Gde na odmor? Sudeći po popunjenosti smeštajnih kapaciteta širom Srbije, svi putevi vode na planine ili u banje, ako izuzmemo vodeće gradove poput Beograda, Novog Sada i Niša.
Prema podacima Bookinga, najatraktivnije srpske destinacije su Zlatibor, Vrnjačka Banja, Tara, Sokobanja, Divčibare, Nacionalni park Fruška gora i Kopaonik (ne tim redom).
Posmatrajući broj smeštajnih objekata, Beograd na Bookingu prednjači sa 3.389, ali ako se usredsredimo na navedenih sedam atraktivnih srpskih destinacija - a da nisu gradovi, stvari stoje ovako:
Opširnije
Kinezi u pohodu na Srbiju: raste broj turista i avio-linija
Nacionalna avio-kompanija Air Serbia je u ponedeljak poslala prvi avion iz Beograda za Guangdžou, a pre nepune dve godine je pokrenula letove za Tjenđin.
30.09.2024
Koliko srpske akademce košta studiranje u Sloveniji?
Studiranje za srpske državljane je u Sloveniji zemlji besplatno. Istraživali smo kako izgleda biti akademac u toj zemlji i koliki su troškovi života.
19.09.2024
Cene turističkih aranžmana u Srbiji rastu brže nego u 90 odsto Evrope
Cene turističkih paket aranžmana u Srbiji u julu porasle su više nego u gotovo svim evropskim zemljama.
03.09.2024
Srbija širi krila prema svemiru: satelit Mozaik u orbiti do 2026.
Srbija bi svoj prvi satelit Mozaik trebalo da pošalje u orbitu, pridruživši se tako listi 106 zemalja koje imaju svemirske programe.
02.09.2024
Osim same potražnje turista, treba imati u vidu i dostupnost smeštajnih i ugostiteljskih objekata u određenom mestu. Zatim infrastrukturu, odnos cena i kvaliteta, udaljenost od većih gradova u kojima je najveća koncentracija posetilaca i gde su, po pravilu, grupisani oni s najvećom platežnom moći.
Zlatibor
U zapadnom delu Srbije smeštena je jedna od najpopularnijih domaćih planina, koja je kroz godine pomalo izgubila taj sjaj zbog neobuzdane gradnje. Na mapi gradilišta za 2024. godinu, na Zlatiboru su evidentirana tri, od početka godine do početka oktobra. Atrakcije koje treba obići pri poseti ovoj planini su Stopića pećina, Sirogojno, Gostilje i Tornik, a cene smeštaja kreću se od okvirno 2.200 dinara po noćenju (apartman za dvoje) do otprilike 65.000 dinara, kao što je slučaj sa luksuznom vilom Zlatiborluxurycabin.
Osim gradnje u samom mestu i pružanja kvalitetne hotelijersko-ugostiteljske ponude, te Gold gondole i drugih zabavnih sadržaja, infrastruktura je ono što Zlatibor čini dostupnijim i privlačnijim.
Vrnjačka Banja
Najpoznatija banja u Srbiji s vremenom je takođe dosta izgrađena i bila je jedna od ključnih destinacija domaćih turista za odmor u vreme pandemije. Obližnja planina Goč je među lokacijama koje treba posetiti ako se opredelite za Vrnjačku Banju, a ono što, između ostalog, privlači posetioce i investitore jesu luksuzne istorijske vile. Inače, banjski turizam Srbije raste prosečnom godišnjom stopom od oko pet do sedam odsto.
Tara
Divlja, bujna Tara je sinonim za prirodne lepote Srbije, a turisti je posebno cene jer je uspela da ostane imuna na beton i masovnu gradnju kakvu viđamo u nekim drugim sredinama. Za ovu planinu su sačinjeni planovi generalne regulacije koji definišu gde je dozvoljena gradnja i na koji način. Shodno tome, gradnja kuća i objekata treba da bude u skladu sa klimatskim uslovima i tradicijom podneblja, pri čemu je za vikendice obavezna upotreba kamena, drveta, kosog krova i pokrivača od šindre, crepa ili imitacije šindre.
Taru sa severozapadne i severne strane opasuje reka Drina, a iz Turističke organizacije Srbije (TOS) za Bloomberg Adriju kažu da je upravo čuvena Kućica na Drini jedna od lokacija van Beograda koju gosti iz Kine najradije obilaze.
Kao što znamo, Pančićeva omorika je simbol Tare, a istoimeni nacionalni park obuhvata površinu od 22.000 hektara na najvišem delu planine.
Sokobanja
Dominantna planina u krajoliku jedne od najstarijih banja u Srbiji, smeštene u njenom istočnom delu, jeste Ozren. Poznata po svojim lekovitim termalnim vodama i čistom vazduhu, Sokobanja je zasluženo dospela u sam vrh liste najpopularnijih turističkih destinacija, a prema istraživanju Bloomberg Adrije, najveći potencijal Srbije u turizmu je upravo u banjama.
Sokobanja je posebno poslednjih godina, od perioda korone i jačanja domaćeg turizma, uspela da izgradi reputaciju turističkog mesta prve kategorije, a podaci TOS-a iz 2023. govore da je tokom prva tri kvartala banju posetilo više od 110.000 turista. Tendencija rasta nastavljena je i 2024, uz gradnju novih objekata, a primetan je snažniji priliv gostiju iz S. Makedonije, Crne Gore, BiH.
Divčibare
Planinsko mesto na visoravnima planine Maljen redovno obilaze individualci, porodice, ali i škole, jer posetioci mogu uživati u čistoj prirodi, šetnjama, planinarenju, vožnji biciklom. Crni vrh je najviši vrh ove planine, a svega četiri kilometra od centra mesta nalazi se vodopad Skakalo.
Kroz godine, na ovoj planini je porasla i cena apartmana, tako da ona sada u proseku iznosi 40 evra po noćenju. Vile i kuće za odmor koštaju više, otprilike od 60 do 160 evra. Intenzivno raste i broj dozvola i prodaja građevinskog zemljišta na Kosmaju i Divčibarama, a cene vikendica staju i 100.000 evra.
Ivana Štrbac, šef odeljenja za procenu i vođenje vrednosti nepokretnosti Republičkog geodetskog zavoda, kazala je proletos za Bloomberg Adriju da je početkom 2024. primećen oporavak prometa građevinskog zemljišta upravo na lokacijama kao što su Kosmaj, Divčibare i Fruška gora.
Nacionalni park Fruška gora
Prvi srpski nacionalni park nalazi se u Sremu, a najviši vrh je Crveni Čot (539 metara). Fruška gora je poznata po dugoj vinskoj tradiciji, te su u ponudi razni obilasci ove planine i vinskih podruma. Obično se u toj kombinaciji posete i Sremski Karlovci, a neke ture uključuju i pešačenje do vidikovca. Ako izuzmemo Novi Sad, Fruška gora je jedna od najposećenijih vojvođanskih destinacija, gde nastavlja da raste promet građevinskog zemljišta, što dovoljno govori u prilog njenoj popularnosti.
Prednost Fruške gore je što nudi sadržaje prilagođene skoro svačijem ukusu: od trim staze (dužine 5,5 km) sa spravama za vežbanje, do uređenih izletišta i gastronomskog turizma. Postoji nekoliko popularnih restorana na samoj planini, kao i okolnih vinarija, tako da je ovaj deo Srbije dobro tlo i za investiranje u ugostiteljstvo.
Kopaonik
Pored Zlatibora, Kopaonik je verovatno najvoljeniji planinski biser Srbije. Njegov najviši vrh, Pančićev vrh, dostiže čak 2.017 metara nadmorske visine. Impresivna, robusna i divlja planina postajala je sve primamljivija turistima, ali i investitorima - prve su privlačile izazovne kopaoničke skijaške staze, a druge je podsticala potražnja ovih prvih.
Međutim, ako pitate lokalne vodiče, s obzirom na veličinu kopaoničkih masiva, ne može se reći da ova planina postaje "drugi Zlatibor" niti da je pretvorena u gradilište. I dalje je manje betona, a više prirode, samo ako ste radi da šetate van centra i onih delova gde je dozvoljena gradnja. Postoje i delovi gde nije moguće podići nikakav tip objekta.
Kopaonik, dakle, predstavlja savršen spoj tradicionalnog i modernog, a svakako - najinteresantniji je skijašima. Ta popularnost nije prošla "ispod radara", te su i cene smeštaja i usluga rasle godinama unazad. Bloomberg Adria je krajem 2023. istraživala cene na skijalištima i zaključak je da Kopaonik definitivno nije za svačiji džep.
Visoke cene ne samo ski-pasa, već i smeštaja i hrane, čine zimovanje na Kopaoniku manje dostupnim većem broju građana Srbije. Instruktor skijanja Milan Ostojić rekao je tada za Bloomberg Adriju da su cene na Kopaoniku uvek bile više u odnosu na ostala skijališta u Srbiji, pa i u regionu, ali da je taj jaz postao izraženiji poslednjih godina. Štaviše, Kopaonik je, prema našem istraživanju, skuplji i od skijališta u Sloveniji koja je članica EU.
Hoće li biti skijanja ove godine?
Interesovanje je i dalje tu, uprkos visokim cenama, iako dobar deo građana Srbije u poslednje vreme bira i inostrane skijaške destinacije. Međutim, možda cene i smeštajni kapaciteti srpskoj planini neće biti tolika prepreka ubuduće - kao klimatske promene.
Skijašku sezonu na Kopaoniku i drugim, nižim planinama u Srbiji, skijaši ove godine opisuju kao izazovnu. Svedočili smo drugom najtoplijem decembru na Kopaoniku otkako se rade merenja (od 1951. godine), a ni prethodna sezona nije bila mnogo bolja - te zime bila su samo 24 snežna dana, što je najmanje u poslednjih 19 godina.
"Primera radi, osmotreni podaci govore da se od 1950. do danas dogodilo drastično zagrevanje u zimskim mesecima i da je ono bilo najizraženije na planinama. Najniža minimalna i najviša maksimalna temperatura izmerena u toku zime povećala se za 1 °C po deceniji u planinskim oblastima jugozapada Srbije, što je najveća (zimska) promena zabeležena u našim merenjima", piše za klima101.rs Irida Lazić, doktorand iz oblasti meteoroloških nauka, a više o ovoj temi saznajte na LINKU.
Bloomberg Adria je pisala o tome koje svetske destinacije praktično gube svoje sunčane dane, pri čemu će neke od njih izgubiti čak polovinu do 2100. godine. Prema analizi Instituta Masačusets za tehnologiju (MIT), stanovnici severnih zemalja će do kraja veka, uglavnom, iskusiti toplije vreme u ranijim danima zime. Suprotno tome, oni na jugu će mahom uživati u manjem broju prijatnih dana tokom cele godine.
Ovakve promene bez sumnje utiču i na navike i potrebe turista, što je već počelo da se odražava kroz veću posećenost na planinama i u banjama tokom leta, u odnosu na more.