U nedelji za nama Evropa je zadržala postojeće vrednosti kamata, a Srbija je potpisala trgovinski sporazum sa Egiptom. Bloomberg Adria je istraživala koje su najprofitabilnije grane u zemlji, dok je novi izveštaj pokazao koji su modeli automobila ovde najprodavaniji. Sedmicu je obojila i reklama koju je objavila slovenačka košarkaška zvezda.
Kamate u Evropi neće padati do jeseni, ECB pauzirala
Evropska centralna banka (ECB) u julu ipak nije rešila da nastavi da smanjuje kamatne stope, i pad cena zaduživanja će morati da sačeka septembar.
Nakon odluke ECB, kamatna stopa na depozite ostaje 3,75 odsto, na glavne operacije refinansiranja 4,25 odsto, a na marginalne kreditne olakšice 4,5 odsto, piše u saopštenju centralne banke. Kamate su pre jula bile najviše od osnivanja evrozone. Iako je za monetarnu politiku u Srbiji nadležna Narodna banka Srbije (NBS), stope ECB su od velikog značaja jer se u evrima nalazi 56,7 odsto javnog duga.
Godišnja inflacija u evrozoni u junu potvrđena je na 2,5 odsto, što je nešto niže od majskih 2,6.
Predsednica ECB Christine Lagarde nije želela da govori o mogućim ishodima septembarskog sastanka. "Današnja odluka je doneta jednoglasno. Ono što je takođe jednoglasna odluka je naša rešenost da odluke donosimo na osnovu podataka i da će svaki sastanak biti priča za sebe", rekla je Lagarde tokom pres-konferencije u četvrtak.
Srbija u Egipat mahom izvozi duvan, sporazum prilika da se to promeni
Sporazum o slobodnoj trgovini koji su, posle dve godine pregovora, pre nedelju dana potpisali predstavnici Srbije i Egipta znači daleko bolju konkurentsku poziciju za domaće proizvode, ističu stručnjaci, budući da su dosadašnje carine bile prilično visoke. Dokumentom je predviđeno ukidanje carine odmah po ratifikovanju ili postepeno smanjivanje nameta za široki spektar robe - od poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda do farmaceutskih i građevinskih.
Pomoćnik direktora sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije (PKS) Danijela Strižak navodi da će potpisivanje ovog sporazuma s Egiptom srpskoj privredi otvoriti mogućnost izlaska na još jedno, demografski potentno tržište. Sem toga, to je i tržište koje ima potpisane brojne sporazume o slobodnoj trgovini, kako s Evropskom unijom (EU), tako i sa svim arapskim zemljama, ali i državama Južne Amerike. Na ovu činjenicu osvrnuo se i Vučić na dan potpisivanja sporazuma, kazavši da dosad "nismo imali nikakvu šansu da izvozimo proizvode u Egipat, za razliku od država članica Evropske unije, sa kojima Egipat već ima potpisan sporazum o trgovini".
Podaci PKS pokazuju da je prošle godine ukupna spoljnotrgovinska razmena Srbije i Egipta iznosila 88,3 miliona dolara. Od toga, Srbija je izvezla robu u vrednosti od 41,7, a uvezla robu vrednu 46,6 miliona dolara.
Na 3.500 'škoda' u Srbiji se proda jedan 'rolls-royce', pokazalo istraživanje
U prvih šest meseci ove godine došlo je do porasta prodaje novih putničkih automobila (kategorija M1) i lakih komercijalnih vozila (kategorija N1) u Srbiji. U odnosu na isti period 2023, prodaja je skočila za 21,18 odsto, pokazalo je najnovije istraživanje Srpske asocijacije uvoznika vozila i delova. Istovremeno, više luksuznih marki poput Ferrarija i Rolls Roycea i dalje beleži jednocifrene rezultate.
Posmatrajući ukupno putnička i laka komercijalna vozila, češki brend Škoda je ubedljivi lider u Srbiji sa 3.573 prodatih komada. Slede Toyota, Volkswagen, Citroen i Renault.
Najprodavaniji putnički automobili u takozvanom premijum segmentu su bili oni kompanije BMW - 798 prodatih vozila. Mercedes-Benz ih je u datom periodu prodao 478, Audi 470, Volvo 192, Land Rover 96, Porsche 72, a Maserati 15. Lexus je prodao 12, Jaguar devet, Lamborghini pet, Ferrari tri, Bentley dva, dok je Rolls-Royce prodao tek jedno vozilo.
Struja, IT i nekretnine najveći magneti za profit u Srbiji
Srpska privreda zabeležila je povećanu investicionu i kreditnu aktivnost prošle godine, što je između ostalog doprinelo rastu BDP-a od 2,5 odsto. Privredna društva su uvećala obim ukupne poslovne aktivnosti i prema podacima Agencije za privredne registre (APR) ostvarila ukupne prihode od 18.671.237 miliona dinara, za 2,9 odsto veće u odnosu na 2022.
Profitabilno poslovanje privrede nastavljeno je već devetu godinu, i ostvaren je pozitivan neto rezultat od 972.446 miliona dinara. U tom rastu najviše prednjači sektor snabdevanja električnom energijom, čiji se neto dobitak povećao u 2023. za oko 300 odsto. To i ne čudi jer je godinu ranije (2022) ovaj sektor završio u gubitku od oko 42,2 milijarde dinara, da bi u 2023. neto dobitak dostigao 150,1 milijardu dinara.
Sledi oblast informisanja i komunikacija, gde je razlika u neto dobiti 33,3 odsto jer je u 2022. iznosila oko 82,3 milijarde dinara, a prošle godine oko 109,7 milijardi.
Luka Dončić, Jordan i 'Miki, Milane' - koliko košarkaš zarađuje van terena
Slovenački košarkaš Luka Dončić objavio je novi reklamni spot za Jordan Brand, a pažnju obožavalaca - naročito u Srbiji i regionu - privukao je izbor propratne pesme u videu. Reč je o numeri "Miki, Milane" srpske pevačice Vere Matović, koja je sada već postala njegov prepoznatljiv znak.
Prvi ugovor sa kompanijom Nike, na period od dve godine, sportista je potpisao još 2017, dok je igrao u Real Madridu. Saradnja je produžena 2019, kada se pridružio Jordan Brandu, a taj petogodišnji ugovor mu je obezbedio oko 75 miliona dolara. Prvi je evropski igrač kome je pripala čast da bude zaštitno lice linije Air Jordan. Prošle godine svetski mediji su izvestili da je u planu još jedan ugovor na pet godina koji bi značio da će partnerstvo trajati do 2029, međutim, njegova vrednost nije objavljena.
Na ovogodišnjoj Forbesovoj listi najplaćenijih sportista na svetu, pomenuti medij je Dončića stavio na 34. mesto, sa ukupnom zaradom od 55,1 milion dolara. Od toga, procenjuje se da je 40,1 milion zaradio od košarke, a ostatak (15 miliona) van terena.
Rangiranja sportista po primanjima variraju. Tako je na Sporticovoj listi najplaćenijih košarkaša NBA lige, Dončić na 14. mesto, sa ukupno 52 miliona dolara, od čega je 12 zarađeno van terena.