Jednog vedrog jutra u septembru 2022. godine, Queen Majeda, izbledeli plavo-beli tanker natovaren brodskim dizel uljem vrednim više od dva miliona dolara, napustio je libijsku luku Bengazi i krenuo za Porto Romano u Albaniji.
Zuhair Alkuafi, 55-godišnji libijski kapetan, tretirao je putovanje kao i prethodna: imao je potpisan sertifikat koji pokazuje da gorivo potiče iz Libije od Brega Petroleum Marketing, ogranka Nacionalne naftne korporacije.
Četiri dana kasnije, kada je Queen Majeda ušla u albanske vode, Alkuafi je ugledao mali čamac, kako je kasnije ispričao. Bio je to brod obalske straže, a kada se jedan oficir ukrcao, Alkuafi mu je ponudio čaj dok je pogledao dokumenta o teretu. "Rekao je da nema problema", rekao je Alkuafi. Zatim je uz njega došao veći brod obalske straže. "Tada sam znao da nešto nije u redu."
Opširnije
Geopolitika od Srbije pravi potencijalno žarište za šverc goriva
Sa eskalacijom situacije u Ukrajini prošle godine, stanje sa energentima počelo je da se komplikuje.
08.08.2023
(Ne)uspešne cake dunavskih krijumčara goriva
Od početka 2023. srpski carinici su na rekama onemogućili krijumčarenje oko 40 tona naftnih derivata.
17.08.2023
Gorivo: Srbi ga švercuju, Slovenci imaju dizajnersko
Krijumčarenje goriva. To je realnost u Srbiji.
06.10.2023
Čijim dizelom je Evropa zamenila ruski?
Ruski dizel je do februara ove godine bio dominantan na evropskom tržištu.
04.12.2023
Rusija pronašla 'rupu' i zaradila 11 milijardi dolara uprkos sankcijama
Prošle godine su SAD i njeni saveznici iz Grupe sedam ograničili cenu izvoza ruske nafte.
06.12.2023
Hapšenje za šverc
Albanski inspektori su utvrdili da su čak i rezervoari za vodu bili puni hiljadama galona gasnog ulja. Oni su takođe sumnjali da su dokumenta koja pokazuju da gorivo potiče iz Libije falsifikovani. Naime, Brega upravlja gorivom u Libiji, dok je nacionalna naftna kompanija jedini entitet ovlašćen za uvoz i izvoz naftnih derivata u afričkoj zemlji zahvaćenoj sukobima.
Alkuafi je dobio instrukcije da Queen Majedau odveze u luku u Draču, gde ih je čekala kolona policijskih vozila. On i njegovih desetak članova posade odvezeni su u policijsku stanicu i optuženi za šverc.
Predviđeni primalac, rekli su albanski tužioci i članovi posade, bila je Kastrati Group, energetska kompanija koja upravlja mrežom benzinskih pumpi širom Albanije. Roba nije bila naplaćena. Nije bio isplaćen ni vlasnik broda Nuri Eldawadi, libijski biznismen na čijem se Facebook profilu vidi kako pozira sa stranim automobilima i jahtama. Njegova kompanija, Eldawadi Shipping, upravljala je brodom Queen Majeda iz Turske do početka 2022. Sada je registrovana na Maršalskim ostrvima, prema bazi podataka Međunarodne pomorske organizacije. U junu 2022. brod je promenio zastavu na brodu iz libijske u zastavu Kameruna, zemlje koju je pomorska industrija stavila na crnu listu zbog nedostatka nadzora.
Kastrati je u mejlu potvrdio da je primio isporuke brodskog dizel ulja od Queen Majeda u julu i avgustu, ugovorene preko kompanije u Dubaiju. Ali Kastrati je rekao da nije imao kupoprodajni ugovor za teret koji je Queen Majeda nosila u septembru. "Kastrati Grupa je sprovela svaku poslovnu transakciju sa najvećim integritetom i transparentnošću", rekla je portparolka kompanije. Eldawadi nije odgovorio na zahteve za komentar.
Zadržavanje broda pokrenulo je više pitanja o navodnom švercu goriva. Ko stoji iza toga? Koliko je krađa bila raširena? Kako je šverc izveden? Odakle gorivo? I gde je otišao novac?
Bila bi potrebna skoro godina da se odgovori na sva ta pitanja. Ali istraga Bloomberg Newsa zasnovana na evidenciji otpreme i intervjuima sa libijskim zvaničnicima, ljudima koji su upoznati sa libijskim naftnim poslovima i članovima posade otkrila je da se čak 40 odsto goriva koji se uvozi u zemlju u okviru vladinog programa subvencija - ili oko pet milijardi dolara godišnje - curi kroz nelegalnu trgovinu. Veliki deo tog uvoznog goriva dolazi iz Rusije. I preusmerava se na zemlje u Evropi koje su zabranile uvoz tih istih proizvoda.
"Zatvaranje evropskih tržišta nakon ruske invazije na Ukrajinu i zapadnih sankcija koje su usledile dovele su do naglog porasta izvoza ruske rafinisane nafte u Severnu Afriku, regionu sa nedostatkom rafinerija", rekao je Charles Cater, direktor istrage u Sentri, neprofitne organizacije sa sedištem u Vašingtonu koja je nedavno izvestila o porastu korupcije i nezakonitih aktivnosti u Libiji i pružila pomoć u istraživanju za ovu priču. "Ova poplava uvoza nafte direktno je povezana sa uspešnim operacijama šverca goriva u Libiji."
Luka u Draču, najveća u Albaniji, bila je sablasno tiha u vrelo popodne u utorak u julu. Žuti i plavi kranovi koji pomeraju kontejnere bili su u mirovanju, a malo radnika se videlo na toploti koja je zračila sa dokova. Na istočnom kraju luke, Queen Majeda je bila vezana za Kej 2.
Prošlo je deset meseci otkako je brod prisilno ušao u luku. Usamljena metalna stolica sa izlizanim najlonskim naslonom nalazila se na prednjoj palubi. Bliže mostu, gde bi se inače nalazili brodski oficiri, nekoliko majica i peškira visilo je sa užeta za veš.
Alkuafi, kapetan, odgovarao je na pitanja Bloomberga preko WhatsAppa. On je negirao da je počinio prekršaje, rekavši da nije njegov posao da proverava papirologiju. Rekao je da je angažovan u aprilu 2022. na petomesečni ugovor za 3.500 dolara mesečno. "Mi smo radnici po ugovoru između nas i kompanije", rekao je Alkuafi. "Mi nismo vlasnici broda ili pošiljke. Ne znam zašto nas drže."
Kapetan je nagovestio da je bio spreman da razgovara lično, ali je u junu prestao da uzvraća poruke i tog popodneva u Draču ga nigde nije bilo. Umesto toga, glavni oficir broda, Emad Shaalah, izašao je iz vrata na vrhu zarđalog prolaza. U početku nije bio voljan da govori, rekavši da ne želi da uznemiri vlasnika broda, za koga je rekao da plaća advokata koji zastupa posadu.
Ali u narednih nekoliko dana delio je svoj očaj. Posle šest meseci u zatvoru, rekao je, njemu i ostalim članovima posade dozvoljeno je da se vrate na brod u kućnom pritvoru. Nedostajala mu je ćerka, koja se rodila neposredno pre nego što je isplovio iz Bengazija i koja će uskoro proslaviti prvi rođendan.
Iskusni pomorac iz Tripolija, Shaalah je počeo da radi na Queen Majeda u julu 2022. On je rekao da je brod isporučio robu u Albaniju tog jula i avgusta bez incidenata i da je bio iznenađen kada je zadržan u septembru. "Sve je bilo isto, ista papirologija, isti kupac", rekao je. "Nismo uradili ništa loše."
Albanski istražitelji pričaju drugačiju priču. U vreme poslednjeg putovanja Queen Majeda, imali su obaveštajne podatke koji su sugerisali da je plovio sa falsifikovanim dokumentima. Sumnjali su da bi gorivo, da je ušlo u Albaniju, bilo prodato lokalnim benzinskim pumpama i eventualno ponovo izvezeno u druge zemlje, rekao je zvaničnik za sprovođenje zakona koji je tražio da ne bude identifikovan jer je slučaj u toku.
Nedaleko od mesta gde je pristajala Queen Majeda nalazi se dvospratnica sa italijanskom zastavom na ulazu. To je ispostava Guardia di Finanza, policijske snage koja istražuje ekonomske i finansijske zločine. Tamošnje italijansko vojno osoblje blisko sarađuje sa albanskom obalskom stražom na praćenju sumnjivih aktivnosti na Jadranskom moru, koje razdvaja dve zemlje.
Tokom godina, kancelarija je istraživala trgovinu drogom i ljudima. Godine 2022. oficiri su počeli da primećuju još jedan trend: albanski ribarski brodovi su se bavili transferima broda na brod na moru sa čamcima koji su dostavljali gorivo krijumčareno iz Libije.
Libija, koja ima najveće rezerve nafte u Africi, ima male kapacitete za preradu. Dakle, nacionalna naftna kompanija uvozi gorivo po tržišnim cenama i prodaje ga građanima uz velike popuste, praktično ga poklanjajući kao društvenu korist, stvarajući prilike švercerima da ga prodaju po višim cenama.
U januaru 2023. Guardia di Finanza je pomogla u hvatanju dva ribarska plovila, Geni pod albanskom zastavom i broda pod zastavom Libije, prenoseći gorivo pomoću gumenih cevi. Sve u svemu, prekinuli su pet operacija šverca goriva otkako je Rusija napala Ukrajinu, kaže potpukovnik Davide D’Aponte, koji je do prošlog meseca bio zadužen za ispostavu u Draču.
"Problem je postao veoma izražen od ruskog rata", rekao je D’Aponte u intervjuu u svojoj kancelariji koja gleda na luku. "U prošlosti je to bio mali prekršaj, ribarski čamci, ribari koji su direktno profitirali. Sada vidimo porast i internacionalizaciju ovog fenomena, uključujući i organizovani kriminal."
Ilir Malindi, advokat koji zastupa vlasnika Genija, rekao je da je uobičajena praksa da albanski ribarski brodovi idu u Libiju da kupe subvencionisano gorivo za oko 25 centi po litru. On je rekao da je skoro svako albansko ribarsko plovilo dodatno opremljeno dodatnim kapacitetom za skladištenje goriva. Vlasnik Genija, koji je Malindijev sin, nekoliko je puta putovao u Tripoli da bi prodao ribu i kupio gorivo za upravljanje svojim brodom, rekao je on. On se izjasnio da nije kriv za šverc ove robe. Datum suđenja nije određen.
Slučaj Queen Majede nagovestio je nešto veće. Albanski tužioci nisu rekli odakle je gorivo, ali navode da se njime ilegalno trgovalo. Kapetanu i tri člana posade preti zatvorska kazna od čak 10 godina. Šestorici je dozvoljeno da odu kući.
Shaalah i članovi posade koji su još uvek bili na brodu mogli su slobodno da dođu i odu sa broda kad god žele - neobičan aranžman s obzirom na težinu optužbi. Za kupovinu namirnica koristili su bicikl. Ali uglavnom su se bavili brodskim generatorima i drugom opremom. Queen Majeda je i dalje bila napunjena gorivom koje nikada nije isporučila, i morali su da se uvere da nema curenja ili opasnosti od požara, jer su živeli sa potencijalno eksplozivnim teretom.
Alkuafi, kapetan broda, požalio se putem WhatsAppa da su on i posada bili žrtve usred borbe za moć između suprotstavljenih ogranaka libijske nacionalne naftne korporacije. "Napravili su me kao da sam mafijaš", rekao je. "Mogao sam da dignem sidro i pobegnem. Da sam imao nešto da krijem, pokušao bih da pobegnem."
Ali Alkuafi je, prema tužiocima, i podigao sidro. Jednog jutra krajem juna napustio je brod i više se nije vratio. Od tada nije uzvraćao poruke.
Celu istraživačku priču o švercu ruskog goriva preko Libije i Albanije pročitajte OVDE.