Dugoročno izdavanje i stan na dan su dve najčešće opcije kada govorimo o zakupu stambenog prostora u Srbiji, a zanimalo nas je da li je moguće izdati stan na period od mesec ili dva, ali tako da se ne naplaćuje cena po danu - po pravilu skuplja varijanta u odnosu na mesečnu rentu.
To bi značilo da iznajmite stan na, recimo, 30 dana dok boravite u Beogradu zbog posla ili turistički, a da za taj period ne budete prinuđeni da izdvojite kao za 30 dana dnevnog najma, odnosno 1.350 evra (ako računamo 30 dana i okvirno najnižu cenu za Beograd od 45 evra po danu).
Kirije trenutno imaju tendenciju pada, ali blagu. I dalje prkose pretpandemijskim nivoima i iluzorno bi bilo misliti da će se vratiti na staro. Međutim, moguće je naći povoljniju opciju za stanovanje u odnosu na pre godinu ili dve. Za dvosoban stan u centru i na Vračaru - top lokacijama za strance ili digitalne nomade - prosečna mesečna kirija je 800 - 900 evra.
Opširnije
Vidaković o porezu na nekretnine u Hrvatskoj: U plejadi glupih predloga, ovaj je pri vrhu
Problemi na hrvatskom tržištu nekretnina se neće i ne mogu rešiti uvođenjem poreza na nekretnine, smatra Neven Vidaković.
22.04.2024
Vikendice opet u modi - kvadrat na Kosmaju i Kopaoniku kao u Beogradu
Prodaja vikendica u padu, osim na turističkim loakcijama, ali cene rastu.
06.05.2024
Pet stvari koje danas treba da znate: Raste gradnja stanova u Beogradu
Tendencija povećanja broja izdatih građevinskih dozvola započeta u januaru, nastavljena je u februaru, posle pada krajem prošle godine.
16.04.2024
Cene nekretnina padaju u EU, ali ne i u Srbiji
U poslednjem tromesečju 2023. cene nekretnina pale za 1,1 odsto u evrozoni i porasle za 0,2 odsto u EU, u poređenju sa istim kvartalom prethodne godine
12.04.2024
Jasno je da je zakupac na gubitku ukoliko mu treba stan na mesec ili mesec i po, a mora da ga plaća po ceni dnevnog zakupa, jer je česta pojava da vlasnik ne želi da izda stan na tako kratak period.
Ključne stavke ugovora o zakupu stana
Ne postoji konkretno zakon o zakupu stana, ali postoji ugovor o zakupu stvari koji je regulisan Zakonom o obligacionim odnosima. Ukratko, definiše se kao ugovor kod kojeg jedna strana predaje određenu stvar drugoj strani, a najčešće se susrećemo sa ugovorom o zakupu stana. Još preciznije, tu vrstu ugovora reguliše Zakon o stanovanju i održavanju zgrada.
U praksi, ne drže se svi stanodavci odnosno zakupci pisane forme ugovora (obavezna po zakonu), ali onda kada to jeste slučaj - moraju se definisati sledeće norme: mesto i datum zaključenja ugovora, podaci o ugovornim stranama i o stanu, vreme trajanja zakupa, iznos, način i rokovi plaćanja, odredbe o međusobnim obavezama ugovornih strana o korišćenju i održavanju stana i načinu plaćanja ostalih troškova, uslovi za otkaz ugovora.
Dakle, iako se kao norma pominje "vreme trajanja zakupa", zakonom nije definisano koliko najkraće (kao ni najduže) taj period može da traje. Kako se navodi, "ugovor o zakupu prestaje otkazom, a njegovo trajanje nije određeno niti se može odrediti iz okolnosti ili običaja".
Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada propisano je da otkazni rok u ovom slučaju ne može biti kraći od 90 dana.
Koje su opcije onda?
Kada pretražujete stan preko oglasa, pronaći ćete opciju "stanovi" i "stan na dan", pri čemu u prvu spada dugoročni zakup i stvar je dogovora sa stanodavcem: da li je voljan da izda stan u kraćem roku. Negde je uslov čak minimum šest meseci ili godinu, jer vlasnici stanova ne vole da često menjaju stanare. Hoće nekoga ko je pouzdan, ali i da se finansijski osiguraju na duže.
S druge strane, Airbnb bi mogao biti prikladnija, mada i skuplja varijanta za traženje stana na kraći rok.
Kada unesete željene parametre (lokaciju, datum, kategoriju smeštaja, period boravka), otvaraju se razne opcije i na licu mesta možete videti da li se stan/kuća može iznajmiti samo na minimum 60 dana ili ne.
Zapravo, odabravši određenu jedinicu, kod dela za unošenje željenih datuma (dolazak/odlazak) pisaće "minimalni boravak 60 noćenja", ali imajte na umu da to nije slučaj uvek. Negde je moguće zakupiti na kraći rok, mada su cene tada generalno više u odnosu na prosečne.
Dakle, stanodavci još uvek imaju slobodu da odrede parametre po kojima će izdavati smeštaj, a da pritom ne krše zakon i ne prave ustupke ako im neka opcija nije isplativa ili prihvatljiva. Ono čemu eventualno mogu da se nadaju svi koji su u potrazi za stanovima na rok od mesec do dva - jeste masovniji turizam u Srbiji, podstaknut (zabavnim) događajima, kao i uticaj mladih.
Za razliku od Srbije i regiona, koji još uvek osluškuju obim turizma i priliva stranaca zarad posla (digitalni nomadi, predstavnici kompanija, itd.), u svetu su popularne platforme za izdavanje smeštaja koje vas podstiču da često putujete, a da ne potrošite mnogo novca: dobar primer su home exchange i couchsurfing. Ova druga vas poziva sloganom "Upoznaj lokalce i ostani s njima - širom sveta".
Skupa zabava
Najčešći povod za okupljanje velikog broja ljudi na jednom mestu, sa svih strana sveta, jesu koncerti. Gotovo nijedan drugi zabavni događaj nema tu moć. Međutim, mimo kupovine ulaznice i organizacije prevoza/putovanja, na spisak svojih ne tako malih troškova treba dodati i smeštaj.
U Beogradu je krajem maja nastupio nemački bend Rammstein, za kojim već mesecima unazad vlada pomama. To je svakako bila dobra prilika ne samo za domaći turizam već i za stanodavce. Grupa je imala dva koncerta, 24. i 25. maja, a svi hotelski kapaciteti bili su popunjeni.
Sredinom jula, očekuje nas i festival Exit, koji je s vremenom postao sinonim za strani turizam u Srbiji, ali i za papreno podizanje cena smeštaja u Novom Sadu i okolini. Ponovo, reč je o kratkoročnom zakupu - do nedelju dana.
Međutim, kako se društvene i poslovne prilike menjaju, odnosno sama klima u Srbiji i Adria regionu po pitanju umrežavanja, internacionalizacije i turizma, možda i možemo očekivati da zažive neke inovativnije i sveobuhvatnije forme ugošćavanja. Za početak, da postoji veća doza fleksibilnosti.
Ne treba zaboraviti da je u martu povećan broj turista za 11,7 odsto u odnosu na isti mesec 2023, te da je ova privredna grana zajedno sa ugostiteljstvom i uslugama neretko ekonomski generator. Istog meseca 2024, u odnosu na mart 2023, broj noćenja domaćih turista veći je za 10,2 odsto, a broj noćenja stranih turista - za 9,7 odsto.
Menjaju se navike u društvu
Aktuelne tendencije na tržištu treba prilagoditi i dolazećim generacijama, odnosno njihovim zahtevima i potrebama. Globalna istraživačka firma RealPage sprovela je istraživanje na 2.000 učesnika u SAD i utvrdila da je dve trećine (66 odsto) zakupaca zadovoljno svojom trenutnom stambenom situacijom, pri čemu primat daju finansijskoj slobodi i povoljnijem rentiranju nego kupovini nekretnine, dok istovremeno žele fleksibilnost u radu na daljinu i "testiranje" novih lokacija za život.
Posebno zakupci iz generacije Z, njih 51 odsto, smatraju da je iznajmljivanje bolja opcija od kupovine. Utoliko pre, ako se sličan trend prelije na Srbiju i Balkan, biće potrebno praviti određene ustupke zarad ispunjenja tržišnih zahteva. Mladi će možda želeti da dva meseca žive u Beogradu, dva meseca u Novom Sadu i isto toliko ili manje u nekom drugom gradu, ali da stan plaćaju po razumnoj ceni i bez uslovljavanja o minimalnom periodu boravka.
Trenutno, podaci RGZ-a ukazuju da ne kopiramo tako lako i brzo model Zapada. U prvom polugodištu 2023. godine 15,2 odsto svih transakcija stanova bili su mladi kupci, u uzrastu od 18 do 30 godina. Prosečan kupac stana u Srbiji je sve mlađi; imao je 45 godina u 2023, 46 godina u 2022, a 49 godina 2018.
Ipak, ako znamo da će generacija Z (rođeni između 1995. i 2009. godine) činiti 27 odsto radne snage do 2025, a samim tim i veliki deo zakupaca, onda njihove potrebe ne treba zanemariti. Oni se ujedno opisuju kao "prva globalna generacija", upravo zbog slobode putovanja, načina života, umrežavanja, čestog menjanja adresa stanovanja ali i posla.
Jedna studija pokazuje da zaposleni iz generacije Z mogu da promene posao do 10 puta između svoje 18. i 34. godine. Jasno je da to ne znači nužno ostajanje u istom gradu ili u istoj državi.