Početkom godine, privremene institucije samouprave na Kosovu i Metohiji i njihova centralna monetarna institucija najavili su da će od početka februara evro postati jedina valuta, čime bi se efektivno ukinuo dinar kao platežno sredstvo.
Dan pred stupanje najavljene mere na snagu, predsednica takozvane države Kosovo Vjosa Osmani deluje spremnije na dogovor od premijera Aljbina Kurtija. Prema nezvaničnim saznanjima medija, predsednik Aleksandar Vučić se susreo sa zvaničnicima iz izvršne vlasti kako bi razmotrili odgovor na odluku da se mera zaista i sprovede.
Osmani je rekla je da će za dva dana biti postignut dogovor o primeni odluke Centralna banke Kosova (CBK) o jedinstvenoj valuti za gotovinsko plaćanje, te da će u vezi sa tim biti izdato saopštenje za javnost.
Opširnije
PKS: Srbija oštećena za 150 miliona evra zbog zabrane izvoza na KiM
Privreda Srbije je od juna 2023, kada je zabrana uvedena, do 1. januara pretrpela štetu od oko 150 miliona evra, kaže Aleksandar Radovanović iz PKS.
22.01.2024
Zvanična Priština najavila ukidanje dinara, EK i NBS osuđuju potez
NBS i predstavnici srpskih vlasti osudili su potez zvanične Prištine, a iz Evropske komisije su zatražili obrazloženje odluke.
22.01.2024
Vučić i Stoltenberg najavili nove vojne vežbe Srbije i NATO
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u utorak u Beogradu sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom.
21.11.2023
"Ja sam za punu primenu i ne samo na papiru, a svi znaju da je za punu implementaciju potrebna podrška saveznika. Diskusija je i dalje u toku i uverena sam da će se naći rešenje koje će omogućiti da se naš Ustav primeni", rekla je Osmani, prenosi Beta.
S druge strane, Kurti je ponovio svoju raniju izjavu da se o odluci Centralne banke Kosova (CBK) o valuti za gotovinska plaćanja ne može pregovarati.
"U četiri opštine na severu postoje četiri filijale banaka i postoji 15 nebankarskih finansijskih institucija u koje se mogu slati doznake i uplate i gde se sve one primaju u evrima. Evro je valuta koja nam dolazi iz EU, ne govorimo nikome da dobijemo albanski lek ili novu dardansku valutu sa Kosova, već evro, evro kao jedino sredstvo plaćanja i kupovine, definisano na jasan način na Kosovu, a to nije pitanje o kojem se može pregovarati", naglasio je Kurti, piše Beta.
Sjedinjene Američke Države i Evropska unija su ranije pozivale na omogućavanje dovoljno duge faze prilagođavanja na novu valutnu politiku, ali je Kurtijevo odbijanje predloga SAD, EU i zemalja kvinte dovelo do sastanka predstavnika srpske vlasti, piše Politika.
Nakon najave uredbe centralne banke, Narodna banka Srbije (NBS) i predstavnici srpskih vlasti osudili su potez zvanične Prištine, a iz Evropske komisije su od privremenih institucija zatražili obrazloženje odluke o uvođenju evra kao jedine valute.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković je ocenio da je reč o "jednoj od najtežih odluka donetih do sada od strane premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, koja za cilj ima egzodus Srba".
Evropska komisija je, s druge strane, zatražila od Kosova da objasni razloge uvođenja evra kao jedine valute, istovremeno tražeći da se izbegnu neusaglašeni potezi koji loše utiču na normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine.
"Mi istinski snažno pozivamo obe strane da o tom pitanju rasprave u okviru dijaloga uz posredovanje Evropske unije", rekao je tada Petar Stano, portparol Evropske komisije.
Odluku je osudila i NBS, rekavši da ona praktično znači nemogućnost isplate zarada, penzija, socijalnih davanja i drugih prihoda srpskom stanovništvu u dinarima.
Iz NBS su se pozvali i na formulaciju na sajtu Evropske centralne banke (ECB). "Jasno se navodi da 'zakonsko sredstvo plaćanja' (engl. legal tender) na Kosovu i Metohiji nije evro, već je reč samo o tome da je evro faktički prihvaćen kod (dela) stanovništva. Samim tim, ne može se naprečac i bez osnova zabraniti ni upotreba dinara na Kosovu i Metohiji", rekli su iz NBS.
Od danas ne radi NLB Komercijalna banka
NLB Komercijalna banka od danas takođe ne posluje na prostoru južne pokrajine. Kako javlja portal Kossev, poslovnica u Gračanici je zatvorena, a uklonjeni su znak i bankomati koji su bili postavljeni kod filijale i u dvorištu mesnog doma kulture.
Iz banke su krajem godine potvrdili da će zatvoriti svih devet filijala koje su poslovale na Kosovu i Metohiji, i to u Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu, Leposaviću, Zubinom Potoku, Štrpcima, Ranilugu, Gračanici, Dragašu i Šilovu.
Tamo i dalje posluje državna Banka Poštanska Štedionica.
(Dopunjeno detaljima u poslednja tri pasusa.)