Jedan od najposećenijih italijanskih gradova, Venecija, u nedelju 14. jula završila je pilot-program kojim se turistima naplaćuje ulaz u jezgro grada. Dok vlasti najavljuju da će program biti nastavljen, budući da je gradu doneo čak dva miliona evra, kritičari su taj eksperiment nazvali neuspešnim.
Ispred železničke stanice Santa Lusija, u subotu se okupilo na desetine aktivista kako bi protestovali zbog takse od pet evra za ulazak u grad, za koju kažu da ipak nije odvratila posetioce.
"Program naplate ulaznica je neuspešan, kao što pokazuju gradski podaci", rekao je Giovanni Andrea Martini, opozicioni član gradskog veća. Budući da je tokom prvih 11 dana probnog perioda u Veneciji prosečno zabeleženo 75.000 posetilaca, Martini kaže da je to za 10.000 više svakog dana nego u isto vreme 2023.
Opširnije
Turisti će ove godine potrošiti 800 milijardi evra
U prvoj polovini godine destinacije na jugu Evrope i Mediteranu beleže značajan porast dolazaka stranih turista u odnosu na isti period 2019. godine.
13.07.2024
McKinsey: Dubrovnik najugroženija destinacija zbog prevelikog turizma
Direktor McKinseya u Hrvatskoj poručuje da je neophodno primeniti inteligentne sisteme za upravljanja turističkim tokovima.
14.07.2024
Hvarske oaze luksuza - pogledajte pet najboljih hotela
Hvar je luksuzno ostrvo gde se kultura i stil života spajaju na maloj udaljenosti.
06.07.2024
Primer Italije rešenje za političku krizu u Francuskoj?
Francuskoj predstoji nekoliko dana političkog cenkanja između najvećih političkih stranaka.
02.07.2024
Venecija je porez na jednodnevne izlete koji se mahom obavljaju vikendom i praznicima, od 25. aprila pa do sredine ovog meseca, uvela 2024. godine. U poslednja dva i po meseca, skoro 438.000 turista je platilo taj namet, čime je ostvaren prihod od oko 2,19 miliona evra.
Ipak, treba pomenuti da taksa ne važi za ljude koji borave u venecijanskim hotelima, a kojima se već naplaćuje boravišna taksa. Takođe, izuzeci su deca mlađa od 14 godina, stanovnici regiona, studenti, radnici, oni koji dolaze u posetu rodbini.
Protivnici ovog programa kažu da on nije uspeo da Veneciju učini pogodnijim mestom za život lokalaca, kako je bilo planirano. Kako je rečeno iz turističke organizacije grada, u istorijskom centru sada ima više turističkih ležajeva nego zvaničnih stanovnika, a taj broj iznosi rekordnih 50.000.
Slične mere sada uvode brojni evropski gradovi, poput Amsterdama i Barselone, zbog prekomernog turizma koji je počeo da ometa dinamiku grada i svakodnevicu lokalnog stanovništva. Recimo, katalonska prestonica zabranjuje kratkoročni najam smeštaja od 2029. godine.
Inače, raste broj turista u Evropi generalno, a prema procenama, oni će ove godine potrošiti 800 milijardi evra. Broj stranih dolazaka u evropskim zemljama veći je 12 odsto nego 2023. godine.