Nakon prvog direktnog iranskog napada na Izrael, avio-kompanije razmatraju sve manje opcija za letove između zemalja Bliskog istoka, Evrope i Azije.
Nekoliko bliskoistočnih zemalja, među kojima su Jordan, Irak i Liban, objavilo je zatvaranje svog vazdušnog prostora nakon što je Iran lansirao dronove i rakete. I Izrael i Iran su takođe uveli ograničenja u saobraćaju aviona iznad svog vazdušnog prostora.
Nekoliko avio-kompanija menja rute ili izbegava problematična područja, što će povećati vreme leta i povećati troškove goriva. Među njima su Qantas Airways, Singapore Airlines i Deutsche Lufthansa, dok je Kuwait Airways saopštio da preusmerava letove iz "zone napetosti".
Opširnije
Iran napao Izrael, ispaljeno više od 200 projektila i dronova
Iran je u nedelju ujutru ispalio više od 200 balističkih i krstarećih projektila i dronova na Izrael.
14.04.2024
SAD predviđaju direktni raketni udar Irana na Izrael
SAD i saveznici veruju da su veliki napadi Irana raketama ili dronovima na vojne i vladine ciljeve u Izraelu neizbežni.
11.04.2024
Nafta u blagom porastu, trgovci oprezni zbog napada Irana na Izrael
Nafta je porasla drugu sesiju zaredom, dok trgovci prate mogući napad Irana ili njegovih saveznika na Izrael.
11.04.2024
Lideri EU pozivaju na nove sankcije Belorusiji, Severnoj Koreji i Iranu
Lideri Evropske unije će sledeće nedelje pozvati na nove sankcije protiv Belorusije, Severne Koreje i Irana.
12.03.2024
Ako eskalira situacija sa Iranom, barel nafte dostiže 100 dolara
Nastavljaju se tenzije na Bliskom Istoku, gde su Hutiji ispalili rakete na komercijalni brod u vlasništvu SAD.
19.01.2024
Ko zaista upravlja moreuzima od kojih zavisi svetska ekonomija
Iznova i iznova, počevši od 2022. godine, politička i vojna praksa nas uče važnoj, a naizgled zaboravljenoj lekciji nadmoći geopolitike nad ekonomijom.
07.01.2024
Swiss International Air Lines je saopštio da će do daljeg obustaviti letove za Tel Aviv, a svi njeni avioni će izbegavati iranski, irački i izraelski vazdušni prostor.
Izrael je u subotu zatvorio svoj vazdušni prostor za domaće i međunarodne rute, pre nego što je ponovo otvoren u nedelju ujutro.
Jordan, Liban i Irak su privremeno zatvorili svoj vazdušni prostor za dolazne, odlazne i tranzitne letove iz predostrožnosti. Aman je produžio zatvaranje za nekoliko sati, navodeći rastuće rizike u regionu, prenose državni mediji.
Strane avio-kompanije često koriste iranski vazdušni prostor za letove između Evrope i Indije ili jugoistočne Azije. Vazdušni prostor Bliskog istoka složen je i rizičan. Avio-kompanije se suočavaju sa nizom izazova nakon što je ruska invazija na Ukrajinu prekinula pristup mnogim avio-prevoznicima, primoravajući ih na dugoročne diverzije koje traju do danas.
Ranije u ratu Izraela protiv Hamasa u Gazi, avio-kompanije su se suočile sa brojnim prekidima prvenstveno u Tel Avivu, otkazujući letove u zemlji i iz nje.
Najnovije promene rute dolaze kada su Izrael i njegovi saveznici, sa SAD na čelu, odbacili iranski odgovor na navodni izraelski napad na iransku ambasadu u Siriji 1. aprila, u kojem je ubijen visoki vojni komandant. Iran je u subotu saopštio da su njegove snage zauzele kontejnerski brod povezan sa Izraelom u blizini Ormuskog moreuza.
Nekoliko dana ranije, Lufthansa, nemački nacionalni prevoznik, obustavila je letove za Teheran, a sestrinska kompanija Austrian Airlines sledila je taj primer. Qantas je takođe privremeno prilagodio svoje direktne letove Pert-London tako da lete preko Singapura za dodatno gorivo potrebno da bi se izbegao rizičan region.
Singapur Air je naveo da njegovi letovi ne prelaze iranski vazdušni prostor. Cathay Pacific pomno prati situaciju na Bliskom istoku, ali njene operacije ostaju normalne, rekao je portparol u saopštenju u nedelju.