srbiju je ove godine posetilo 53,9 odsto više turista.
U novembru ove godine, u odnosu na novembar prošle godine, broj turista je veći za 49,2 odsto, a broj noćenja za oko 40 odsto. U pretposlednjem mesecu u godini beleži se rast noćenja domaćih turista za 40,6 odsto, a stranih za 38,7 odsto.
I broj noćenja u Srbiji je veći u prvih 11 meseci ove godine u odnosu na isti period prošle. Broj noćenja je ove godine veći za 36,5 odsto.
Opširnije
Regionu 20 miliona poseta u sezoni, prihodi u Srbiji nadmašili 2019.
Turizam u regionu nije dostigao nivoe pre pandemije.
21.11.2022
Turisti duže borave u Srbiji, ali visoka inflacija kvari sliku
Iako srpski turizam ima perspektivu, rastuća inflacija uticaće na usporavanje turističkih kretanja, rekao je direktor YUTA Aleksandar Seničić.
22.11.2022
Kopaonik nije za osiromašene skijaše iz EU, neka srpska skijališta jesu
Cene ski-karte na Kopaoniku u rangu sa evropskim skijalištima, Stara planina i Zlatibor povoljniji.
16.12.2022
Michelinov vodič za 2023. bogatiji za tri beogradska restorana
Beograd i dalje nema nijednu Michelinovu zvezdicu.
13.12.2022
Trivago: Evropljani počinju da troše manje na odmore
Sve skuplji troškovi domaćinstva utiču i na potrošnju za vreme odmora.
18.11.2022
UNWTO: Srbija na svetskom vrhu po oporavku turizma
Na svetskom nivou, industrija turizma oporavila se na 60 odsto od nivoa koji je zabeležen pre pandemije.
26.09.2022
"Iako je prosečan broj noćenja u Srbiji povećan, što govori da turizam ima perspektivu, rastuća inflacija uticaće na usporavanje turističkih kretanja već od zime, rekao je ranije za Bloomberg Adria TV direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić.
"To je nešto sa čim se suočavamo i u ovoj zimskoj sezoni. Vidimo da nije interesovanje kao što je bilo pre dve-tri godine", kazao je Seničić.
Podaci RZS-a pokazuju da su najposećenije banje u Srbiji bile Vrnjačka Banja, Sokobanja i Vrdnik. Najviše turista posetilo je planinu Zlatibor, njih 198.500, Kopaonik je privukao 132.500 turista, a na trećem mestu je Fruška gora sa oko 76.000 posetilaca.
Kada je reč o gradovima, Beograd je bio najposećeniji grad u Srbiji sa više od milion turista, zaključno sa novembrom ove godine. Iza njega je Novi Sad, sa drastično manje poseta, oko 200.000. Treći najposećeniji grad u Srbiji ove godine bila je Subotica.
Najbrojniji turisti u ovoj godini bili su iz Bosne i Hercegovine, Rusije, Turske, Nemačke, Hrvatske.
Analiza analitičkog tima Bloomberg Adrije pokazala je da je Srbija u prvoj polovini ove godine u odnosu na isti period 2019. godine ostvarila prihod od stranih turista koji je veći za 66 odsto. U Hrvatskoj su prihodi veći za 13 odsto, a u Severnoj Makedoniji za 24 odsto.
Prihod od turizma u Srbiji ove godine bi trebalo da bude oko dve milijarde naspram 1,4 milijarde evra, koliko je iznosio 2019. godini, procenjuje analitički tim Bloomberg Adrije.