Rejting agencija Fitch potvrdila je kreditni rejting Srbije na nivou BB+, dok su devizne rezerve porasle na novi rekord. Uprkos padu stanogradnje, vrednost radova u građevinarstvu je zabeležila dvocifreni rast.
Nakon akvizicije IT firme Syrmia, iz HTEC Groupa su govorili za redakciju Bloomberg Adrije o svojim planovima, a kako stvari stoje, izlazak na berzu u Njujorku nije nešto što bi moglo da se očekuje uskoro. Evo šta to danas treba da znate.
Građevinarstvo raste dvocifreno, ali stanogradnja pada
Vrednost građevinskih radova u četvrtom kvartalu 2023. godine u Srbiji porasla je u tekućim cenama, za 13,9 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, dok je u stalnim cenama rast 11,1 odsto, saopštio je RZS. Ovaj rast je nosila infrastruktura, i to pretežno na jugu i istoku zemlje, dok stanogradnja beleži pad.
Posmatrano prema vrsti građevina, ukupna vrednost građevinskih radova u ovom kvartalu u odnosu na isti kvartal prošle godine porasla je na ostalim građevinama za 20,3 odsto, a na zgradama je opala za četiri odsto u stalnim cenama.
U poslednjem kvartalu 2023, vrednost izvedenih građevinskih radova najviše je povećana u Regionu Južne i Istočne Srbije, 22,6 odsto u odnosu na isti kvartal 2022. godine, zatim sledi Beogradski region, 20,3 odsto pa Region Vojvodine, 16,4 odsto, dok je vrednost izvedenih građevinskih radova opala samo u Regionu Šumadije i Zapadne Srbije, 7,9 odsto, u stalnim cenama.
HTEC posle akvizicije Syrmije: IPO nije u planu ove godine
U nedelji kada su saopštili svoju najnoviju akviziciju - preuzimanje beogradske IT firme Syrmia iz Beograda - iz HTEC Groupa za Bloomberg Adriju su govorili o ključnim stvarima koje su prethodile tom preuzimanju i strateškim planovima.
Koliko je protekli period bio dinamičan i izazovan, možda u najkraćem opisuje činjenica da su u proteklih godinu i po kupili bosanskohercegovački Mistral, dobili najveći zajam koji je do tada u IT industriji u regionu odobrio EBRD, ali i otpustili 200 zaposlenih.
Svetski tehnološki sektor počeo je da pokazuje ozbiljnije znake krize još sredinom 2022, a posledice su i te kako osetili ovdašnji predstavnici industrije. U međuvremenu, pojavila se nova, dominantna tendencija u grani - veštačka inteligencija. O dešavanjima u samoj kompaniji, ali i celokupnoj industriji, razgovarali smo sa Katarinom Urošević, šefom osoblja (engl. chief of staff) kompanije HTEC.
Titovi oldtajmeri i vredna zbirka automobila našli novi dom u Beogradu
Beograđanin za kojeg se priča da je vozio neregistrovani "hyundai" od 500 evra, sakupio je kao pasionirani ljubitelj starih automobila zavidnu zbirku četvorotočkaša tokom više decenija.
Bratislav Petković, bivši ministar kulture i reditelj, posedovao je vrednu kolekciju automobila koja je privremeno ostala bez krova nad glavnom i sada je razbacana po privatnim lokacijama širom Beograda. Reč je o kolekciji od oko 100 automobila, od čega je polovina bila u zgradi Muzeja automobila i činila je oko 60 odsto postavke. Međutim, zbirka je iseljena iz Ulice Majke Jevrosime, a nova lokacija za oldtajmere postaće Muzej nauke i tehnike na Dorćolu.
Iako se ne zna tačno koliko zbirka vredi, ona sadrži primerke velike istorijske vrednosti, poput automobila koje su vozili nekadašnji predsednik SFRJ Josip Broz Tito, ali i premijer Zoran Đinđić, automobil sa kraja 19. veka i far automobila u kome je ubijen kralj Aleksandar.
Više o samoj kolekciji pročitajte u tekstu na LINKU.
Četvorodnevna radna nedelja – korak ka većoj produktivnosti?
Nedelja tradicionalno donosi i tekst Aleksandra Đokića, a kolumnista se ovaj put bavio četvorodnevnom radnom nedeljom, o kojoj se kao modalitetu rada sve više govori.
Naime, Nemačka je postala najnoviji poligon za testiranje četvorodnevne nedelje. U toj državi je planiran novi pilot-projekat, koji podrazumeva učešće 45 kompanija, a trebalo bi da započne u tekućem mesecu. Upravo je ovaj projekat ponovo aktuelizovao ideju četvorodnevne nedelje.
Ova ideja je uzela maha tokom pandemije korona virusa, kada su restriktivne mere za suzbijanje širenja date bolesti prinudile kompanije širom sveta da se prilagode novonastaloj situaciji tako što su menjale svoju strukturu i način rada.
Više o samim prednostima i manama primene ove ideje pročitajte u tekstu na LINKU.
Sledi…
Danas će biti objavljeni indeksi cena proizvođača proizvoda poljoprivrede i ribarstva za decembar, dok će kasnije u toku nedelje Narodna banka Srbije predstaviti svoj izveštaj o inflaciji sa novim kvartalnim projekcijama.
Sutra će u poseti Srbiji biti premijer Grčke Kyriakos Mitsotakis, a investitori će sa nestrpljenjem čekati i obraćanja više zvaničnika Evropske centralne banke (ECB) i Federalnih rezervi.