Federalne rezerve Sjedinjenih Američkih Država rešile su da ne diraju kamatne stope koje se u najvećoj privredi sveta nalaze na decenijskom rekordu, a u sredu su investitori dobili i bolji uvid u način razmišljanja centralnih bankara u SAD.
Hyundai i LG Energy Solution otvorili su fabriku baterijskih ćelija vrednu 1,1 milijardu dolara u Indoneziji, a kompanija Tesla je pozitivno iznenadila investitore i analitičare prodajom u drugom kvartalu.
U Srbiji su u centru pažnje ponovo bile tehnološke kompanije i njihovo finansiranje, a saznali smo i više o rastu zarada u ovom sektoru. Evo šta to danas treba da znate:
BIG kupuje novosadsku Promenadu za 177 miliona evra
Dva najveća novosadska tržna centra, BIG i Promenada, uskoro bi mogli da budu deo iste kompanije. Srpska podružnica kompanije CEE BIG BV postaće vlasnik novosadskog tržnog centra Promenada, navodi se u saopštenju kompanije NEPI Rockcastle, koja je vlasnik Promenade.
"NEPI Rockcastle saopštava da je 3. jula sklopila obavezujući ugovor o prodaji 100 odsto akcija svoje ćerke firme NE Property N.V., u čijem se vlasništvu nalazi tržni centar 'Promenada Novi Sad', sa srpskom podružnicom kompanije CEE BIG BV", piše u saopštenju, u kom se dodaje da je cena iz ugovora 177 miliona evra.
Kompanija NEPI Rockcastle nakon ovoga neće poslovati u Srbiji, a navode da je odluka o prodaji deo njihove strategije da ulažu samo u zemljama sa investicionim kreditnim rejtingom.
Prihode od prodaje NEPI će upotrebiti za dalju izgradnju i akvizicije, dodaje se. Ugovor još uvek nije finalizovan jer se čeka odobrenje Komisije za zaštitu konkurencije i odobrenje finansiranja od strane banke, piše u saopštenju.
Komisija je postupak pokrenula u aprilu uz obrazloženje da bi spajanje moglo značajno da uveća stepen koncentrisanosti na ovom tržištu. Iz BIG-a tvrde da su objekti drugačije prirode i da nema preklapanja u koncentraciji.
EU daje 1,2 milijarde evra za Zapadni Balkan, Srbiji za prugu na Koridoru 10
Evropska komisija najavila je šesti investicioni paket u sklopu Ekonomskog i investicionog plana EU za Zapadni Balkan od 1,2 milijarde evra investicija.
Kroz paket će se osigurati podrška za osam novih vodećih investicija u oblasti vodosnabdevanja i kanalizacije, tretmana otpadnih voda i železničkog transporta, inovacije i zelene transformacije malih i srednjih preduzeća. Investicije će se realizovati u bliskoj saradnji sa partnerima sa Zapadnog Balkana i međunarodnim finansijskim institucijama.
U sklopu prvog je predviđena obnova infrastrukture za vodosnabdevanje i kanalizaciju u Crnoj Gori i BiH, kod drugog je reč o napretku na železničkoj infrastrukturi na Koridoru 10, uz brzu prugu Beograd - Velika Plana, koja omogućava brži protok putnika i tereta u regionu, a kod trećeg prioriteta reč je o pokretanju novog fonda za inovacije i zelenu transformaciju preduzeća u regionu.
Srpski Lupa Technology prikupio 1,8 miliona dolara, rundu predvodi SC Ventures
Srpski startap Lupa Technology prikupio je investiciju od 1,8 miliona dolara, koju je predvodio regionalni VC (engl. venture capital - rizični kapital) fond South Central Ventures. Reč je o softverskoj kompaniji koja operiše na klaudu, a fokusirana je na građevinsku industriju.
Kako se navodi u saopštenju South Central Venturesa, Lupa Technology je pionir u analitici građevinskih podataka i veštačkoj inteligenciji. Ima kancelarije u Njujorku i Beogradu, odakle opslužuje klijente širom sveta.
Od pomenutih 1,8 miliona dolara, South Central Ventures je uložio 1,5 miliona, dok su Svetska banka i Evropska komisija (kroz program Katapult koji vodi Fond za inovacionu delatnost) učestvovale sa dodatnih 300 hiljada. Fond posluje u četiri grada regiona - Beogradu, Ljubljani, Zagrebu i Skoplju - i dosad je investirao u više od 40 tehnoloških kompanija u ranoj fazi. Ulaganje u Lupa Technology im je prva investicija u jedan srpski startap ove godine.
Klijenti Lupa Technologyja uključuju investitore u nekretnine, izvođače radova, inženjerske, advokatske, osiguravajuće i druge firme. Među primarnim tržištima su im Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Evropska unija i region arapskih zalivskih zemalja.
Ekonomija i demografija: Šta čeka Srbiju dok Nemačka gubi primat
Glavni problem razvijenih ekonomija (i na zapadu i na istoku), pored svih izazova koje prate globalizaciju i uspostavljanje lanaca snabdevanja na održivim principima, u narednim decenijama neće biti ni inflacija, ni recesija, već demografija.
Taj trend će, iako prisutan u gotovo svim razvijenim privredama, najveću glavobolju zadati Evropskoj uniji, a naročito Nemačkoj, smatra Peter Zeihan, geopolitički analitičar.
Pored toga što je sa Nemačkom povezana kroz spoljnu trgovinu i investicije, demografija ni Srbiji ne ide naruku, jer i ona prolazi kroz proces depopulacije i starenja stanovništva, rekao je za Bloomberg Adriju Branimir Jovanović, ekonomista Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije.
Kao i u drugim zemljama, ekonomske implikacije ovih trendova su višestruke, a odnose se na sporiji privredni rast zbog nedostatka radne snage, rast budžetskih troškova za penzije i zdravstvo, i slabljenje kapaciteta za inovacije i produktivnost.
Sledi…
Danas će biti održani parlamentarni izbori u Velikoj Britaniji, dok će u SAD biti obeležen Dan nezavisnosti.
Nakon jučerašnjeg objavljivanja zapisnika sa sednice Federalnih rezervi, danas će detalje sa svog prethodnog sastanka objaviti Evropska centralna banka (ECB).
Pored toga, Nemačka će objaviti izveštaj o porudžbinama iz fabrika, a Švajcarska će izvestiti o mesečnom rastu cena.