Najveća evropska ekonomija, Nemačka, još ne pokazuje znake oporavka, jer su podaci o industrijskim porudžbinama ponovo razočarali. Industrijske porudžbine u Nemačkoj porasle su samo 0,3 odsto u novembru, što je mnogo manje nego što se očekivalo, a očekivalo se 1,1 odsto. Ekonomisti očekuju i da će podaci, koji će biti objavljeni 15. januara, zvanično pokazati da je Nemačka pala u prvu recesiju od pandemije.
I cena nafte ne pokazuje znake oporavka. Cena nafte na svetskom tržištu je u ponedeljak drastično pala nakon što je Saudijska Arabija snizila zvanične prodajne cene. Državni proizvođač Saudi Aramco snizio je svoju vodeću cenu nafte Arab Light za Aziju za više od očekivanih dva dolara po barelu zbog uporne slabosti na svetskom tržištu sirove nafte.
Kada je reč o kripto-tržištu, zanimljivo je da je otvorena kladionica o mogućem izlistavanju Bitcoin ETF-a do 15. januara. U klađenje je do petog januara uloženo oko 1,5 miliona dolara, pri čemu većina trgovaca kupuje opklade sa oznakom "da".
Ovo je pet najvažnijih vesti koje bi danas trebalo da znate.
Gorivo u Srbiji 2024: Pritisak na cene dolazi iz dva izvora
Visoke cene goriva obeležile su i 2023. u Srbiji. Najviša vrednost dizela bila je krajem septembra i početkom oktobra i iznosila je 214 dinara po litru, što je za samo osam dinara manje od rekordne vrednosti dostignute 2022, kada su cene energenata drastično skočile zbog rata u Ukrajini.
Međutim, zanimljivo je da je cena benzina tokom 2023. bila veća nego tokom energetske krize. Naime, krajem septembra benzin je koštao čak 192 dinara po litru, što je za šest dinara više od rekordne vrednosti dostignute 2022.
Predsednik T-Group Holdinga Aleksandar Kovačević predviđa da bi cene goriva u Srbiji u 2024. mogle da porastu, mada ne drastično (prosečno od pet do 10 dinara po litru). Pritisak na cene u Srbiji tokom ove godine mogao bi da nastane iz dva lokalna razloga.
Ta dva razloga su remont Rafinerije nafte Pančevo, koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije, i novo povećanje akciza.
Investitori iz Nemačke, Švajcarske, Austrije i SAD najzainteresovaniji za kupovinu srpskih firmi
Globalno gledano - brojevi pokazuju da je 2023. bila najslabija godina za merdžere i akvizicije (M&A) u poslednjoj deceniji.
Kada se uporedi aktivnost spajanja i preuzimanja u Srbiji u 2023. sa prethodne tri godine, nema značajnog usporavanja kada je u pitanju broj transakcija, kaže Damir Dimitrijević, viši menadžer u EY. "Kada su u pitanju transakcije čiji su predmet bila društva sa ograničenom odgovornošću u 2021. bilo ih je oko 50, a u 2022. i 2023. pričamo o 70 kompanija."
Dimitrijević dodaje da su zemlje iz kojih su investitori dolazili u Srbiju u 2023, kako bi kupovali kompanije, Nemačka, Austrija, Švajcarska i SAD.
Najatraktivniji sektori za preuzimanje u 2023. i dalje ostaju tehnološki i energetski sektor.
Analiza BBA: Hemijska industrija Adria regiona raste, ali sporije
U regionalnoj hemijskoj industriji nastaviće se tendencija rasta prodaje, ali sporije u poređenju s prethodnim godinama, zaključak je analize istraživačkog tima Bloomberg Adrije.
Rast prodaje primarno se zasniva na skoku cena, pa će zbog toga glavni izazov za celu industriju biti povećanje obima.
Dugoročno bi pritisak na profitabilnost trebalo da se smanji jer se cene primarnih hemikalija stabilizuju, uz podršku stabilizacije cena nafte i prirodnog gasa, ali kratkoročna volatilnost marži je neizbežna.
Celu analizu možete preuzeti OVDE.
Najveća evropska banka kreće u rat sa Revolutom i Wiseom
Najveća evropska banka HSBC najavila je lansiranje aplikacije za međunarodna plaćanja kako bi se u tom segmentu suprotstavila dominaciji fintek kompanija kao što su Revolut i Wise, koje su pridobile desetine miliona klijenata jeftinijim uslugama.
Aplikacija Zing će najpre biti u ponudi u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali plan je da se u narednim mesecima usluga proširi i na druga tržišta, uključujući zemlje Evropske unije.
Sledi...
U Davosu će biti održana konferencija za štampu na kojoj će biti predstavljen ovogodišnji sastanak Svetskog ekonomskog foruma.
U Nemačkoj će biti objavljeni podaci o industrijskoj proizvodnji za novembar, dok Francuska čeka podatke o uvozu i izvozu za novembar. U Italiji će biti objavljeni podaci o stopi nezaposlenosti za novembar, a ti podaci biće objavljeni i u celoj evrozoni.