Evropske akcije su u petak skočile na najviši nivo u poslednje dve godine, nakon opklade investitora da će Evropska centralna banka (ECB) smanjiti kamatne stope u aprilu. I član Upravnog saveta Francois Villeroy de Galhau je rekao da bi ECB mogla da smanji kamatne stope u bilo kom trenutku ove godine i da su sve opcije otvorene na predstojećim sastancima. Analitičari Bloomberg Adrije predviđaju da bi do prvog smanjenja moglo da dođe u junu.
Međutim, mnogo toga zavisiće od situacije na Crvenom moru koja ugrožava globalnu trgovinu. Brodovi su prinuđeni da kruže oko Rta dobre nade, što poskupljuje troškove transporta, a samim tim i robe koju na kraju plaćaju kupci. To stvara nove inflatorne pritiske. A da li preti novi talas poskupljenja usled rata na Bliskom istoku, pročitajte OVDE.
Ovo je pet najvažnijih vesti koje danas treba da znate.
Zijin u Boru od 2028. sam proizvodi struju iz najvećeg OIE postrojenja
Kineske kompanije Shanghai Fengling Renewables i Serbia Zijin Copper potpisivanjem Memoranduma o razumevanju sa Ministarstvom rudarstva i energetike dobile su zeleno svetlo za početak izgradnje najvećeg projekta u oblasti obnovljivih izvora energije (OIE) u Srbiji.
Vrednost projekta procenjena je na dve milijarde evra i to je ujedno najveća investicija u ovoj oblasti. Gigantsko OIE postrojenje nalaziće se u Boru i omogućiće Zijin Copperu da sam proizvodi struju.
Projekat će biti ukupnog kapaciteta dva gigavata - 1.500 megavata vetroelektrana i 500 megavata solarne elektrane, kao i fabrike za proizvodnju zelenog vodonika, kapaciteta oko 30.000 tona godišnje.
Mršav rast plata IT-jevaca u Srbiji posle 10 meseci pada
Prosečna plata u IT sektoru u Srbiji je od početka prošle godine beležila realni godišnji pad iz meseca u mesec (mada je nominalno rasla), a najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS) pokazali su da je novembar konačno doneo preokret.
Od januara pa zaključno sa oktobrom, prosečne neto zarade IT-jevaca su u manjoj ili većoj meri bile slabije u odnosu na isti mesec prethodne godine, a najveća razlika desila se u februaru, kada su plate bile realno manje za 6,5 odsto u poređenju sa februarom 2022.
U novembru su one bile veće za 1,9 procenata međugodišnje, čime je ovaj gubitnički niz prekinut.
Zašto je dizel toliko skup ako se 80 odsto proizvodi u Srbiji?
U Srbiji je u prvih 11 meseci prošle godine proizvedeno čak 82 odsto dizela, dok je 18 odsto činio dizel iz uvoza.
Prema podacima Ministarstva rudarstva i energetike dostavljenim Bloomberg Adriji, u tom periodu Srbija je dizel uvozila iz Bugarske, Severne Makedonije, Rumunije, Grčke, Mađarske, Slovačke i Hrvatske.
Naftna industrija Srbije (NIS) zadužena je za preradu nafte, odnosno za proizvodnju dizela, benzina i ostalih vrsta naftnih derivata. Glavni faktor u tom poslu je Rafinerija Pančevo.
Sagovornici Bloomberg Adrije ukazuju da prostora za nižu cenu dizela na pumpama ima ukoliko bi država smanjila dažbine na naftne derivate koje su, kako kažu, način da se puni budžet.
Nemačka testira četvorodnevnu radnu nedelju i rast produktivnosti
Nastojanje Nemačke da oživi privrednu aktivnost ima i eksperimentalnu dimenziju, budući da se deo firmi odlučio da testira kraće radno vreme.
Prvog dana februara počine šestomesečni program u kom će zaposleni imati slobodan dan više nedeljno za nepromenjenu platu. Cilj tog programa jeste da se utvrdi je li takav način rada zaposlene čini srećnijim, ali i produktivnijim.
"Apsolutno sam uveren da se ulaganje u novi način rada isplati jer povećava motivaciju i stvara dobar osećaj što na kraju povećava efikasnost. Ako četvorodnevna radna nedelja funkcioniše, to nas na duži rok neće ništa koštati", smatra Sören Fricke, suosnivač firme za organizaciju događaja Solidsense koja je jedna od 45 firmi koje učestvuju.
Sledi...
U Briselu se održava sastanak ministara za evropska pitanja. U ukrajinskom gradu Užgorodu sastaće se šefovi diplomatija Ukrajine i Mađarske, Dmitar Kulebe i Peter Szijjarto. U Tirani se održava ročište u Ustavnom sudu o planu migracije između Albanije i Italije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastaće se sa predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom, dok će se premijerka Ana Brnabić sastati sa ruskim ministrom zdravlja Mihailom Muraškom.