Razgovori o klimi na samitu COP28 u Dubaiju završili su se dogovorom koji prvi put obuhvata obavezu prelaza sa svih fosilnih goriva. Predsednik ovogodišnjeg samita pod pokroviteljstvom UN-a, Sultan Al Jaber iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, postigao je sporazum koji je bio dovoljno snažan za SAD i Evropsku uniju u pogledu potrebe za drastičnim smanjenjem upotrebe fosilnih goriva, dok je istovremeno zadržao podršku Saudijske Arabije i drugih proizvođača nafte.
Sporazum od zemalja zahteva da brzo preusmere energetske sisteme od fosilnih goriva na pravedan i uredan način, kvalifikacije koje su pomogle da se uvere skeptici. Prema sporazumu, zemlje su takođe pozvane da doprinesu globalnom naporu za prelaz, umesto da budu direktno prisiljene da same naprave taj pomak.
"Suočili smo se s realnošću i usmerili svet u pravom smeru", rekao je Al Jaber, koji je takođe glavni izvršni direktor Abu Dhabi National Oila. Potvrdio je sporazum u sredu, dan kasnije nego što je bilo planirano. Izaslanici su to pozdravili aplauzom i ovacijama.
Opširnije
SAD ne žele u koaliciju za kraj subvencija fosilnim gorivima
SAD su odlučile da se ne pridruže koaliciji pod vođstvom Holandije čiji je cilj da postepeno ukine subvencije za fosilna goriva.
10.12.2023
COP28: Saudijska Arabija odbacuje postupno napuštanje fosilnih goriva
Zemlje koje guraju postupno napuštanje fosilnih goriva nazvao je licemernima.
05.12.2023
Komentar o fosilnim gorivima predsedavajućeg na samitu COP28 izazvao buru
Vodeći svetski bankari i regulatori okupili su se u ponedeljak na finansijskom danu samita COP28.
04.12.2023
COP28: SAD obećavaju tri milijarde dolara za Zeleni kilmatski fond
Sjedinjene Američke Države (SAD) obećale su tri milijarde dolara za Zeleni fond Ujedinjenih nacija čija je namena da pomogne zemljama u razvoju da smanje emisije gasova staklene bašte i da se prilagode klimatskim promenama.
02.12.2023
Počinje COP28 - šta treba znati o ovoj klimatskoj konferenciji
Već se može zaključiti da svet ne napreduje dovoljno brzo u smanjivanju emisija gasova staklene bašte.
30.11.2023
Iako ishod nije dostigao ukidanje koje je većina zemalja želela, ipak predstavlja korak u pravom smeru. Naime, nijedan prethodni tekst COP-a nije spomenuo otklon od nafte i gasa, goriva koja su decenijama bila temelj globalne privrede.
Koliko brzo će to postati stvarnost, neće odlučivati diplomatsko trgovanje koje je osiguralo današnji dogovor, već investitori, potrošači i nacionalne vlade. Nakon obećanja o smanjenju upotrebe uglja u Glazgovu pre dve godine, potrošnja je nastavila da raste, a mala je verovatnoća da će svet ograničiti zagrevanje na nivo cilja Pariskog sporazuma od 1,5 stepena Celzijusa.
Ipak, odluka iz Dubaija važna je prekretnica u globalnom smeru prema niskougljeničnom energetskom sistemu. Tekst takođe uključuje sporazume o utrostručenju uvođenja obnovljive energije i udvostručenju stope efikasnosti do kraja decenije. Ranije tokom samita COP28 postignuti zasebni sporazum omogućio je uspostavljanje fonda za rešavanje gubitaka i šteta uzrokovanih klimatskim promenama, mada je odluka o tome doneta uz velike napore.
"Sporazum je dobar koliko i njegovo sprovođenje. Mi smo ono što radimo, a ne ono što govorimo", rekao je Al Jaber. "Moramo preduzeti korake potrebne da ovaj sporazum pretvorimo u konkretne akcije."
Jezik samita COP28 koji podstiče smanjenje upotrebe fosilnih goriva poslaće znak da "svet sada razmišlja o tome" i promeniti način na koji investitori procenjuju rizik tih poduhvata, rekao je Jonathan Pershing, direktor programa za zaštitu okoline u William i Flora Hewlett Foundationu i veteran američkih klimatskih pregovarača.
Diplomatska pobeda
Sporazum u poslednjem trenutku predstavlja diplomatski uspeh za Ujedinjene Arapske Emirate i Al Jabera, čija ga je uloga u Adnocu učinila kontroverznim izborom za predsedavanje ovogodišnjim razgovorima. Bilo je problema i optužbi da je koristio svoju ulogu za lobiranje za naftne poslove i svađe oko naučnosti klimatskih promena. Ipak, na kraju će tvrditi da je obavio dobar posao.
Al Jaber je svoje predsedavanje takođe iskoristio da čvrsto uključi industriju nafte i gasa u COP proces, a bilo je više predstavnika fosilnih goriva nego na bilo kojem prethodnom samitu, što je izazvalo kritike aktivista za klimu.
Sklopio je savez između više od 50 kompanija s ciljem smanjenja emisija iz vlastitih operacija. Iako se nije spomenula proizvodnja nafte i gasa, obećanje da će se smanjiti emisije metana, koji je 80 puta opasniji od ugljen-dioksida, na gotovo nulu do kraja decenije, može značajno uticati na ukupne emisije.
To nije sprečilo Saudijsku Arabiju da predvodi obrambeni pohod protiv bilo kakvog pokušaja uključivanja postupnog ukidanja fosilnih goriva u tekst. Dok je COP28 ulazio u puni zamah, novinar iz Bloomberg Newsa pitao je saudijskog ministra energetike bi li bio zadovoljan da se u tekstu propiše postupno smanjenje.
"Apsolutno ne", odgovorio je.
Organizacija zemalja izvoznica nafte kasnije je poslala pismo članicama, tražeći od njih da lobiraju protiv bilo kog teksta koji cilja na fosilna goriva, a ne na emisije.
Dok je poslednji jezik bio razvodnjen kako bi odražavao njihovu zabrinutost, na kraju je koalicija proizvođača nafte ostala previše izolovana da bi se oduprla.