Američki Fed nije promenio kamatne stope, ali bi na osnovu poruka centralne banke moglo da se zaključi da se na tu promenu neće dugo čekati. S druge strane, Banka Japana (BOJ) ponovo je podigla svoje cene zaduživanja, a normalizaciji monetarne politike trebalo bi da doprinese i takozvano kvantitativno stezanje, ili smanjenje obima kupovine obveznica.
Iz Narodne banke Srbije najavljuju da bi kamatne stope na kredite stanovništva mogle da budu ograničene promenama regulative. Microsoft je objavio svoje kvartalne rezultate, a u Srbiji je poslednji dan u mesecu po običaju doneo niz izveštaja o glavnim makroekonomskim pokazateljima.
Evo šta to danas treba da znate:
Fed pauzirao, smanjenje u septembru sve izvesnije
Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država odlučile su da ne menjaju cene zaduživanja u zemlji ni na julskom sastanku, pa su kamate u SAD ponovo ostale na najvišem nivou u poslednje 23 godine.
Federalni komitet za otvoreno tržište (FOMC) glasao je da ciljana referentna kamatna stopa ostane od 5,25 do 5,5 odsto. Kamate su u SAD na tom nivou od jula prošle godine.
Svi centralni bankari glasali su za ostavljanje kamatnih stopa na trenutnom nivou. S druge strane, centralni bankari su u saopštenju naveli da "obraćaju pažnju na rizike u pogledu oba svoja mandata", što su inflacija u maksimalna zaposlenost. Do sada su se poruke uglavnom odnosile samo na inflaciju i potrebu da se uspori rast cena.
Fed nije doneo odluku o tome šta će raditi u septembru, mada jeste uvereniji da se približava momenat za smanjenje kamata, rekao je predsednik Feda Jerome Powell.
"Odluku ćemo doneti na osnovu podataka o inflaciji, kao i na osnovu podataka o tržištu rada, rizicima na oba polja i ravnoteži u kojoj se ti rizici budu nalazili", rekao je Powell tokom pres-konferencije.
Tabaković najavila ograničenje kamata za kredite stanovništvu
Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković rekla je da su u pripremi propisi o ograničavanju visine kamatnih stopa na stambene, potrošačke i gotovinske kredite, kao i na dozvoljeni i nedozvoljeni minus na tekućem računu građana.
Ona je na sednici Skupštine Srbije kazala da će ograničavanje kamata biti predviđeno predlogom izmena Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koje će parlamentu biti dostavljene za jesenje zasedanje. Tabaković je na istoj sednici odobren i novi (treći) mandat na čelu NBS.
Javna rasprava o izmenama tog zakona, kako je najavila, počeće uskoro. "Ograničavanje visine kamatnih stopa je zajednički predlog Vlade Srbije, predsednika Srbije Aleksandra Vučića i NBS, koji svako u okviru svojih nadležnosti radi na očuvanju standarda građana Srbije", rekla je Tabaković.
Opširnije o planiranim izmenama, čitajte u odvojenom tekstu.
Rast BDP-a u drugom kvartalu 4,2 odsto, rastao i izvoz u Kinu i Tursku
Privredna aktivnost je rasla u drugom kvartalu, ali nešto sporije nego u prvom. Rastu BDP-a znatno su doprineli udvostručena proizvodnja računara, rast proizvodnje bakra i hrane, što je povećalo rast izvoza u Kinu, tako da ostaje da se vidi koliko će biti izvesna nova projekcija privrednog rasta od 3,8 odsto za celu godinu.
Rast BDP-a, svega što privreda i građani stvore, prema fleš proceni iznosio je 4,2 odsto u drugom tromesečju u odnosu na isti period prethodne godine, objavio je u sredu Republički zavod za statistiku.
Ovo je nešto manji rast nego u prvom kvartalu u kome je BDP porastao za 4,7 odsto, što je za 0,8 p. p. iznad inicijalne projekcije Ministarstva finansija za ovaj period.
Pored toga, realni promet (onaj u stalnim cenama) u srpskoj maloprodaji u junu je porastao u odnosu na isti mesec prethodne godine, čime je nastavljena pozitivna tendencija u tom sektoru, započeta u oktobru 2023.
"Prema prethodnim rezultatima, promet robe u trgovini na malo u Republici Srbiji u junu 2024. godine, u odnosu na isti mesec prethodne godine, veći je u tekućim cenama za 10,6 odsto, a u stalnim cenama za 7,2 odsto", navodi se u izveštaju RZS.
Neočekivano ubrzanje inflacije u evrozoni zadaje glavobolju ECB
Inflacija u evrozoni je neočekivano ubrzala, što bi moglo da podstakne Evropsku centralnu banku (ECB) da bude opreznija u pogledu daljeg smanjenja kamatnih stopa.
Potrošačke cene porasle su 2,6 odsto u julu u odnosu na godinu dana ranije, saopštio je Eurostat. To je premašilo rezultat od 2,5 odsto u junu, što je bila i srednja procena analitičara u Bloombergovom istraživanju.
Bazna inflacija, koja isključuje nestabilne komponente poput hrane i energije, zadržala se na 2,9 odsto treći mesec, a ekonomisti su prognozirali blago usporavanje.
Ovaj izveštaj je jedan od dva ključna mesečna očitavanja inflacije, koja treba da signaliziraju ECB pre njihovog sastanka 11. i 12. septembra. Investitori tada očekuju da banka ponovo snizi kamate, kao u junu, kada je to učinila prvi put u 2024.
Sledi:
Nakon objavljivanja odluka BOJ i Feda, danas sledi odluka centralne banke Ujedinjenog Kraljevstva. Pored odluke Banke Engleske (BOE), u SAD će biti objavljeni PMI izveštaji za jul i izveštaj o stanju na tržištu rada.
Pored toga, danas počinje višednevno elektronsko glasanje američke Demokratske stranke za izbor kandidata za predsednika i potpredsednika SAD na izborima u novembru.