Emisije ugljen-dioksida iz brodarstva porasle su za 23 miliona tona u prvoj polovini ove godine, delimično zbog toga što su brodovi išli dužim rutama kako bi izbegli napade u Crvenom moru.
Povećanje od šest odsto u odnosu na godinu ranije - jednako godišnjem iznosu koji je izbacilo šest elektrana na ugalj - povećalo je emisije ugljen-dioksida ove industrije na oko 450 miliona tona, prema podacima Marine Benchmarka, koji koristi podatke o praćenju brodova za izračunavanje. Skok je bio najveći među kontejnerskim brodovima, koji su emitovali otprilike 15 odsto više tokom tog perioda.
Podaci naglašavaju koliko će brodovima, koji nose više od 80 odsto svetske trgovine, biti teško da postignu ciljeve emisije koje je odredio njihov globalni regulator. Iako je sektor više puta govorio da želi da postane zeleniji, najnoviji novi skok samo produžava ovaj dugoročnu tendenciju zagađenja.
Opširnije
Napadnut brod u Crvenom moru, sumnja se na Hute
Brod u Crvenom moru u četvrtak je pogođen u napadu koji su verovatno izvršili jemenski pobunjenici Huti.
27.06.2024
Haos u Crvenom moru počinje da grize profit kompanija
S obzirom na to da kriza na Crvenom moru uzburkava isporuke svega pitanje je kada će se rastući troškovi odraziti na izveštaje o zaradama kompanija.
23.01.2024
Kako se automobilska industrija prilagođava krizi na Crvenom moru
Zbog pouke iz pandemije, Volkswagen je pre nekoliko nedelja preusmerio brodove po Africi.
23.01.2024
Saobraćaj u Suecu najniži od 2021. kada je prolaz blokirao zaglavljeni brod
Tranzit komercijalnih brodova kroz Suecki kanal pao je na najniži nivo od kada je Ever Given blokirao plovni put pre skoro tri godine.
17.01.2024
Brodovi u Crvenom moru šalju signal da "nemaju veze sa Izraelom"
Sve veći broj teretih brodova u Crvenom moru emituje signal da nisu povezani sa Izraelom u nastojanju da izbegnu napade Hutija.
17.01.2024
Tigrov dobavljač iz Malezije već najavio kašnjenje i poskupljenje
Strateške sirovine, kao što su nafta, poljoprivredni proizvodi, metali, delovi za auto-industriju, prolaze tim putem i neminovno će poskupeti ako ovo potraje.
18.01.2024
Grčki teretni brod pogođen projektilom na Crvenom moru
Jačaju napadi na trgovačke brodove na plovnom putu za koji se i dalje upozorava da je opasan za plovidbu.
16.01.2024
Pojedine srpske firme u velikim problemima zbog sukoba u Crvenom moru
Za srpsku privredu nema alarmantne situacije zbog sukoba u Crvenom moru, ocenjuje Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.
16.01.2024
Jedan od faktora koji tome doprinose bili su napadi jemenskih militanata Hutija, koji su mesecima gađali brodove u oblasti Crvenog mora u znak protesta zbog rata Izraela sa Hamasom. To je primoralo brodove da plove oko Južne Afrike umesto kroz Suecki kanal, čineći putovanja nekoliko hiljada milja dužim.
Postoje i drugi primeri da teret sada plovi na veće udaljenosti, usled sankcija uvedenih Rusiji zbog njene invazije na Ukrajinu. Ogromne količine sirove nafte i goriva koje su se istorijski slale u Evropsku uniju se umesto toga vuku mnogo dalje do zemalja koje su još uvek spremne da preuzmu te zalihe, kao što su Indija, Kina i Brazil.
Međunarodna pomorska organizacija (IMO) postavila je neobavezujući cilj da sektor postigne neto nultu emisiju gasova staklene bašte do sredine veka. Ali postizanje tog cilja zahtevaće veliku transformaciju industrije koja se još uvek poprilično oslanja na fosilna goriva.
Zasebnim podacima iz Međunarodne pomorske organizacije (IMO) ranije su se procenile godišnje emisije CO2 iz brodskog transporta na više od milijardu tona do 2018. godine, iako je metodologija bila drugačija od one koju koristi Marine Benchmark.